Hlavní navigace

Hybridní televize v rámci jednotlivých vysílacích platforem. Která je pro HbbTV ideální?

30. 10. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Karel Choc
UVNITŘ GALERIE – Kulatý stůl serveru DigiZone věnovaný technologii HbbTV se mimo jiné věnoval hybridní televizi v prostředí kabelových, satelitních, zemských a IPTV operátorů.

Velký podíl na rostoucím rozšíření hybridní platformy v České republice má i vysoký stupeň penetrace zemského vysílání. Že v rámci DVB-T je šíření HbbTV nejjednodušší, potvrdil na diskusním panelu pravidelného kulatého stolu serveru DigiZone i Jiří Lichý, odpovědný za strategický rozvoj hybridního vysílání v Českých Radiokomunikacích. V prostředí digitální zemské televize bude červené tlačítko s HbbTV fungovat vždy, u některých jiných platforem nemusí jeho stisknutí hybridní prostředí vyvolat, uvedl Lichý. 


Autor: Karel Choc

Účastníci třetího diskusního panelu.

Co udělá dvacet tisíc kliknutí…

Hybridní televize je součástí OTT prostředí, které České Radiokomunikace přidávají jednotlivým vysílatelům k jejich profilům. Aplikace enkódujeme pro systémy iOS, Android a HbbTV, provozujeme i potřebnou cloudovou kapacitu nebo CDN servery a další konektivitu, na které hodně záleží plynulost provozu, vysvětluje Lichý. 


Autor: Karel Choc

Jiří Lichý z Českých Radiokomunikací.

Nároky na doručení do domácnosti jsou podle něj v rámi HbbTV mnohem vyšší než například u klasického internetu. Musíte si představit, že v jednom okamžiku vyskočí banner, který může vyvolat třeba dvacet tisíc kliknutí, a nastane tak výrazné skokové zatížení, popsal Lichý.

Pozor na zpoždění!

O zrovnoprávnění jednotlivých vysílacích platforem se pokouší i televize Nova. Její technický ředitel Josef Uher, který byl přítomný v publiku, upozornil na problém rozdílného časování u jednotlivých vysílatelů. V rámci vysílání může u jednotlivých platforem dojít k prodlení o dvacet až třicet sekund. Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že Nova předává HbbTV příznak satelitním i kabelovým operátorům a žádné problémy neregistrujeme, deklaroval Uher.


Autor: Karel Choc

Jan Zeman z České televize.

Také zástupce České televize Jan Zeman, který je u veřejnoprávního vysílatele odpovědný za oblast teletextu a HbbTV, deklaroval požadavek synchronizace jednotlivých vysílacích platforem. Aktuálně mohou diváci přijímat HbbTV vysílání třeba přes Skylink nebo UPC. Třeba O2 ho nenabízí, ale hybridní vysílání je řešitelné i pro IPTV platformu, třeba košická firma Antik Sat přímo vyvíjela set-top box, který příjem HbbTV umožňoval, zrekapituloval situaci Zeman. 

HbbTV jako náhražka VoD archivu

Podle Zemana je ale pro diváky nejjednodušší, když mají k HbbTV aplikacím přístup přes jeden hlavní televizor. Také Štěpán Hykš, který má HbbTV a VoD segment na starosti v televizi Prima, si myslí, že hybridní vysílání je v rámci všech vysílacích platforem řešitelné a záleží pouze na vůli jednotlivých operátorů.


Autor: Karel Choc

Ján Ďarmati ze slovenské firmy Teledata.

Zahraniční zkušenost přidal Ján Ďarmati ze slovenské firmy Teledata, která vyvíjí hybridní aplikace pro veřejnoprávní RTVS. Někteří kabeloví operátoři na Slovensku chtějí HbbTV, protože jim pomáhá vytvářet archiv, tvrdí Ďarmati. Jeho slova z publika potvrdil i Michal Krsek ze společnosti Stream Circle, podle něhož je potřeba divákům i provozovatelům dát důvod, aby HbbTV požadovali.

Chybí HbbTV v mobilech?

Variantu nabízet kabelovým operátorům hybridní platformu jako možnost pro přehrávání vysílacího archivu potvrdil i Štěpán Hykš. Bohužel ale tento argument není všemocný, protože chybí verze HbbTV pro mobily, dodal Hykš. Podle Zemana bude muset dojít ke ke změně ve vnímání hybridní platformy. Je nutno počkat na dobu, kdy bude jasná přidaná hodnota HbbTV, řekl Zeman.


Autor: Karel Choc

Štěpán Hykš z FTV Prima.

Česká televize momentálně pracuje na strategii, kterou chce diváky HbbTV „příjemně překvapit“. Plánujeme třeba aplikaci pro počasí a chceme jít směrem podpory velkých televizních projektů, jako je třeba Stardance, který si zaslouží aplikaci při hlasování, plánuje Zeman. 

Počet diváků a nákladnost HbbTV

Česká televize registruje denně kolem padesáti tisíc spuštění hybridní aplikace. Z hlediska hybridního vysílání je evidence složitější, kvůli jisté chybovosti Google Analytics. Do budoucna chceme měřit statické obrazovky podle unikátních URL adres, vysvětlil Zeman. Aktuálně dosahuje HbbTV České televize zhruba tři sta tisíc spuštění týdně, měsíčně to pak je přes milion.


Autor: Karel Choc

Diskuse v rámci třetího diskusního panelu pravidelného kulatého stolu serveru DigiZone.

Jaké jsou vlastně reálné náklady na hybridní vysílání? Náklady je potřeba rozdělit na externí a interní, jako je hosting nebo servisní podpora, uvedl odpověď Zeman. Podle Hykše jde o náklady v řádu několika milionů ročně a většinu spolkne samotné vysílání. Máme i náklady s CDN, ale ty nejsou zásadní, dodal Hykš. 

BRAND

Znamená HbbTV konec teletextu?

Josef Uher z Novy upozornil na další důležitý faktor, že náročnost teletextu v datovém toku je kolem 240 kB/s, zatímco HbbTV příznak spolkne z vysílání jen čtyři až pět kB/s, z čehož vyplývají i ceny za šíření. Vzájemný poměr náročnosti mezi teletextem a HbbTV je zhruba jedna ku padesáti a nejen proti tomu také význam teletextu postupně klesá, deklaroval Uher. 


Autor: Karel Choc

V publiku zasedl i technický ředitel televize Nova Josef Uher.

Jeho slova potvrdil za Českou televizi i Zeman, podle něhož je HbbTV doplňkovou službou digitálního televizního vysílání, stejně jako teletext byl doplňkem analogového vysílání.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).