Hlavní navigace

Hlavní fáze technické podpory pro Windows 7 skončí v lednu

9. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft ale slibuje, že bezpečnostní záplaty pro Windows 7 bude vydávat ještě následujících pět let.

V současné době nejrozšířenější verzi operačního systému Windows na trhu již brzy skončí hlavní fáze technické podpory. Microsoft ji bude u všech verzí Windows 7 ((Enterprise, Home Basic, Home Premium, Ultimate a Starter) poskytovat do 13. ledna 2015. Ve stejný den také skončí bezplatná fáze technické podpory pro všechny verze Windows Server 2008 a Windows Storage Server 2008.

Domácí uživatelé ukončení hlavní fáze technické podpory a přechod k fázi rozšířené podpory zřejmě ani nezaznamenají. Microsoft bude totiž i nadále, a to po dobu pěti let, v rámci rozšířené podpory zveřejňovat bezplatné bezpečnostní aktualizace.

Ukončení hlavní fáze technické podpory se tak dotkne spíše firemních zákazníků. Ti budou totiž muset za aktualizace a podporu nad rámec bezpečnostních záplat platit. I přesto, že firmy věděly dávno předem, že hlavní fáze technické podpory v lednu skončí, mnoho z nich upgraduje své systémy z Windows XP nikoliv na nejnovější Windows 8, ale právě na Windows 7.

cif - debata 2

Vzhledem k oblíbenosti Windows 7 se spekulovalo, že by Microsoft mohl podporu prodloužit, podobně jako to udělal v případě Windows XP. Zatím ale firma ani náznakem nezmiňuje, že by prodloužení podpory Windows 7 bylo na pořadu dne. Fáze rozšířené podpory Windows 7, v jejímž rámci bude Microsoft bezplatně poskytovat bezpečnostní aktualizace, tak zřejmě skončí 13. ledna 2020. Pochopitelně bude možné, tak jako u Windows XP, dojednat individuální prodloužení podpory. O dva roky dříve, tedy v lednu 2018, plánuje firma ukončit hlavní fázi technické podpory pro Windows 8.

Již letos by se v tzv. preview fázi měly objevit nové Windows 9 s kódovým označením Treshold. Microsoft doufá, že Windows 9 budou úspěšné a podaří se jim zopakovat to, co se podařilo Windows 7. Jinými slovy, že Windows 9 nahradí nepříliš oblíbené Windows 8 tak, jako před lety Windows 7 nahradily nepříliš úspěšné Windows Vista.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).