Hlavní navigace

Internet Explorer 9 Beta odhaluje řadu novinek

16. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft včera přesně dle svých dřívějších slibů zpřístupnil veřejnou betaverzi prohlížeče Internet Explorer 9. O technických novinkách se vědělo již s předstihem, ale nové funkce byly dosud obestřené tajemstvím. Viz náš dřívější článek Internet Explorer 9: betaverze na obzoru. Nyní ale díky betaverzi dostal Internet Explorer 9 velmi jasné obrysy. Přepracované uživatelské rozhraní přichází s průhledným záhlavím s ovládacími prvky prohlížeče v moderním minimalistickém stylu. Lišta s oušky…

Microsoft včera přesně dle svých dřívějších slibů zpřístupnil veřejnou betaverzi prohlížeče Internet Explorer 9. O technických novinkách se vědělo již s předstihem, ale nové funkce byly dosud obestřené tajemstvím. Viz náš dřívější článek Internet Explorer 9: betaverze na obzoru. Nyní ale díky betaverzi dostal Internet Explorer 9 velmi jasné obrysy. Přepracované uživatelské rozhraní přichází s průhledným záhlavím s ovládacími prvky prohlížeče v moderním minimalistickém stylu. Lišta s oušky panelů (resp. záložek dle terminologie Microsoftu) je nyní v jedné linii s adresním řádkem. Ten přebírá funkce dosud samostatného vyhledávacího pole v duchu Google Chrome.

ICTZ23

Zapracováno bylo přetahování panelů (resp. záložek) mimo okno prohlížeče, čímž se panel otevře do nového okna. Okna prohlížeče lze přilepit vedle sebe na obrazovce a využít tak efektivněji prostor na moderních širokoúhlých displejích. Nový panel (záložka) nyní obsahuje tlačítka odkazující na nejpopulárnější stránky. Jde o jakousi podobu obrazovky Speed Dial známé z browseru Opera. Zjednodušení navigace by zde mělo dopomoci odlišení stránek podle barevných kódů.

Internet Explorer 9 přijde také s novou notifikační lištou a možností připínat webové stránky na hlavní panel ve Windows 7. Naplnily se i dřívější spekulace a nový prohlížeč od Microsoftu nabídne pohodlnější stahování souborů s možností pozastavování downloadu a uchováváním historie stahování. Za pozornost stojí i nástroj pro dohled nad negativním vlivem doplňků třetích stran na výkon prohlížeče. Betaverze je k dispozici i v češtině, ale uživatelé Windows XP mají s definitivní platností smůlu. Podporována budou jen Windows Vista a vyšší.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.