Hlavní navigace

iAudit - "Pro dobrotu na žebrotu"

8. 12. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ukázkou případu, jak se dobrý úmysl může obrátit proti člověku samotnému, se stalo čtvrteční setkání představitelů společnosti Taylor Nelson Sofres (TNS) - provozovatele auditu návštěvnosti internetových serverů (iAudit) se zástupci firem, jejichž logové soubory Taylor Nelson Sofres zpracovává.

Podle původního záměru měla být schůzka přípravou budoucí volby „metodologické komise“, díky špatné přípravě organizátorů ale rychlému vzniku podobného pomocného orgánu, který by mohl ukazovat cestu kudy se ubírat, spíše zabránila.

Připomeňme si několik základních fakt. S oficiálním auditem na českém webu začala v roce 1998 společnost DCCI a tyto aktivity letos v březnu převzala TNS. V říjnu 2000 pak do hry vstoupila ještě ABC, která je mezinárodně známá především jako auditor nákladů periodického tisku. Vstup ABC měl iAuditu dodat „punc kvality“ a zaručit dodržování stejné metodiky při vyhodnocování logů všech zúčastněných serverů, tedy měření všem stejným metrem.

O zmíněnou metodiku jde především. TNS mělo dobrý úmysl vytvořit demokratický orgán, který bude řešit vzniklé problémy, navrhovat jejich řešení, jež poté „plénum“ (rozuměj servery využívající služby iAudit) on-line hlasováním přijme nebo zamítne. Touto formou měla komise vlastně určovat, jakým směrem se bude iAudit ubírat. Osobně nejsem přesvědčen o vhodnosti takového vztahu mezi komerčními subjekty. Každopádně jsem byl rád, že se konečně rýsuje jasno v tom, podle jakých zásad se logy vyhodnocují, protože zatím to podle mého přesvědčení fungovalo spíše tak, že každému je změřeno to, co si nadiktuje.

Přítomnost představitelů ABC a Unie vydavatelů denního tisku (UVDT je největším podílníkem v neziskové ABC) na čtvrteční schůzce ale od základu vyvrátila představy provozovatelů iAuditu o demokratickém schvalování metod měření logů. Dozvěděli jsme se tak, že smlouva mezi TNS a ABC zavazuje iAudit k dodržování již stanovené metodiky, které se musí přizpůsobit do dubna 2001. Podle mne byl dokonce zpochybněn právní základ vztahů mezi TNS, ABC a provozovateli serverů, protože ABC trvá na tom, že iAudit je nevýdělečná služba.

Jakkoli mé dosavadní líčení může vyznívat pouze jako kritika, opak je pravdou. Setkání v hotelu Renaissance bylo podle mého názoru velkým přínosem pro budoucí zprůhlednění návštěvnosti českých serverů. Konečně se totiž začalo něco dít a vztahy se objasňují. Po více než půlročním volání po zveřejnění metodiky iAuditu už byl na webu zpřístupněn základní dokument, který má sice daleko k dokonalosti, ale je alespoň z čeho vycházet.

KL24

Hlavní chyby TNS vidím v tom, že:

  • neinformovala své klienty alespoň o základních principech smlouvy s ABC a o kompletní metodice, která je podmínkou ABC
  • předem nestanovila mantinely, v nichž se metodická komise může pohybovat
  • nespolupracovala s ABC při snaze tuto komisi založit a stanovení podmínek její práce

To vše lze ale napravit a je v zájmu všech, aby k tomu urychleně došlo. Nemyslím, že by teď musela nastoupit „tvrdá ruka“, která sama bude zpřísňovat pravidla měření návštěvnosti. Věřím, že se podaří najít vhodný model, jak zohledňovat požadavky vyhodnocovaných serverů. Vždyť ty samy musí mít zájem na tom, aby byl iAudit co nejobjektivnější a nejpřísnější. Jen taková data pro ně budou mít cenu, kterou za ně platí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor působí ve společnosti Neris, která mj. vydává České Noviny, a je také bývalým prezidentem Asociace poskytovatelů obsahů (APO).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).