Hlavní navigace

ICQ v Rusku zřejmě vytáhlo do boje proti alternativním klientům

Jiří Macich ml.

Vypadá to, že americká společnost AOL zahájila rok 2009 cíleným útokem na alternativní klienty pro její komunikační síť ICQ. Uživatelé z Ruska a jiných států bývalého Sovětského svazu od začátku roku hlásí problémy s přístupem k ICQ prostřednictvím alternativních IM programů. V Rusku je dosti populární domácí QIP. Jeho uživatelům se ale při pokusu o přihlášení zobrazuje zpráva v angličtině a ruštině o použití nepodporované verze s dovětkem, že si mají zdarma stáhnout ICQ z jeho oficiálních…

Doba čtení: 1 minuta

Vypadá to, že americká společnost AOL zahájila rok 2009 cíleným útokem na alternativní klienty pro její komunikační síť ICQ. Uživatelé z Ruska a jiných států bývalého Sovětského svazu od začátku roku hlásí problémy s přístupem k ICQ prostřednictvím alternativních IM programů. V Rusku je dosti populární domácí QIP. Jeho uživatelům se ale při pokusu o přihlášení zobrazuje zpráva v angličtině a ruštině o použití nepodporované verze s dovětkem, že si mají zdarma stáhnout ICQ z jeho oficiálních stránek. Na jejich ruské verzi je pak zdůrazněno, že jedině AOL poskytuje oficiální klienty pro ICQ. Více informací si můžete přečíst v blogu Jana Pinkase, šéfa projektu Jabbim.cz.

Používání alternativních klientů je v rozporu s často kritizovanou licencí ICQ. Je to logické, protože se v nich obvykle nezobrazuje reklama. Zatím byly víceméně alternativní programy trpěny s tím, že občas jejich uživatelé mají problémy při servisních úpravách protokolu. Říkáme jim klony, poškozuje to naše podnikání a nedoporučujeme je. Často se tím zabýváme v našich interních diskusích a máme určité plány, jak se k tomu postavit, uvedl pro Lupu při loňském rozhovoru Orey Gilliam, šéf ICQ. Zda-li problémy ruských uživatelů jsou skutečně realizací oněch plánu, to se zatím netroufáme tvrdit.

Našli jste v článku chybu?