Hlavní navigace

Hned tři přírůstky v testech

17. 8. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jednou z našich klíčových aktivit jsou testy poskytovatelů připojení. S radostí se proto spěcháme pochlubit, že v tuto chvíli je v testech 13 účastníků, v hrníčku pod pokličkou tak přibyly hned tři nové dušičky naráz.

První z nich je společnost INEC, která se už kdysi účastnila původních testů přes dial-up, které jsem pořádal ještě v Computer Pressu. Při příchodu nové generace testů na Lupě byly zpřísněny podmínky, takže INEC nebyl zahrnut. Situace se však mění a tak jsme se nově s INECem na účasti domluvili. Připomínám, že je tento poskytovatel se světem Internetu připojen jednak prostřednictvím linky o kapacitě 512 kb/s ke Global One, jednak satelitní linkou do Norska, kterou dodává Telenor.

Dalším lapeným ptáčkem je společnost InWay, která je stále ještě nováčkem na poli poskytování připojení a skutečný rozjezd jejích služeb je zřejmě teprve před námi. Hlavní devizou této společnosti je patrně technické oddělení, ve kterém působí řada známých tváří, nosící původně triko CESNETu. InWay má dnes se světem spojení 2 Mb/s linkou na UUNET do Frankfurtu, která vzhledem k tomu, že zatím nemá mnoho zákazníků, vykazuje velmi slušné parametry. Je to ostatně vidět i v testech, kde se InWay takřka okamžitě vyhoupla na přední příčky – se zájmem budu sledovat, zda tento trend potvrdí i v nadcházejících pracovních dnech, kdy je situace přeci jen dost odlišná.

Třetí chycenou rybkou, která je ale poněkud speciálním případem, je TEN-34 CZ. Víceméně experimentálně jsme do testů zařadili i měření této akademické sítě, první výsledky byly k dispozici už v pátek a zdá se, že akademici mají skutečně velmi slušné připojení, což se projevuje zvláště ve všední dny. Je ovšem samozřejmě nutné vzít v úvahu, že prázdniny jsou dosud v největším rozpuku. Na tomto místě je nutné podotknout, že měření TENu probíhá bez účasti nebo souhlasu řešitele tohoto projektu, kterým je CESNET, z.s.p.o., podle našeho názoru však v souladu se Zásadami přijatelného užití sítě TEN-34. V tuto chvíli ještě není jasné, zda v testech zůstane i nadále, přeci jen srovnáváme komerční subjekty; v tuto chvíli je zařazen hlavně pro možnost porovnání.

Toť vše, běžte a sledujte vývoj sami v souhrnných denních statistikách nebo nejžhavějších výsledcích z posledních ho­din.

KL22_nominace

Marek Antoš


Související články a odkazy:

* Testy v sedmém nebi. Nebo měsíci?
* Jak dopadly testy v červnu
* Výsledky testů za květen

* Testy poskytovatelů
* Průběžné (denní) výsledky testů poskytovatelů

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.