Hlavní navigace

Holanďané vypnou analogovou televizi už na podzim

10. 5. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
10. 5. 2006

Analogové televizní vysílání skončí v Nizozemí letos v noci z 29. na 30. října. Termín vypnutí stanovila vláda a veřejnosti ho oznámilo holandské Ministerstvo vzdělávání, kultury a vědy. Digitalizace zemského vysílání přinese Holanďanům šest multiplexů, analogovou televizi sleduje v rovinatém království podle odhadů dnes už jen 220 tisíc diváků. Nabídka holandského DVB-T zatím čítá programy veřejnoprávní televize (Nederland 1–3) a některé tuzemské i zahraniční televizní stanice. V zemi je velký počet diváků kabelového vysílání, z celkových 16 milionů obyvatel jich šest milionů sleduje televizi přes kabel.

KL22 hlasovani

Zkušební digitální vysílání začalo v Nizozemí v roce 1998, nezbytnou legislativu přijali zákonodárci rok poté. Na řádný provoz přešly holandské multiplexy před třemi lety a s vypínáním analogového vysílání začala země roku 2004. Podle původního termínu měla v království přebrat žezlo digitální televize už k letošnímu 1. lednu, vláda se ale nakonec rozhodla dát lidem deset měsíců navíc, aby měli na výběr své digitální platformy a nákup potřebné výbavy dost času. Holandsko bude pravděpodobně zemí, ve které analogové vysílání skončí nejdříve z celé Evropské unie.

Zdroj: ČRo Digital

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.