Hlavní navigace

Hesla na Wikipedii za peníze, soumrak neplaceného Spotify i potíže Windows 10

16. 8. 2015
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Periscop hlásí 10 milionů, Oracle stále jde po Androidu a RIAA po BitTorrentu, Lenovo opět instaluje, co nemá, a čipování ve Finsku. Co přinesl právě končící #tyden?

Finský politik navrhuje každého občana opouštějícího zemi očipovat. Což by mělo zabránit tomu, aby zneužíval sociální dávky a příspěvky. Vadí mu i to, že finské peníze by někdo mohl zneužít k hýřivému životu v zemi, kde je levněji, než ve Finsku. Zlatíčko je to. Nejspíš neočipované zlatíčko. Viz Finnish politician suggests people be embedded with a chip to prevent misuse of social welfare benefits abroad.

Na Time.com objevili, že existují lidé (i firmy), kteří se živí tím, že upravují a vytvářejí hesla ve Wikipedii. Samozřejmě za peníze a samozřejmě tak, aby to vyhovovalo zadavateli. A zatímco šéfka komunikace Wikimedia tvrdí, že placení prostě ne, tak realita je, že placení prostě ano. Viz Some People Get Paid a Lot of Money to Edit Wikipedia Pages, kde zjistíte, že si můžete za článek ve Wiki vydělat mezi 400 až 1000 dolary.

Konec neplaceného Spotify? Pod tlakem vlastníků hudby bude muset možná ustoupit a přijít s výraznou změnou. Viz Spotify Preparing to Offer Premium-Only Content, Sources Say.

Dva roky soudních tahanic zabraňujících zveřejnění informací o zásadních bezpečnostních nedostatcích u aut řady výrobců. Tím, kdo se brání, je Volkswagen, a jedním z problémů je mimo jiné možnost ukrást auto bez klíče, což je technika zodpovědná dnes za 42 % ukradených aut v Londýně. Viz VW Has Spent Two Years Trying to Hide a Big Security Flaw a informace o problému (PDF).

TELEgraficky

RIP This is My Jam ■ Zoo Praha je @zoo_praha už od března ■ TinyPass a Piano Media jsou svoji ■ Symantec prodá Veritas za 8 miliard USD ■ Už víte, kam vede http://abc.wtf? ■ Vít Jedlička to dotáhl do New York Times ■ OpenSSH 7.0 Zajímavost o pětiúhelnících ■ Google Map Maker se vrátil ■ BootCamp umí Windows 10 

WEBDESIGN, INTERNET

Jak dopadnete při snaze přestěhovat své digitální záležitosti z Nového Zélandu do Nizozemí? Podle How moving my digital life was harder than physically shifting countries je s tím spousta zbytečné práce a některé věci nepřestěhujete ani omylem. Například takové Adobe na něco takového v roce 2015 ještě nepřišlo. A na co že se vymlouvá? Na daňové důvody.

Tož kdybyste nevěděli coby, tak invisiblegirlfriend.com a in­visibleboyfriend.com.

Deník The New York Times má jeden milion digitálních předplatitelů. Trpělivost se vyplácí, ale je také dost nutná odpovídající změna myšlení. Paywall si v NYT pořídili v roce 2010. Celkový pohled už ale tak optimistický není, výnosy z inzerce klesly o dalších 5,5 procenta (18,2 % dolů u tisku, 14,2 % nahoru u digitálu), příjmy klesly o 1,5 % (uvedené je za, teoreticky, poslední čtvrtletí), ročně předplatitelé digitálu přinesou zhruba 200 milionů dolarů.  Viz Newsonomics: 10 numbers on The New York Times’ 1 million digital-subscriber milestone.

Ano, abcdefghijklmnopqrstuvw.xyz si už nezaregistrujete.

Startuje Filmtoro Tomáše Vyskočila. Něco mezi filmovým webem, informačním zdrojem o filmech, databází, sociálním médiem. Rychlé a krátké informace o filmech a věcech souvisejících. K tomu čtenářské recenze a ještě něco navíc. A jeden odvážný krok, bude to v angličtině. Spuštění očekávajte 1. října 2015.

How Apple has shaped the USER INTERFACE je hodně povedená exkurze do toho,  jak se v Applu vyvíjelo rozhraní. Od roku 1984 až do dnešní doby. Najdete tam mimochodem i Newton OS.

Musíte se umět bránit útokům těch psychopatologických diverzních center. Ano. Tohle také žije mezi námi: 

SOFTWARE

Automatické aktualizace Windows 10 způsobují problémy nekonečného restartování. A ne že by se něco takového nedalo čekat, problémy s aktualizací Windows známe z minulosti, proč by tomu u desítek mělo být jinak. Bohužel Microsoft přišel s výborným nápadem automatické aktualizace a dokonce automatického restartu (Windows Home zejména). A to už se nevyplácí. Viz Windows 10 Forced Updates Causing Endless Crash Loops.

Linden Labs plánují využití VR brýlí v nové virtuální realitě prozatím pojmenované Sansar. Pokud vám jméno Linden Labs nic neříká, tak jde o tvůrce a provozovatele skomírajícího Second Life (který kupodivu existuje už 12 let). Viz Could the Oculus Rift help give Second Life a second life?, kde se dočtete i to, že v době největšího úspěchu měl Second Life 1,1 milionu uživatelů a podařilo se mu sáhnout k 100 milionů dolarů ročních příjmů.

Moddeři GTA V podílející se na alternativním online prostoru prý dostávají ban. Viz GTA V modders report bans for creating alternate online space.

Makerbase chce být pomocníkem při zjišťování, kdo vytvořil nějaký web či aplikaci. Můžete to chápat jako obdobu databáze firem, ale týkající se nikoliv firem, ale výsledků jejich (softwarové) práce.

Lenovo má (opět) problém: reinstaluje svůj software i do čisté instalace Windows. Jak se uvádí v Lenovo used a hidden Windows feature to ensure its software could not be deleted, firma k tomu použila skrytou možnost Windows. A co navíc, nepřiznivé hospodářské výsledky firmy znamenají, že propustí 3 200 lidí.

Windows 10 i přes zakázání maxima, které zakázat jde, stejně pořád něco posílají a přijímají přes internet. Pokud jste dostatečně paranoidní, tak je to, pochopitelně, alarmující a nepřijatelné. Pokud se na to díváte realističtěji, tak je to velmi nevhodné a Microsoft by to měl postupně řešit. V což lze nakonec doufat, protože se postupně objevuje, kde všude něco teče ven a dovnitř. Viz například Even when told not to, Windows 10 just can’t stop talking to Microsoft.

Dva bývalí zaměstnanci ruské antivirové společnosti tvrdí, že podváděla, aby poškodila konkurenty. Mělo se to dít prostřednictvím podvrhování neškodných souborů, které konkurenční antiviry klasifikovaly jako hrozbu. Společnost to popírá a navíc upozorňuje, že se v roce 2012 stala terčem téhož útoku. Viz Exclusive: Russian antivirus firm faked malware to harm rivals – Ex-employees.

HARDWARE

Konec levným tiskárnám a drahému inkoustu, říká Epson. S novým modelem EcoTank zaplatíte 379 USD za tiskárnu, ale pak už jenom 13 USD za doplnění inkoustu, který vydrží na 4 000 stránek, tedy klidně i přes tři roky. Viz Epson is about to kill the most annoying thing about printers.

Hiroshi Ishiguro má novou robotku, jmenuje se Erika a už není tak strašidelná jako jeho předchozí roboti. Vynikat by měla i v mluvené řeči a výraznějším přiblížení v gestikulacích a mimice:

Samsung uvedl Galaxy S6 Edge+ a Galaxy Note 5. Asi je vám už z názvů jasné, že to nejsou telefony, ale phablety s 5.7" displejem. Špatná zpráva je, že Note (vybavený stylusem) není určený pro Evropu, čili jinými slovy, Samsung stále pečlivě směřuje k dalším zbytečným komplikacím v prodeji. V S6 Edge+ najdete stále stejný Exynos jako dříve, ale nově 4 GB RAM. Viz například Samsung Galaxy S6 Edge+ and Galaxy Note 5 unveiled.

MARKETING A KOMUNIKACE

Vyhráváte málo soutěží na internetu (Twitteru)? Pusťte na to robota a hned se to změni. Hunter Scott to vyzkoušel, popisuje to ostatně v Twitter contest winning as a service. Zjistíte tam, že jeho robot byl sakra úspěšný.

Počet míst se zákazem selfie tyčí stále stoupá. Disney, Koloseum, Palác ve Versailles, Opera House v Sydney, Coachella festival, Comic-Con a další a další. V Rusku prý můžete být dokonce zatčeni, podle What Selfie Sticks Really Tell Us About Ourselves.

Wikipedia se nedokáže shodnout, kde vlastně nový šéf Google studoval. A nedokáží se shodnout až natolik, že TheNextWeb píše o válce. Viz Wikipedia is at war over where Google’s new CEO studied, kde zjistíte, že tak prostý údaj jako místo vystudování se dočkal více než 250 rozporuplných oprav. A jak správně TNW na konci říká, pokud vás kdy web něco naučil, tak je to, že nemůžete na internetu ničemu věřit. A Wikipedii už vůbec ne.

Fatální twitterová hádka s novinami možná stála šéfa Tindru místo. Chris Payne byl přitom do Tinderu najat v březnu, aby přinesl potřebné zkušenosti s vedením firmy. Pravda je, že aféra s Vanity Fair (viz Jak nereagovat na kritiku? Tinder převedl ukázkový „brand meltdown“) nebyla tím „jediným důvodem“, jak píše Tinder Founder Sean Rad Returns as CEO, Replacing Chris Payne, kde se dočtete klasické věci o tom, jak CEO a představenstvo nebyly příliš kompatibilní.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Proxy pro torrenty jsou narvané malwarem, používejte je pouze na vlastní nebezpečí. Malware, adware, skripty snažící se ho vsunout do komunikace, stránek a využít bezpečnostních chyb. Tohle najdete na 99 % z více než šesti tisíc služeb, které se inzerují jako proxy pro stahování torrentů (jsou dost nutností tam, kde jsou klasické torrentové weby blokované). Viz TORRENT SITE PROXIES RIFE WITH MALWARE INJECTING SCRIPTS a kompletní zjistění z výzkumu v Malware Injecting Torrent Mirrors.

RIAA jde po krku BitTorrentu a ukazuje prstem, že vlastně může za všechno pirátství, BitTorrent na to říká něco o „štěkání na špatný strom“ (viz BitTorrent to RIAA: You’re ‘barking up the wrong tree’) a je to asi tak jediné, co na to může říct. BitTorrent (a torrenty) je prostě technologie, jestli ji někdo používá „nelegálně“, tak s tím těžko BitTorrent může něco dělat.

Finská policie žádá občany, aby nahlašovali řidiče pracující pro Uber. Police urges citizens to report Uber drivers in Finland nevypadá jako opožděný apríl a Uber má ve Finsku obvyklé problémy – vyšetřování kvůli podnikání bez platné licence a najímání řidičů bez příslušné kvalifikace.

Obvinění z vlastizrady pro dvojici bloggerů/novinářů z Netzpolitik.org bylo staženo. V Německu možná dostali na chvíli rozum, chybí ale ještě stažení téhož obvinění proti jejich (anonymnímu) zdroji. Viz State secrets and press freedom in the internet era.

Do Oraclu oznámení o objevené bezpečnostní chybě neposílejte, Chief Security Officer celý svět poučila, že je skutečně člověkem na svém místě, protože případné oznámení o něčem takovém vrátí jak zákazníkovi, tak konzultantovi a upozorní je, že porušují licenční dohodu s Oraclem. Což jistě uchrání zákazníky před bezpečnostní událostí, protože to mohou černé na bílém předat případnému útočníkovi. Viz Oracle Exec: Stop Sending Vulnerability Reports a Oracle to ‚sinner‘ customers: Reverse engineering is a sin and we know best.

USB použitelné pro hacknutí systému s Windows. Viz Attackers actively exploit Windows bug that uses USB sticks to infect PCs

Oracle stále jde po krku Androidu, který prý porušuje práva Oraclu. Celý tenhle spor se přitom táhne už nějakých pět let a hlavní roli v něm hraje i to, jestli je možné si patentovat API. Oracle rozšířilo žalobu i na verze Androidu, které Google uvedl po roce 2010, kdy žaloba původně vznikla. Viz All Android operating systems infringe Java API packages, Oracle says.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Pokud to ještě nevíte, tak s www.lemmetweetthatforyou.com si můžete užít spoustu legrace.

V pátek bylo dost jasné, že v Řízkárně někomu z toho horka hrabe. A bylo toho tolik, že i schovávat to dalo hodně práce.

Periscope má 10 milionů uživatelů, podle Twitteru „aktivních“ na iOSu i Androidu, streamy sledované na webu nejsou jinak počítány. V dubnu ohlašovali milion. Pokud vás zajímají čísla ostatních sociálních sítí, tak udržuji aktualizovaný Přehled sociálních sítí, médií a služeb včetně počtu uživatelů celosvětově i v Česku na @365tipů.

Twitter odstranil omezení na 140 znaků z přímých zpráv. Krok, který jsem osobně tak nějak dost čekal, protože interní pošta na Twitteru byla ve 140 znacích opravdu nepoužitelná (nemluvě o tom, že použitelnosti brání i to, že nedokáže správně upozornit na nové zprávy, neukazuje nové zprávy, stále selhává v označení přečtených zpráv atd). Viz Twitter zrušil limit 140 znaků u soukromých zpráv, nový je 10 000.

Přišel na vážnou bezpečnostní chybu ve Facebook Messengeru. Ten mu za odměnu zrušil stáž. Viz Facebook scrapped a student’s internship after he exposed a major privacy flaw.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nařidil odstranit příspěvek Kim Kardashian na Instagramu. Ta v něm zmiňuje ranní nevolnosti a na fotografii ukazuje lahvičku léku DICLEGIS. Podle FDA její příspěvek nezmiňuje rizikovost daného přípravku. Jakkoliv to celé vypadá jako náramná taškařice, má to ještě i další rovinu – ten příspěvek (potenciálně schopný ovlivnit desítky milionů lidí) totiž podle informací The FDA just recalled Kim Kardashian’s Instagram post vznikl na základě komerčního vztahu Kim Kardashian a společnosti Duchesnay, která za tímto přípravkem stojí.

MOBILNÍ APLIKACE

CurrentC nezačne fungovat dříve, než příští rok, píše Re/code v Apple Pay Competitor CurrentC May Not Launch Until Next Year. Klíč je v tom, že CurrentC měl být konkurencí pro Apple Pay podložený účastí nějakých těch větších (amerických) prodejců.

Oprava StageFright chyby (útok přes MMS) v posledním Androidu není dostačující. Ve STAGEFRIGHT: MISSION ACCOMPLISHED? na to upozorňují Exodus Intelligence.

STARTUPY A EKONOMIKA

Microsoft a Salesforce kupují Informaticu za 5,3 miliardy dolarů. Což také znamená, že Informatica opustila burzu a stala se soukromě vlastněnou společností. Roční obrat Informaticy je kolem 1 miliardy, tedy alespoň to píší v Microsoft And Salesforce Join In $5.3 Billion Buyout Of Informatica.

Larry Page vytvořil nový holding jménem Alphabet a novým šéfem Googlu je Sundar Pichai. Viz THE INVENTION OF ALPHABET IS THE ULTIMATE LARRY PAGE MOVE.

StumbleUpon propouští desítky lidí, nepodařilo se mu další kolo financování. Viz StumbleUpon lays off dozens after failing to raise new round, source says.

HTC umírá tak důsledně, že pád ceny akcií přivedl hodnotu společnosti tak nízko, že prý prakticky žádnou nemá. Přitom HTC bylo ještě nedávno jedním z nejpopulárnějších výrobců telefonů s Androidem. Viz třeba HTC’s Epic Tailspin Isn’t Even Its Fault.

Niantic Labs (tvůrci hry Ingress) se oddělují od Googlu do samostatné, nezávislé společnosti. V oznámení na Google+  zmiňují 250 tisíc lidí na živých událostech a 12 milionů stažení a zářnou budoucnost s novými partnery. Nově tedy jako nianticlabs.com (a www.ingress.com a www.fieldtripper.com). Viz též Niantic Labs, Maker Of Ingress, Spun Out Of Google As Its Own Company.

INFOGRAFIKA

The Influence of Star Wars on Film and TV pro všechny milovníky Hvězdných válek a filmů.

MM socky3

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.