Hlavní navigace

Inovovaná hybridní aplikace televize Prima nabízí přehlednost i nové funkce

26. 3. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Brychta
Na konci února představila Prima novou podobu svého HbbTV prostředí. Primární je pro ni přístup k videoobsahu a jednoduché ovládání pomocí televizního ovladače.

Během letošního roku chce Prima doplnit hybridní aplikaci o engine, který bude uživatelům doporučovat vhodný obsah pro další sledování. Jak vysvětluje ředitel nových médií televize Prima Daniel Grunt, aktuálně tento obsah vybírá editoriální tým. 


Autor: FTV Prima

Daniel Grunt

K výhodám nové hybridní aplikace podle Grunta patří třeba možnost přehrání vybraného pořadu od začátku. Program ale není rozdělen na jednotlivé pořady a funguje stejně jako třeba nahrávka televizního vysílání na harddisku. Za 59 korun měsíčně pak Prima nabízí možnost přístupu do videotéky bez zobrazených reklam.

ROZHOVOR: Do konce roku by se měly všechny Prima weby dočkat nové podoby

Přehled upoutávek pro nerozhodné

Pro diváky, kteří v momentě zapnutí televize ještě sami nevědí, na co se vlastně chtějí dívat, nabízí HbbTV aplikace Primy novou funkci Na co se dívat. Ta aktuálně obsahuje přes osm desítek nejaktuálnějších upoutávek na jednotlivé pořady, vysílané na kanálech televize Prima. Řazeny jsou podle data od nejnovějších po nejstarší.


Autor: Jan Brychta

Nerozhodným divákům nabízí aplikace přehlídku nejaktuálnějších upoutávek.

Upoutávky jsou rozděleny do deseti kategorií, umožňujících jejich tématické filtrování. První dvě položky nabízejí novinky a tipy na pořady pod třicet minut. Zbylé položky pak vycházejí ze žánru nebo formy daného programu, vybrat si tak můžete mezi filmy, seriály, dokumenty, krimi nebo vařením.

Hybridní aplikaci nabízí i chystaná Prima Krimi

Položka Na co se dívat je také první, která se po stisknutí červeného tlačítka pro přístup do hybridní aplikace divákovi zobrazí. Na druhém místě je hybridní aplikace připravovaného programu Prima Krimi, který zahájí vysílání v pondělí 2. dubna. Nabízí přehled programové nabídky kanálu na večerní prime time a odpoledne spolu s videoprůvodcem ohledně možností příjmu nové stanice.


Autor: Jan Brychta

Hybridní aplikace Prima Krimi.

Celkem má hybridní menu dvanáct položek, vizuálně výrazný je odkaz na hybridní podobu webu iPrima. I ten se dočkal nové podoby. Klíčová je podle Grunta jednoduchost ovládání pomocí šipek na dálkovém ovládání. Nejsledovanější v rámci videoportálu iPrima pak je vlastní tvorba FTV Prima, jako jsou seriály Modrý kód, Ohnivý kuře, dále kuchařské pořady se Zdeňkem Pohlreichem nebo soutěž Prostřeno.

Dokumenty klidně i anglicky

Hned po nabídce hybridní aplikace kanálu Prima Krimi se v hlavním HbbTV menu nachází položka TV program. Skrze něj mohou diváci přehrát vybrané pořady z pěti programů televize Prima (Prima, Cool, Zoom, Max a Love), a to až pět dnů nazad. Přístupnost pořadu záleží na autorských právech, v nabídce tak nenajdete akvizice kanálu Prima Cool, jako jsou Simpsonovi nebo Teorie velkého třesku, naopak přístupná je většina dokumentů z nabídky Prima Zoom a samozřejmě veškerá původní tvorba televize.


Autor: Jan Brychta

Přehrávač přístupný i přes položku TV program.

Přehrávač je jednoduchý, kromě časové osy s možností posunu vpřed a vzad nabízí možnost přístupu do parent directory jednotlivých pořadů, info o vybraném pořadu a položku Nastavení. V něm si mohou uživatelé vybrat kvalitu zobrazení a jazyk zvukového doprovodu. V angličtině si je tak možné pustit zmiňované dokumenty vysílané na Primě Zoom. Kvalita videa nabízí rozlišení 288, 360, 432 nebo 576 bez dodatku o prokládaném nebo progresivním řádkování.

Hry i pozvánky do kina

Položka Filmy pak nabízí přímý přístup k odvysílaným filmům, ve vrchní liště nabízí volbu Doporučujeme, Seriály a pořady, Filmy a Můj program, do něhož je ale přístup podmíněn registrací. Jednodušší design bez vrchní lišty pak nabízí volba Pohádky, agregující obsah určený dětem. Položka Hry pak nabízí aplikaci Prima kvízy a karetní hru Solitaire.


Autor: Jan Brychta

Nabídka v položce Filmy.

Ve spolupráci s řetězcem Cinestar pak vzniká rubrika Novinky v kinech, nabízející aktuální trailery a další informace. Samostatnou položku pak tvoří informační obrazovka vysvětlující ve dvou odstavcích fenomén HbbTV a položka suplující červené tlačítko nazvaná Ukončit.


Autor: Jan Brychta

Aplikace Novinky v kinech.

Poslední dvě položky pak tvoří Aplikace, pod kterými uživatelé najdou přehled počasí a soutěž o Lego s dětským časopisem Primáček, a Prima letáky s tipy na akční nákupy. Ty jsou dále rozděleny na Aktuální letáky, Bydlení a zahrada, Drogerie a Služby.

Pohodlné ovládání, rychlá odezva

I bez nutnosti registrace tak nové hybridní prostředí televize Prima nabízí dostatek funkcí, registrace pomůže k HD obsahu a možnostem jeho další personalizace. Za zopakování stojí i možnost měsíčního předplatného, které za necelých šedesát korun zbaví videoarchiv doprovodných reklam.

CIF - osobnosti

Samotnému ovládání se dá vytknout třeba nemožnost návratu do hlavního menu z většiny položek, které je potřeba ukončit stisknutím červeného tlačítka a znovu jej stisknout pro opětnou aktivaci aplikace. Všechny volby jsou jednoduše dostupné pomocí směrových šipek, není jich zbytečně mnoho a jejich rozmístění má svou logiku. 

Současná podoba navíc není konečná, tým nových médií televize Prima pracuje na dalších vylepšeních nebo na mobilní aplikaci. Cílem vývojářů je jednotný přístup k vybranému obsahu napříč jednotlivými platformami.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).