Hlavní navigace

Instagram sebral uživateli účet a dal ho fotbalové hvězdě

21. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Stará známá věc, kterou za ty roky Facebook i Instagram udělaly mnohokrát. Prostě když se jim něčeho zachce, tak si to vezmou.

Andrés Iniesta (@ainiesta) měl tu smůlu, že se jmenuje stejně jako kapitán a středový hráč FC Barcelona. A Instagramu se jeho účtu, který se hodil fotbalové hvězdě, zachtělo. Výsledek? O víkendu o účet přišel (o čemž si můžete počíst například v How Instagram closed my account and gave it to a football celebrity.)

Pikantní na téhle „krádeži“ je to, že Instagram mu nejenom sebral onu zkratku, ale kompletně účet zrušil. S tím, že „porušil Pravidla užívání“. Andrés Iniesta dospěl k poměrně správnému závěru, že žádná Pravidla neporušil a pokoušel se Instagram kontaktovat. Což, protože dnes už firma hodně zfacebookovatěla, se ukázalo jako zásadní problém. Prostě žádná odpověď přes Twitter, žádná odpověď přes kontaktní formulář.

Andrés Iniesta se nejdříve domníval, že mu účet někdo hacknul, aby ho předal fotbalistovi stejného jména. Téhle domněnce nahrávalo i to, že za pár dní poté, co mu Instagram účet zrušil, se účet znovu objevil, tentokrát ale už jako účet fotbalisty. 

Původní Andrés Iniesta nakonec napsal výše zmíněný blogpost, aby za pár hodin, náhle, beze slova vysvětlení, měl účet zpět. Což je mimochodem jedna z mála cest, jak Instagram či Facebook přimět k aktivitě: dostat problém do médií.

Rozluštění je nakonec takové docela klasické. Manažer komunikace Instagramu se o hodně později Iniestovi omluvil za deaktivaci účtu „omylem“. Omyl spočíval v tom, že Instagram došel k názoru, že Andrés Iniesta se vydává za druhého Andrése Iniestu. A jakkoliv by bývalo stačilo se na účet podívat, nikdo to zjevně neřešil a zmáčkl knoflík. Součástí omluvy jsou i řeči o tom, jak je uživatelská komunita pro Instagram důležitá a jak pro tohle selhání, doplněné nezájmem o komunikaci, není omluvitelné. 

Poučení? Stále stejné: účty, které máme na sociálních sítích, nám nepatří a kdykoliv se sociální síť rozhodne, může nám je vzít a smazat. Dělají to jednotlivcům, dělají to firmám, dělají to bez rozdílů a bez jakékoliv reflexe. Hlavně to dělají jejich lidé, kteří většinou nemají nejmenší ponětí o tom, co dělají a často ani nerozumějí jazyku, ve kterém předmětný profil je. 

MM socky3

Pokud máte nějaký hodnotný a zajímavý obsah, dělejte jej jinde a tak, abyste o něj nemohli přijít. Sociální sítě jsou jenom marketingový a reklamní nástroj.

PS: Andrés Iniesta má účet označený jako soukromý, takže na něm teď nic nenajdete. Vůbec se mu nedivím.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.