Hlavní navigace

Hlavní fáze technické podpory pro Windows 7 skončí v lednu

9. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft ale slibuje, že bezpečnostní záplaty pro Windows 7 bude vydávat ještě následujících pět let.

V současné době nejrozšířenější verzi operačního systému Windows na trhu již brzy skončí hlavní fáze technické podpory. Microsoft ji bude u všech verzí Windows 7 ((Enterprise, Home Basic, Home Premium, Ultimate a Starter) poskytovat do 13. ledna 2015. Ve stejný den také skončí bezplatná fáze technické podpory pro všechny verze Windows Server 2008 a Windows Storage Server 2008.

Domácí uživatelé ukončení hlavní fáze technické podpory a přechod k fázi rozšířené podpory zřejmě ani nezaznamenají. Microsoft bude totiž i nadále, a to po dobu pěti let, v rámci rozšířené podpory zveřejňovat bezplatné bezpečnostní aktualizace.

Ukončení hlavní fáze technické podpory se tak dotkne spíše firemních zákazníků. Ti budou totiž muset za aktualizace a podporu nad rámec bezpečnostních záplat platit. I přesto, že firmy věděly dávno předem, že hlavní fáze technické podpory v lednu skončí, mnoho z nich upgraduje své systémy z Windows XP nikoliv na nejnovější Windows 8, ale právě na Windows 7.

Content First 2022_tip temata

Vzhledem k oblíbenosti Windows 7 se spekulovalo, že by Microsoft mohl podporu prodloužit, podobně jako to udělal v případě Windows XP. Zatím ale firma ani náznakem nezmiňuje, že by prodloužení podpory Windows 7 bylo na pořadu dne. Fáze rozšířené podpory Windows 7, v jejímž rámci bude Microsoft bezplatně poskytovat bezpečnostní aktualizace, tak zřejmě skončí 13. ledna 2020. Pochopitelně bude možné, tak jako u Windows XP, dojednat individuální prodloužení podpory. O dva roky dříve, tedy v lednu 2018, plánuje firma ukončit hlavní fázi technické podpory pro Windows 8.

Již letos by se v tzv. preview fázi měly objevit nové Windows 9 s kódovým označením Treshold. Microsoft doufá, že Windows 9 budou úspěšné a podaří se jim zopakovat to, co se podařilo Windows 7. Jinými slovy, že Windows 9 nahradí nepříliš oblíbené Windows 8 tak, jako před lety Windows 7 nahradily nepříliš úspěšné Windows Vista.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.