Hlavní navigace

Hlavní fáze technické podpory pro Windows 7 skončí v lednu

Martin Vyleťal

Microsoft ale slibuje, že bezpečnostní záplaty pro Windows 7 bude vydávat ještě následujících pět let.

V současné době nejrozšířenější verzi operačního systému Windows na trhu již brzy skončí hlavní fáze technické podpory. Microsoft ji bude u všech verzí Windows 7 ((Enterprise, Home Basic, Home Premium, Ultimate a Starter) poskytovat do 13. ledna 2015. Ve stejný den také skončí bezplatná fáze technické podpory pro všechny verze Windows Server 2008 a Windows Storage Server 2008.

Domácí uživatelé ukončení hlavní fáze technické podpory a přechod k fázi rozšířené podpory zřejmě ani nezaznamenají. Microsoft bude totiž i nadále, a to po dobu pěti let, v rámci rozšířené podpory zveřejňovat bezplatné bezpečnostní aktualizace.

Ukončení hlavní fáze technické podpory se tak dotkne spíše firemních zákazníků. Ti budou totiž muset za aktualizace a podporu nad rámec bezpečnostních záplat platit. I přesto, že firmy věděly dávno předem, že hlavní fáze technické podpory v lednu skončí, mnoho z nich upgraduje své systémy z Windows XP nikoliv na nejnovější Windows 8, ale právě na Windows 7.

Content 2017 - tip Footshop

Vzhledem k oblíbenosti Windows 7 se spekulovalo, že by Microsoft mohl podporu prodloužit, podobně jako to udělal v případě Windows XP. Zatím ale firma ani náznakem nezmiňuje, že by prodloužení podpory Windows 7 bylo na pořadu dne. Fáze rozšířené podpory Windows 7, v jejímž rámci bude Microsoft bezplatně poskytovat bezpečnostní aktualizace, tak zřejmě skončí 13. ledna 2020. Pochopitelně bude možné, tak jako u Windows XP, dojednat individuální prodloužení podpory. O dva roky dříve, tedy v lednu 2018, plánuje firma ukončit hlavní fázi technické podpory pro Windows 8.

Již letos by se v tzv. preview fázi měly objevit nové Windows 9 s kódovým označením Treshold. Microsoft doufá, že Windows 9 budou úspěšné a podaří se jim zopakovat to, co se podařilo Windows 7. Jinými slovy, že Windows 9 nahradí nepříliš oblíbené Windows 8 tak, jako před lety Windows 7 nahradily nepříliš úspěšné Windows Vista.

Našli jste v článku chybu?
9. 7. 2014 12:28
Milan Novák (neregistrovaný)

Podle mých pozorování řada firem už nekoupí všechno, co jim Microsoft předhodí. Ale precizně analyzují přínos jednotlivých řešení a nebojí se zjišťovat potřeby jednotlivých pracovníků.

Mnohde se Windows 8 zalekli a začali dokonce vyhodnocovat, jestli náhodou už neexistuje nějaká alternativa. Jestli nepřejít rovnou na Google Apps a nasadit cokoliv, kde lze spustit prohlížeč - třeba Linux.

Nikdy v minulosti tohle nebylo. Vždy se jen zaplatila faktura od Microsoftu.

10. 7. 2014 3:41

Já to dělám jednoduše. Když se objeví blbeček (jen převzatý termín předchozího přispěvatele), jako je autor příspěvku nade mnou, tak si to naprogramuji sám, nebo si najdu jiný program. A autora výše a jeho díla dám na blasklist.

Windows XP SP3 není 15 let starý systém.

Ignorovat systém vyskytující se na 40 % počítačů, hmm … asi chápu, proč je ekonomika v háji.