Hlavní navigace

ICQ 8 s levným telefonováním míří k českým uživatelům. Má se Skype bát?

29. 1. 2013
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

V únoru by se konečně měla objevit česká verze nového ICQ 8 s podporou levného telefonování. Jaké další novinky nová verze komunikačního programu českým uživatelům přinese?

Komunikační služba ICQ má v České republice dlouhou a silnou tradici. V posledních letech však jako všechny podobné služby musí čelit silné konkurenci sociálních sítí, na které se přesouvá významná část komunikace mezi internetovými uživateli. Velkým konkurentem je pak Skype, který se pod křídly Microsoftu pravidelně chlubí čísly indikujícími nárůst počtu uživatelů i nárůst objemu komunikace.

Není tedy divu, že nové ICQ 8 v mnoha ohledech následuje právě Skype. Ruský portál Mail.ru, pod který služba spadá od roku 2010, vydal ICQ 8 už v polovině loňského října. Dosud si však našinec mohl stáhnout jen původní ruskou verzi s nepříliš kvalitní lokalizací do angličtiny, kde je až příliš často vidět azbuka.

České ICQ 8 má přijít v únoru 2013

České webové stránky ICQ stále nabízí „Nové ICQ 7M“. Kdy se objeví česká verze skutečně nového ICQ, jsme se zeptali televizní skupiny Nova, která je od roku 2012 strategickým partnerem služby na českém trhu a stará se o českou mutaci oficiálního klienta ICQ. „České ICQ 8 plánujeme spustit během února,“ odpověděla nám Marie Fianová, tisková mluvčí televizní skupiny Nova.

Proč ovšem to zdržení? „Spuštění služby ICQ není globální, každá země si svoji verzi lokalizuje a následně i spouští odděleně,“ uvedla Fianová. Zároveň však dodala, že to nebude mít vliv na dostupnost klíčových novinek, které ICQ 8 přináší, pro české uživatele. I v České republice tedy ICQ 8 nabídne levné telefonování prostřednictvím Internetu a stane se tak přímým konkurentem služby Skype.

Telefonování v podání v ICQ

ICQ 8 k volání a videohovorům mezi počítači nově přidává klasické telefonování na pevné linky a mobilní telefony po celém světě. Telefonování funguje na předplaceném principu, který si dosavadní uživatelé mohou manuálně dobíjet debetní či kreditní kartou s povolenými internetovými transakcemi, případně prostřednictvím ruského platebního systému Yandex Money. Jestli česká verze ICQ 8 přinese možnosti dobíjení kreditu, které jsou blíže tuzemskému uživateli, prozatím nevíme.  

ICQ 8 přichází s podporou volání na běžná telefonní čísla.

Globální ceník uvádí, že do všech českých sítí bude možné volat za 0,07 € za minutu. Skype si za volání do českých mobilních sítí účtuje 0,15 € za minutu, ovšem při volání na pevné linky jen 0,02 € za minutu. Ceny jsou uváděny bez daně. V rámci prémiových účtů pak Skype nabízí volné minuty na volání a také tarifní balíčky. O ničem takovém se globální ceník ICQ 8 nezmiňuje.

Na druhou stranu ICQ 8 zachovává možnost bezplatného zasílání SMS do sítí všech tří velkých českých mobilních operátorů. Skype si za jednu odeslanou textovou zprávu do některé z českých mobilních sítí účtuje 0,09 € bez daně. Otázkou je, jestli při obecně klesajícím počtu odeslaných textových zpráv jsou zrovna bezplatné SMS pro ICQ výraznější konkurenční výhodou.

ICQ 8 podporuje pouze odchozí telefonáty, takže z pohledu českých uživatelů je na tom stejně jako Skype, který česká telefonní čísla pro příjem hovorů z pevných linek a mobilních sítí nepřiděluje a v dohledné době přidělovat nehodlá. Prozatím se tak čeští uživatelé musí spokojit s možností nastavit si alespoň své stávající telefonní číslo pro identifikaci volajícího.

Videohovory ve vysokém rozlišení

Videohovory dlouho byly slabou stránkou ICQ, protože kvalita přenášeného obrazu zůstávala daleko za možnostmi služeb Skype či Microsoft Messenger (dříve Windows Live Messenger, původně MSN Messenger), které již delší dobu podporují hovory ve vysokém rozlišení. ICQ 8 také konečně zavádí podporu videohovorů ve vysokém rozlišení.

Nicméně videohovory zůstávají v podání ICQ nadále záležitostí čistě pro osobní počítače. Mobilní aplikace ICQ videohovory prozatím nepodporují. Teprve nyní se v jejich verzi pro Android a iOS betatestuje volání v rámci sítě ICQ. Lze tak nyní prostřednictvím ICQ zdarma volat mezi chytrými mobily a tablety s přístupem k Internetu či uskutečňovat bezplatná volání mezi mobilním zařízením a osobním počítačem.

ICQ ale s touto aktuálně veřejně betatestovanou funkcí ve své mobilní aplikaci přichází hodně pozdě a spíše s ní osloví své věrné uživatele, než aby přetahovalo uživatele konkurenci. Již dlouho je tu mobilní Skype, který vedle bezplatného volání podporuje i bezplatné videohovory. S tímtéž přichází Hangouts (v rámci aplikace Google+) a Apple pak má vlastní službu FaceTime.

Nové uživatelské rozhraní

ICQ 8 má nové uživatelské rozhraní, kde tvůrci programu zjevně opět hledali inspiraci u konkurence. Hlavní okno programu se proměnilo po vzoru programů Skype či Windows Live Messenger, takže jej již z převážně většiny netvoří jen útlý sloupec s kontakty, ale vedle seznamu kontaktů se objevuje nová plocha, kam se přesunuly ICQ Zones dříve otevírané při startu ICQ v samostatném okně.

ICQ Zones jsou v ICQ 8 součástí hlavního okna programu, ale lze je zase od něj „odpojit“ do samostatného okna.

Není se však třeba děsit. V nastavení je možné ICQ Zones opět přemístit do samostatného okna a to pak zavřít, takže zůstane jen to opravdu podstatné, tedy seznam kontaktů a ovládací tlačítka. Tato část uživatelského rozhraní si prošla faceliftem. Tlačítek ubylo a seznam s kontakty je přehlednější. Zklamáním však zůstává využití výše zmiňovaného nového prostoru pro ICQ Zones.

Při označení některého z kontaktů se místo ICQ Zones objevuje historie poslední konverzace a samotné vedené konverzace se přesouvají ze samostatných oken právě sem. Při návratu k dřívějšímu konceptu uživatelského rozhraní se konverzace ale nadále běžně otevírají do samostatných oken, takže si uživatelé nebudou muset nutně zvykat na nové pojetí ovládání programu.

Nový prostor v hlavním okně není určen jen pro ICQ Zones. Přesunuly se do něj také otevřené konverzace. 

Problém je, že když právě neprobíhá konverzace, tak nový prostor není z uživatelského hlediska smysluplně využit. Například Skype na obdobném místě zobrazuje přehled dění mezi přáteli na Facebooku. Ruská verze ICQ, kterou jsme měli možnost testovat, však jen střídá představování funkcí ICQ a nabídky kontaktů.

V české verzi se o obsah ICQ Zones opět postará skupina Nova. „Toto propojení poskytne uživatelům ICQ přístup k nejaktuálnějším zprávám a zajímavostem, ale i k informacím o výhodných nákupech nebo například stream radia Evropa 2,“  uvedla Marie Fianová, tisková mluvčí televize Nova. Jinými slovy uživatelé opět mohou očekávat například upoutávky na zpravodajsko-bulvární server TN.cz.

ICQ chce prorazit jako sociální síť

Nabízí se otázka, proč se v ICQ 8 nepřesune na nové prominentnější místo ICQ Zones raději stream dění ze sociálních sítí známý z ICQ 7. Odpověď je jednoduchá: podpora Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítí byla z ICQ 8 odstraněna. Již tak není možné sledovat, co dělají a píší přátelé na Facebooku či Twitteru.

ICQ je chce nahradit samo sebou a tak se v ICQ 8 rozvíjí sociální funkce, které se objevovaly již v dřívějších verzích. ICQ chce být mikroblogovací platformou, jejímž prostřednictvím uživatelé budou publikovat příspěvky, které jiní uživatelé budou moci komentovat. Počítáno je se sdílením informací o aktuální poloze nebo třeba hudbě hrající v přehrávači na počítači.

Myšleno je také na posílání fotek a videí ve formě souborů konkrétním uživatelům ICQ. Stojí však uživatelé o další sociální síť? Zvlášť, když v sedmé generaci ICQ byla mohutně propagována podpora zaběhlých sociálních sítí a vlastní sociální funkce ICQ byly víceméně doplňkové? Lze o tom oprávněně pochybovat.

ICQ 8 podporuje Facebook Chat, Google Talk a upozornění na nové e-maily pro vybrané služby, ovšem možnost sledovat dění na Facebooku, Twitteru či dalších sociálních sítích zmizela.

Zachována však zůstala podpora pro Facebook Chat a Google Talk, což je logický krok. Není velkou spekulací, když řekneme, že odstraněním jejich podpory by se oficiální klient ICQ stal podstatně méně atraktivním komunikačním nástrojem a řada dosavadních uživatelů by se začala rozhlížet po alternativách. Novinkou je navíc podpora libovolné služby využívající Jabber (XMPP). 

ICQ již z dřívějška podporuje ruské služby Odnoklassniki a Vkontakte. Nově pak zavádí funkci pro upozornění na nově příchozí e-maily. Původní ruská verze s anglickou lokalizací, kterou jsme testovali, podporovala pouze služby Gmail, Yahoo Mail a Mail.ru. Jestli se v české verzi klienta objeví podpora některé z českých e-mailových služeb, zatím nevíme.  

Stovky tisíc nebo miliony českých uživatelů?

Osmá generace desktopového klienta je pro ICQ určitě krokem vpřed, ale nabídkou funkcí stále zdaleka nedohání náskok, který oproti němu má Skype, jenž je dnes hlavním rivalem pro všechny komunikační služby přeživší nástup sociálních sítí. Jak si vede samotné ICQ zůstává tajemstvím, protože jakákoliv statistická čísla nejsou dlouhodobě k dispozici.

To platilo ještě za časů, kdy ICQ patřilo americkému AOL a platí to i dnes, kdy spadá pod ruský portál Mail.ru, protože jej v roce 2010 od trápícího se AOL koupila ruská investiční společnost Digital Sky Technologies. Když se v úvodu loňského roku novým lokálním partnerem ICQ po Centrum Holdings stala televizní skupina Nova, padla informace o třech milionech českých uživatelů.

Toto číslo ale vzhledem ke všem skutečnostem včetně velikosti internetové populace na první pohled vypadá jako z říše snů. Dost možná bychom k němu dospěli při sečtení všech uživatelských účtů založených českými uživateli včetně těch opuštěných, které nikdo nepoužívá. Neoficiální informace hovoří o počtu reálných českých uživatelů v řádech statisíců. To však bohužel není jak ověřit.

CIF - osobnosti

Obecně se ale usuzuje, že zájem uživatelů o ICQ upadá. Dílem kvůli přesunu uživatelů na sociální sítě, dílem kvůli přechodu uživatelů na Skype, který víceméně jako jediná služba svého typu zažívá období růstu, aniž by mu dosud Microsoft výrazněji pomáhal ve smyslu nějakého násilného protlačování k uživatelům.

Každopádně nové ICQ 8 jistě uvítají uživatelé, kteří této službě zůstávají věrní, tedy pokud pro ně není rozhodujícím faktorem podpora sledování dění v sociálních sítích. Že by ovšem přicházelo ICQ 8 s nějakou killer-feature, která by vábila uživatele jiných služeb, to se určitě říci nedá. 

Používáte ICQ?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).