Hlavní navigace

Instalace Linuxu zadarmo!

19. 8. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Svět Linuxu je opravdovým světem neomezených možností. Od nynějška už není zadarmo jen samotný operační systém a celé běžně potřebné programové vybavení, ale i práce. Pražská společnost Eurexa totiž nabízí zájemcům instalaci a konfiguraci Linuxu zcela zdarma.

Svět Linuxu je opravdovým světem neomezených možností. Od nynějška už není zadarmo jen samotný operační systém a celé běžně potřebné programové vybavení, ale i práce. Pražská společnost Eurexa totiž nabízí zájemcům instalaci a konfiguraci Linuxu zcela zdarma.

Půvaby Linuxu sice objevuje čím dál více lidí, ale pravdou zůstává, že komunikace s ním po příkazové řádce je pro řadu z nich značným oříškem; naštěstí existuje okénkové prostředí X-Window. Největším prubířským kamenem je přitom instalace a následná konfigurace systému. V některých případech to není problém a všechno proběhne takřka automaticky a na první pokus, takže to zvládne každý pokročilejší uživatel. Jindy, a stačí málo, třeba jedna trochu nestandardní komponenta v počítači, se i expert při instalaci zapotí – a laik rovnou utopí.

Právě z těchto důvodů přichází Eurexa se svojí nabídkou, která zájemcům o Linux pomůže zbavit se vrásek s touto úvodní fází. Zájemcům nainstalují a nakonfigurujeme Linux na počítač bez jakýchkoliv poplatků či licenčních omezení. Podmínky jsou velmi zajímavé, totiž takřka žádné. Cituji ze stránek Eurexy: „Služba není vázána na žádné další podmínky, k ničemu vás nezavazuje a pokud se vám server s Linuxem bude líbit (jakože určitě bude), můžete si nainstalovaný systém ponechat a bez omezení jej dále používat.“ Nabídka zahrnuje instalaci a konfiguraci standardních Internetových a intranetových služeb, například ftp server, web server, file server pro pracovní stanice nebo poštovní server.

Má to však přeci jen jeden malý háček: nabídka je určena pouze pro nevýdělečné organizace, tedy občanská sdružení, nadace, knihovny, ekologické organizace a podobně; komerční zákazníci by si museli tuto službu zaplatit. Jde vlastně už o druhou nabídku Eurexy v tomto směru. Původně totiž byla určena pro každého, ale velký přetlak zájmu si patrně vynutil změnu podmínek.

MM socky3

Ze strany Eurexy, která se i jinak zabývá vývojem a správou Internetových a intranetových řešení jde nepochybně o velmi sympatický krok. Na jednu stranu nepochybně získá jistou propagaci, ovšem na druhou stranu přispívá k rozšiřování Linuxu. A pak že užitečná reklama neexistuje.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.