Hlavní navigace

Hořkosladký apríl na českém webu

4. 4. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Letošní první duben proběhl v souladu s mnohaletou tradicí. Nákupy svědivého prášku a bouchacích kuliček jsou úspěšně za námi, stejně jako patlání zubní pasty na tváře přátel. Co jste se na apríla dočetli na českém Internetu? Nápadů bylo dost, někde humornější, někde méně. Vše ale nebylo tak humorné, jak to vypadalo, nicméně smích léčí.

Od zavedení metrického systému času (např. 100 sekund v minutě, 100 minut v hodině, 10 hodin ve dni apod.), které se provádí rok od roku pokaždé v jiné zemi, přes „oficiální“ stránku Kremlu z roku 1984 k popisu ostrova San Serriffe (1977, podle fontu Sans-serif); v tomto rozsahu, ale i daleko za hranicí se pohybují klamné zprávy uveřejňované prvního dubna. Angličané trefně nazývají tento den „fool's day“ a vtípkům tohoto ražení říkají „hoaxes“. Viz Wikipedia .

I v Česku se tento „svátek bláznů“ uznává, jak třeba můžete poznat při čtení poaprílových článků z let minulých. A tak se setkáváme se skládacími anténami v plechovce párků, lunární stanicí Google.com apod. I letos se přivalila spousta hoaxů a nehoaxů, klamů, podivností a neuvěřitelných uvěřitelností.

iDnes.cz ve znamení bláznů

Myslíte si, že jste největší taškář a nikdo vás nedokáže překonat v brutálnosti vtipů? Pak nikdy nezkoušejte být slavným hercem, aby vás ze zálohy nepřekvapila partička policistů v čele z Georgem Clooneyem. Tato zpráva je pravdivá, stejně jako třeba to, že Němci už nechtějí být Němci, ale touží po Rakousku (alespoň v jedné vesnici).

Nuže pojďme pryč od tradičních výstřelků reálného světa. Na apríla iDnes ukazuje mimo jiné cestu, jak snadno a rychle získat milion korun. Upřímný premiér to má v kapse za sedm měsíců, zatímco volič-pracovník nočního komunálního odpadu si šest nul na kontě udělá do deseti let (když nebude jíst). Při rozhazování vašeho prvního milionu pozor na platební karty, protože teď už nejsou bezpečné. A zas z jiného soudku – doufám, že už prohlížíte tento text novým open-source Internetem Explorerem 7 (pozn. lze i stáhnout a funguje!).

Ale opět do skutečnosti. Některé články vás nebaví a vy je přesto čtete do konce? Máte hlad, ale lednička je příliš daleko od počítače, a tak se vám nechce vstát? Přesunuli jste už ledničku na dosah k počítači? Myslíte si, že váš modem sladce vrní a že internetový kabel má sexy tvary? Raději si přečtěte toto.

Gross na háku

Na apríla proběhly médii naprosto seriózní zprávy o hlasování o důvěře vládě, kdy Grossův kabinet zachránili komunisté, proto teď můžete najít vlaječky s podobiznami pana premiéra všude po ulicích, více na Novinkách. Ale to ještě není zdaleka všechno. Penize.cz se pokusily vystihnout (nebo spíše ztrhnout) Stanislava G. charakterovou analýzou ve článku Stanislav Gross: narcis, který si užívá moci. Vzhledem k tomu, že je předsedovi vlády třicet pět let (narozen 1969), pak si můžete na Penězích rovnou vypočítat, jestli ho máte šanci přežít a dočkat se tak dnů, kdy se opět přestane v Parlamentu zpívat internacionála. Více informací o přežívání ve vztahu k věcem dědickým a finančním naleznete zde. Odpoví vám tam na otázky typu: „Mohu počítat do budoucna s autem své tchýně?“

IInfo a TV banking

Mesec.cz, Root.cz a Lupa.cz vydaly sérii článků (Televizní bankovnictví – nový trend obsluhy peněz a Televizní bankovnictví – co nabídnou banky, Televizní bankovnictví na dosah ruky, Jaký bude TV banking?) o tom, jak mr. Banking na televizi přišel a potkal tam známé moderátory z České televize. Bohužel/dík komentáře svědčí o tom, že tomu příliš mnoho lidí neuvěřilo:

„A ještě se plánuje, že do televize bude dole zabudovaná klávesnice bankomatu, takže budeme mít každý vlastní bankomat přimo v pokoji. Plnit si ho budeme z vlastních zdrojů. Co donesete po výplatě domů, nasypete do bankomatu a ten vám na každý den vydá určenou částku. Týdenní limit se nesmí překročit pod hrozbou penále.“

„Já osobně si počkám až se rozjede bankovnictví přes kuchyňský sporák. Upéct si kousek masa a při tom courat po svém zbídačeném účtu, to bude nářez. Alespoň banky zase budou moct zdražit poplatky, protože zavedou další službu, kterou nevyužiju.“

„Opravdu je to nutné? Copak se žádný web v ČR neobejde bez těchhle aprílových ‚žertíků‘? Nemám smysl pro humor nebo jsou opravdu všechny tyhle články tak strašně trapné? Martin.“
A odpověď:
„He he, je to tak, nemáte smysl pro humor ;-)“

ebf - partner 1

„Ale upadá to, sací krysy byly príma, letos to s pyskovou mluvčí je slabší. Sací krysy je třeba zvláště doporučit.“

Smutný apríl

Tento protimluv snad nepřekvapí nikoho, kdo sledoval aprílové a poaprílové zprávy. To, že komunisté zachránili vládu premiéra Grosse, ještě není natolik špatné (ba naopak by to byla pěkná aprílová kachna, jen kdyby se to skutečně nestalo), ale smrt papeže Jana Pavla II. otřásla celým (nejen) katolickým světem. V den kanadských žertíku jsme tak četli o těžkém průběhu nemoci tohoto výjimečného muže… Který člověk si pak může plně užívat toho všeho krásného humoru a hádat, co je a co není pravda?

Co si myslíte o aprílových článcích?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor studuje FF MU obor Psychologie. Aktivně přispívá do několika internetových magazínů, zajímá se přitom hlavně o webovou komunikaci a psychologii Internetu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).