Hlavní navigace

Homecast HS8500 CIPVR: dvoutunerový HD přijímač s hardiskem

18. 3. 2009
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Autor: 118483
Nový model Homecastu potěší zejména náročné uživatele, kteří chtějí od svého satelitního set-top-boxu více, než je běžný standard. Nedisponuje sice žádnými nadstavbovými funkcemi jako je přehrávání videí z YouTube, interní čtečka apod., ale potěší ty, kteří by k němu chtěli připojit přes USB rozhraní více zařízení. Homecast má sice pětisetgigový interní disk pro záznam, ale to vám nebraní, abyste si další připojili přes USB port. Ty jsou tu celkem tři. Je však pravda, že šestnáct tisíc už za přijímač zaplatí asi jen málokdo.

Přední a zadní panel

Na předním panelu je tlačítko Standby, kterým je možné receiver zapnout i vypnout. Ovládací kolečko, které připomíná prvek ze starého rozhlasového přijímače, slouží pro pohyb mezi jednotlivými položkami, a to jak svisle, tak i vodorovně. Mezi těmito volbami se přepíná tlačítkem Menu. Potvrzení proběhne díky OK, které se nachází hned vedle. Přední panel má uprostřed umístěn dvanáctimístný displej, kde se buďto zobrazuje nápis menu, pokud se pohybujete právě v něm, nebo čísla předvoleb a názvy kanálů. Pod víkem je ještě na předním panelu schována šachta pro dva CI moduly, kde je ještě jeden USB port. Zadní panel je bohatě vybaven, o čemž svědčí i níže uvedený obrázek. Z portů stačí jmenovat např. LAN, USB 2.0, HDMI nebo YPbPr. Na zadním panelu by vám neměl chybět žádný konektor. Připravte se však na to, že přijímač je také pěkně těžký, a to především díky integrovanému pevnému disku.

Homecast HS8500 CIPVR - přední panel
Homecast HS8500 CIPVR - zadní panel

Instalace

Při prvním zapnutí vás přijímač provede přehlednou instalací. V prvním kroku je zapotřebí nastavit jazyk, který je prioritně v němčině, v seznamu se však pochopitelně nachází i čeština. Jakmile ji potvrdíte, celé menu s vámi už od té doby komunikuje v tuzemském jazyce. Instalace je vlastně dělena do tří sloupečků, kde v prvním vidíte, v jaké části se nacházíte, ve druhé možnosti (pokud je v prvním sloupci jazyk, ve druhém je pak čeština, je-li v prvním Kanál, ve druhém pak název družice atd.) a ve třetím právě z možností vybíráte, tedy např. u družice jsou předdefinovány Astra 1 pro německý trh, pro rakouský trh, Astra 1 pro německý trh plus družice Hotbird atd. Celkem je tu takových kombinací šest a nevyhovuje-li vám ani jedna, což je pro českého diváka s kartou Gital nebo Skylink přirozené, musí zvolit možnost další Scan. Po jejím potvrzení je zapotřebí nastavit připojení LNB (na výběr je buďto jednoduché nebo dvojité, a poté ještě Unicable), jako satelit pak nastavíte např. Astru 23.5 st. vých. a LNB Type má na výběr z osmi položek, Universal tu však uvedená není. Poslední možnost je pak určena pro ty, kteří používají DiSEqC. Poslední krok už pak odstartuje samotný scan družice, kdy se vás ale bohužel přijímač nezeptá, jaké programy chcete naladit, a začne vyhledávat všechny.

Homecast HS8500 CIPVR - použití

Použití přijímače

Poslední verze firmwaru, kterou lze najít na internetu, je 1.09.0A (1.09.0B již existuje také, ale zatím jako non-public, tedy neveřejná). Firmware je stejný jako pro modely 8100 a 9000. Pokud byste hledali ovládací software speciálně pro 8500, asi by se vám to nepovedlo. Po naladění kanálů a hlášce, zda chcete kanály uložit, se tak stalo a bylo možné přijímač začít používat. Nemile mě překvapilo, že nebylo možné ovládat zvuk, pokud šel přes optické rozhraní S/P-DIF. To je sice normální u programů, které vysílají v Dolby Digital, hlasitost pak musíte ovládat přes svoji repro soustavu, ale některé přijímače ovládání zvuku u optického výstupu při klasické audio stopě zvládají (např. Vantage), Homecast bohužel ne. Jsou zde některé užitečné funkce jako např. PIP (picture-in-picture) – obrazovku s náhledem kanálu můžete umístit do čtyř různých částí nebo obrazovku rozpůlit a sledovat v každé vámi vybraný kanál. Pomocí tlačítka SWAP pak můžete tato okna prohodit. Set-top-box je také vybaven standardní funkcí SLEEP.

Homecast HS8500 CIPVR - seznam

Seznam kanálů

O této funkci bych se u obyčejného přijímače nezmiňoval, ale Homecast HS8500 si to určitě zaslouží, protože v tabulce, která se vyvolá tlačítkem OK, jsou i další možnosti, než jen přepínání mezi kanály. Pokud chcete přepínat po jednom, slouží k tomu šipky, listování po přibližně deseti kanálech je pak možné díky tlačítku P+ nebo P-. K čemu ale slouží šípky vodorovné? Právě pro pohyb mezi jednotlivými položkami v seznamu kanálů. Jde konkrétně o možnost přesouvání kanálů, přejmenování, uzamčení (to pokud chcete své ratolesti zabránit sledovat nevhodný obsah), vymazání a přidání do oblíbených skupin. Těch je celkem osm. V tabulce se je možné dostat také na kteroukoliv číselnou předvolbu tak, že je vymačkáte na dálkovém ovladači. Funkce LUPA (prohlížení) také umožňuje vyhledávání jednotlivých programů podle abecedy, a to tak, že v seznamu programů stisknete modré tlačítko. Tím docílíte abecedního setřídění seznamu programů (indikováno značkou A-Z ve spodní části okna seznamu programů). Poté stisknete kteréhokoliv numerické tlačítko a tím dojde k vyvolání okna se zobrazením abecedy. Tabulka je šikovná zároveň k tomu, že se v její dolní části dozvíte, do jakého paketu televize patří a jaké jsou její technické parametry včetně PIDů, polarizace, frekvence atd.

Homecast HS8500 CIPVR - sledování

Sledování programů

Tento satelitní set-top-box nemá žádnou integrovanou čtečku karet, čímž vlastně německý výrobce vyřešil problém, zda použít oficiální nebo neoficiální firmware, aby vám fungoval také systém podmíněného přístupu CryptoWorks. Nutností je tedy vybavit se kromě karty také některým z modulů, do které kartu Gital, Skylink, popř. jinou, vsunete. Programy se zobrazují překvapivě rychle, a to ať už se jedná o ty v klasickém nebo vysokém rozlišení. Menší problémy jsem u přijímače objevil s kanály v HDTV, pokud jsou kódované. Vždy pak chvíli trvá, než se obraz dá do pořádku (maximálně jednotky vteřin). Na počátku je vždy trochu mozaikový. Doba je dosti závislá na použitém typu CI modulu. Určitě vás bude zajímat také to, jak probíhá přepínání mezi jednotlivými obrazovými formáty. Tlačítko pro tuto funkci však na dálkovém ovladači nehledejte. Obrazové formáty a stejně tak rozlišení obrazu můžete jednoduše přepínat v okně, které při sledování programu vyvoláte stiskem zeleného tlačítka. Obsluhu jednotlivých funkcí obstaráváte kurzorovými tlačítky a klávesou OK. Kvalita obrazu přes HDMI kabel je velmi dobrá.

Homecast HS8500 CIPVR - menu

Další položky menu

Menu obsahuje několik položek, a to Instalace, Vyber, Kanal, Dalsi, Status a PVR. V něm je možné se pohybovat pomocí šipek na dálkovém ovladači, které jsou uspořádané do elipsy, nebo přímo na předním panelu přijímače. Pokud chcete pohyb vodorovný, zvolíte ovládací kolečko, pokud svislý stisknete Menu a opět kolečko, které tak trochu vzdáleně připomíná ovládací knoflík od starého rádia. Pro přepnutí do původního stavu slouží znovu Menu. O dalších položkách se nemá cenu nějak zvlášť zmiňovat, ale protože má přijímač USB rozhraní, stojí snad za zmínku ještě Dalsi, kde je ukryta aktualizace firmwaru pomocí OTA, tedy signálu ze satelitu, nebo USB portu. Update ovládacího softwaru je ale druhým způsobem možný pouze z flashky nebo disku. Program, který najdete na webu výrobce, umí pracovat pouze s rozhraním RS-232. Je potěšující, že nový model Homecastu neobsahuje zbytečné položky, a tak tu např. vůbec nenajdete hry typu Sokoban, Tetris apod. Nenajdete tu vlastně vůbec žádné.

Homecast HS8500 CIPVR - EPG

EPG, teletext, čeština

Umí dobře česky - pečeť

Přijímač může obdržet známku Umí dobře česky, protože menu je kompletně převedeno do češtiny. Jedinou vadou je pak absence diakritiky. Co se týká EPGteletextu, tak podporují také české znaky. Výhodou druhé funkce je, že se stránky ukládají do paměti přijímače, takže se bez problémů okamžitě všechny zobrazí. Zde už nechybí ani diakritika stejně jako u EPG. Elektronického průvodce si lze vyvolat ve dvou podobách – informační lišta s boxem nebo klasický magazín s časovou osou převedený na obrazovku. Lišta obsahuje informace o tom, kdy pořad začal, kdy končí a v jaké se nachází části. Nechybí tu ani jeho název a stejné údaje jsou k dispozici i u následujícího. Kromě EPG obsahuje lišta také údaje o síle a kvalitě signálu a dalších hodnotách jako je přítomnost teletextu, rozlišení, skrytých titulcích atd. Ve své rozšířené podobě přináší průvodce obrazovku rozdělenou do třech sloupců – v prvním je náhled kanálu a anotace k vysílanému pořadu, ve druhém seznam kanálů s číslem předvolby a ve třetím časovou osu. Pomocí této tabulky můžete pořad také okamžitě rezervovat, a to pomocí červeného tlačítka.

Homecast HS8500 CIPVR - tunery

Práce se dvěma tunery

Protože přijímač má v sobě integrované dva tunery, bylo by škoda nevyužít, zdali fungují bez problémů. Mohu potvrdit, že tomu tak naštěstí je. Zatímco do prvního tuneru musíte přivést signál z paraboly, do druhého už stačí přivést signál z prvního tuneru. To provedete jednoduše pomocí krátkého kabelu o délce přibližně 10 cm, který je součástí balení (stejně tak je dodán i optický kabel a YPbPr kabel) a vytvoří se tak průchozí smyčka. Nastavení jednotlivých tunerů najdete v menu pod položkou Instalace a dále Antena. Připojení tuneru je položkou, která vás bude zajímat. Na výběr máte z několika možností – použití tuneru A, tuneru B, obou tunerů (duální) a Unicable. Nutno zdůraznit, vyplynulo to už ale asi z textu, že jaký signál družice budete mít na vstupu A, takový budete mít u B. V případě, že byste ale nepoužili smyčku a měli na výběr signálu ze dvou LNB (každý by byl pro jinou satelitní pozici), budete moci ve stejném časovém okamžiku sledovat program např. z družice Hotbird – vstup A a nahrávat program z družice Thor – vstup B.

Homecast HS8500 CIPVR - nahrávání

Nahrávání

Pro nahrávání slouží na dálkovém ovladači tlačítko REC v jeho dolní části. Jakmile dojde k začátku této operace, v pravém horním rohu se vám objeví informační lišta, kde vidíte, jak je již nahrávka dlouhá. Po chvilce zmizí, ale kdykoliv stisknete tlačítko INFO, vždy se hned objeví. V této části menu bohužel není přeložena položka, která se vás ptá na otázku, který kanál si přejete zastavit nahrávat. Na výběr je jich totiž více, a to v případě, že přepnete na jiný kanál a stisknete opět REC. Může jít i o kanál ze stejného transpondéru. Tímto způsobem je možné najednou zaznamenávat až dva pořady, přičemž pokud zvolíte tlačítko STOP, přijímač se vás zeptá na to, který z nich chcete zastavit. Vybrat můžete klidně oba, ale také jenom jeden. V tabulce přitom stále vidíte narůstající čas. Teoreticky tak můžete zvládat až příjem tří programů najednou, kdy dva různé nahráváte a třetí sledujete. I když jsem přijímač takto naplno vytížil, v obraze se neobjevily žádné artefakty, které by naznačovaly, že přijímač má s touto formou záznamu nějaké problémy. Nahrávky se ukládají s koncovkou TP0.

Homecast HS8500 CIPVR - disky

Práce s disky a flashkami

U set-top-boxů z vyšší třídy je obvyklé, když disponují více USB porty. Homecast má tři. Dva jsou na zadním panelu a jeden je schovaný na předním pod odklopným víkem, které skrývá dvě šachty pro CI moduly. Správu jednotlivým USB je možné vyvolat jednoduše pomocí tlačítka LIST. Vybírat pak můžete z jednotlivých portů, které jsou označeny jako USB 1 – 3. Samotný pětisetgigový harddisk, který je integrovaný již do přijímače, je označen jako HDD. Zbývající velikost, použité místo a jeho model najdete v menu pod položkou HDD Informace. V set-top-boxu je standardně možné prohlížet obrázky ve formátu JPEG a přehrávat MP3 skladby. Do práce s disky a flashkami bych rovnou zahrnul také FTP rozhraní, které zde ale zajišťuje pouze standard. Neslouží k ničemu jinému, než abyste se mohli pomocí PC připojit do set-top-boxu a stáhnout si např. nahrávky apod. Nastavení FTP rozhraní můžete provést buď manuálně, nebo automaticky. Použitelný druh nastavení je závislý na použitém typu připojení k datové síti (např. přes Router).

Za zmínku určitě stojí programovatelné dálkové ovládání přijímače, které lze nastavit pro ovládání základních funkcí různých typů televizorů. Dálkové ovládání se do režimu obsluhy televizoru přepne pomocí tlačítka TV, které je na ovladači umístěno vlevo dole.

KL24

Přiložené CD

K Homecastu je přiložené CD označené jako Homecast Promotion CD v.2.0. Po vložení do mechaniky se vám spustí internetová stránka ve vašem prohlížeči. Vybrat si můžete buďto z komunikace v angličtině nebo němčině. Objevíte se pak na webu, který si ovšem stále prohlížíte z vašeho CD. Na něm jsou uložené i veškeré produkty Homecastu, jako jsou kabelové, satelitní a terestrické přijímače. Tento německý výrobce také odkazuje v položce Software na velmi užitečný software DVR Studio od společnosti Haenlein Software, který slouží k úpravě nahrávek včetně těch ve vysokém rozlišení. Tento program je však bohužel placený a plně funkční jako trial verze je pouze 30 dní. Důvod, proč ho umisťuje Homecast na web, je jasný, zvládá také převod formátu TP0, ve kterém set-top-box nahrávky pořizuje, na MPEG-2. V záložce Imprint jsou pak kontakty na německou centrálu.

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě Allcom, spol. s r.o.
Web: http://www.allcnet­.cz/product_in­fo.php?produc­ts_id=9521
Orientační cena: 16.152 Kč vč. DPH
Foto a screenshoty: autor + archiv apolečnosti Allcom

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).