Hlavní navigace

V českém Internetu opět řádil apríl

2. 4. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přípojení k Internetu po vodovodní síti, datové sklady v přehradách, převratný nový model mobilního telefonu od Siemensu, zrušení stavebního spoření, zbouraný zámek v Českém Krumlově a obr Koloděj znovu na scéně - to jsou jen některé šokující zprávy, které včera proletěly českým Internetem. Jak se tedy ten letošní apríl vydařil?
Magické datum prvního dubna je v českém Internetu tradičně využíváno k beztrestným mystifikacím čtenářů. Do všeobecného řádění se zpravidla zapojují jen zpravodajské a informační servery, ostatní zůstávají poněkud stranou – ani tak si však není možné stěžovat na nedostatek vtipných i „vtipných“ článků na nejrůznější témata.

Zatímco za okny doznívala velikonoční nálada a na stole stále hromádka nabarvených vajíček, pustil jsem se včera večer do procházení českého Internetu. Pečlivě jsem bušil do prohlížeče jednu adresu za druhou a s napětím očekával, co na mne na jednotlivých serverech vybafne. Nechci tvrdit, že jsem navštívil úplně všechno, takže je možné, že nějakou opravdickou pecku jsem přehlédl – celkově však letošní apríly působily relativně konzervativně. Všechny servery zůstaly u tradičních mystifikačních článků – například někdejší kousek Mobil serveru, který před dvěma lety na jeden den změnil design do korporátních barev Českého Telecomu, tak zůstal bez následovníků.

Nejzajímavějším kouskem, který byl letos na prvního dubna k vidění, tak zřejmě byly recenze horké novinky na trhu mobilních telefonů, která bude v nejbližší době dána do distribuce pod označením Siemens SL75. Chybět by mu neměly takové vychytávky jako je 800×600 displej s 32 miliony barevných odstínů či holografická klávesnice. Tím, co tomuto aprílovému žertíku dodává kouzlo, je spolupráce jinak konkurenčních serverů – recenzi a v podstatě stejnou sadu fotografií jste mohli najít na Mobil.cz, Mobilmanii i na Mobilmagu. No nevěřte tomu, když o tom píšou všude!

Zřejmě nejpřevratnější informaci, která se navíc úzce dotýká našeho zaměření, ovšem přineslo Živě. Podle tohoto článku totiž výzkumníci z Valašska, konkrétně z Vizovic, objevili velmi žhavou technologii, umožnující připojení k Internetu po vodovodní síti. Tento systém by měl s definitivní platností vyřešit problém poslední míle, vždyť vodovod má dnes doma skoro každý. Směr z Internetu k uživateli je již v podstatě vyřešen, data poběží po vodovodní síti rychlostí až 15,6 megašplouchů za sekundu. Určité potíže je však možné očekávat u upstream kanálu, kde je v plánu využití kanalizační sítě – zde je však problém se suchými záchody a dále s latencí při využití žumpy, nemluvě už o trativodech. Jméno společnosti VODAFONE, která už o celou věc projevila zájem, však dává záruku, že bychom s touto technologií měli v nejbližší době setkat i v praxi.

Všeobecné zpravodajské servery, alespoň pokud jsem pátral dostatečně důkladně, letos zůstaly poněkud stranou a apríla většinou ignorovaly. Čestnou výjimkou byl Neviditelný pes, který v duchu nejlepších tradic přinesl hned několik mystifikačních článku – u některých, zejména z prostředí naší politické scény, si však čtenář nemůže být jist, zda to přeci jen není pravda. Zřejmě nejvíce mne osobně zaujala výzva za odstranění krumlovského zámku, který byl zcela zjevně vystavěn bez příslušného stavebního povolení a posouzení vlivu na životní prostředí. Tím, jak byl tento mohutný soubor staveb necitlivě umístěn do dané lokality, přitom výrazně narušuje ráz a estetiku krajiny. Pouze demolicí zámku a následnou rekultivací původní skály lze docílit nápravy tohoto nepříznivého stavu.

O některých věcech se sice nežertuje, ze svých čtenářů si však – jako už tradičně – střílely i finanční servery. Peníze.cz přinesly skandální odhalení skutečností, které stály v pozadí nedávného krachu společnosti KTP Quantum. Jak se dalo očekávat, může za to řevnivost mezi některými osobnostmi našeho kapitálového trhu a také podivné praktiky Komise pro cenné papíry – takže by to nakonec docela dobře mohla být pravda, jenže jindy než na apríla se o tom kvůli možným opletačkám se soudy nemůže psát. Ještě dále šel Měšec, který v rámci předvolebního boje nadobro zrušil státní podporu stavebního spoření – voliči vládnoucí sociální demokracie tento krok nepochybně ocení.

Apríla tradičně slavíme i my na Lupě, ostatně už samotný vznik našeho serveru počátkem dubna 1998 lze označit tímto způsobem. O dva roky později už jsme požadovali citlivý přístup pro Český Telecom, který byl v té době nespravedlivě označován za ošklivého monopolistu. Současně s tím jsme oznamovali, že nás Telecom koupil, čímž jsme si vzájemně ukradli aprílový žertík s již zmíněným Mobil serverem. Nepřekonaným vrcholem našeho snažení byl ovšem loňský žertík, kdy jsme na jeden den přesměrovali titulní stránku Lupy na odborný server o masturbaci s názvem Pindík&Pipinka, který v tehdejší době používal velmi podobný design; šlo v podstatě o Lupu nazeleno. Vzdor kontroverzním reakcím, které náš tehdejší žertík vyvolal, je třeba říci, že jsme zjevně velmi výrazně pomohli osvětě v této oblasti: mnoho kolegů z českého Internetu, které – zatím – nebudu jmenovat, mi ještě řadu měsíců poté se slzami v očích děkovalo za nevšední zážitky, které díky nám získali.

MM socky3

Také letos jsme se pokusili o něco nevšedního a soudě podle dosavadních ohlasů v mé mailové schránce se zdá, že se nám pár lidí podařilo napálit. Při přípravě našeho žertíku jsme využili nástupu netradičních reklamních formátů, se kterými se stále častěji setkáváte i na Lupě, a vytvořili jsme něco doopravdy velkého. Ostatně podívejte se sami, aprílová Lupa je zde. Na tomto místě jen prozradím, že jsme náš nový reklamní produkt po vzoru Létajícího Čestmíra pojmenovali neméně melodickým „Obr Koloděj“ a v tomto okamžiku už je v běžném prodeji; samozřejmě za vynikající ceny.

Tolik tedy k aprílovému Internetu. Tak jako každý rok se našla řada lidí, kteří se dobře pobavili a vypečeným tvůrcům všech žertíků poděkovali v diskusních fórech, stejně jako lidí, kteří již tradičně vyjádřili své trpké zklamání nad tím, že právě ten či onen jejich oblíbený server klesl tak hluboko. Apríl je však jen jednou do roka a i český Internet si ho zkrátka chce užit – a je to dobře.

Bavili jste se u letošního aprílového Internetu?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.