Hlavní navigace

iAudit zamítl stížnost iDnes

Minulý týden jsme na Lupě psali o stížnosti iDnes proti tomu, aby si Seznam započítával do návštěvnosti Novinek tématické služby, jako je například auto, dovolená či peníze. Auditor na stížnost pohotově reagoval zamítavým stanoviskem s odvoláním na to, že započítávání vlastních sekcí do vlastních serverů zakázáno není.
Mirek Zeman 20. 5. 2003
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výsledky iAuditu měly být původně součástí článku Jsou Novinky skutečně větší než iDnes? Pak jsem se ovšem na toto téma poněkud rozepsal a rozhodl se zařadit čísla do samostatného „servisního“ materiálu. Ve zmiňované kauze mezi tím došlo k posunu v tom smyslu, že iDnes zaslal iAuditu oficiální stížnost, na kterou auditor odpověděl: „Dosud bylo metodickou komisí přijato pouze opatření zajišťující pouze započítávaní serveru / sekce cizího subjektu. Započítávaní vlastních sekcí pod vlastní servery není nijak ošetřeno a je plně na straně zadavatele. Auditor v současnosti zamítne pouze krajní případy, kdy by například hodlal zadavatel pojmenovat sekci obsahující email – názvem homepage a podobně.“

Mezi internetovými portály upoutal v dubnu největší pozornost Atlas (101.828 UV/d; 0 %) proměnou své titulní strany – současný vzhled působí trochu spartánsky; z původního milionu odkazů jich na homepage zbylo asi sto. Na jeho návštěvnosti jako celku se skutečnost nijak neprojevila, spíše to mírně zamíchalo kartami mezi různými podsekcemi (Přehled služeb – 1662 UV/d; +1785 %), ačkoli jsem čekal podstatně větší změny. Konkurence na rozdíl od Atlasu nezahálela: Centrum narostlo o jedenáct procent na 123.423 UV/d a Seznam o čtyři procenta na 395.600 UV/d. Pokud se daly mezi internetovými portály v dubnu vysledovat nějaké trendy, pak to byl propad zájmu o automobily a SMS.

Situaci na poli zpravodajských serverů jsem se částečně již věnoval v článku Jsou Novinky skutečně větší než iDnes? Celkově je postihl mírný propad, což je nepochybně způsobeno ukončením války v Iráku (či přesněji: zastavením bojových operací). iDnes (112.988 UV/d; –2 %) je tentokráte před Novinkami (110.264 UV/d; –1 %). Lidovky jsou ještě uvedeny pod hlavičkou iDnes, kde se nacházely až do 18. dubna. Pak se přesunuly pod křídla Centra, kde se jim na první pohled daří (18.860 UV/d; +28 %), třebaže Centrum má ve své zpravodajské sekci po vzoru Seznamu započítáno doslova všechno, co mu přišlo pod ruku – prace.centrum.cz, zabava.centrum­.cz apod.

CIF20-online-tip-temata

Mezi technologickými servery se neudálo nic zásadního, pouze Technet (10.429 UV/d; +11 %) ze stáje MobilMedií se opět dotáhl na Živě (10.671 UV/d; +6 %) ze stáje Computer Pressu. Propastný rozdíl však nadále zůstává mezi jejich herními weby – Bonusweb sice propadl o šest procent na 19.642 UV/d, stále však zůstává podstatně větší než Doupě (3235 UV/d; –10 %). Obdobně, i když nikoli tak výrazně, MobilMedia vedou v mobilních webech: Mobil má s šestiprocentním nárůstem 14.611 UV/d, zatímco MobilMania zůstala bez nárůstu a má 7.682 UV/d. To je shodou okolností do puntíku stejně jako minulý měsíc, což je docela zajímavá náhoda.

Sekci finančních serverů postil víceméně propad. Nejsvětlejší výjimkou jsou v tomto případě Peníze, které narostly o 30 procent na 1957 UV/d. Takřka o stejnou částku naproti tomu propadly Finance – mínus 27 procent a 2549 UV/d. Největším samostatně se vyskytujícím finančním serverem zůstává Aliaweb (6980 UV/d; –1 %) a v rámci velkých vydavatelství je to iDnes Ekonomika, tedy bývalé Fincentrum (15.744 UV/d; –1 %). Měšec ze stáje Internet Infa, vydavatele Lupy, se propadl pod hranici čtyř tisíc unikátních návštěvníků denně, konkrétně o 13 procent na 3501 UV/d. Finanční noviny, ekonomická obdoba Českých novin ve zpravodajství, poklesly o čtyři procenta na 3158 UV/d.