Hlavní navigace

Internet používá už více než polovina obyvatel Česka

5. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Agentura Factum Invenio zveřejnila některá zajímavá čísla z aktuální Zprávy o českém Internetu. Internet podle ní alespoň občas využívá 53 procent obyvatel České republiky a 37 procent domácností. I tak ale Česko stále v rozšíření Internetu pokulhává. Hlavní bariérou využívání Internetu je nepříliš velká počítačová gramotnost české populace a s tím související pocit, že internet není potřeba, říká Michal Peca ze společnosti Factum Invenio a dodává: Nezanedbatelnou překážkou expanze…

Agentura Factum Invenio zveřejnila některá zajímavá čísla z aktuální Zprávy o českém Internetu. Internet podle ní alespoň občas využívá 53 procent obyvatel České republiky a 37 procent domácností. I tak ale Česko stále v rozšíření Internetu pokulhává. Hlavní bariérou využívání Internetu je nepříliš velká počítačová gramotnost české populace a s tím související pocit, že internet není potřeba, říká Michal Peca ze společnosti Factum Invenio a dodává: Nezanedbatelnou překážkou expanze internetového připojení do českých domácností zůstává měsíční cena připojení k internetu, která je pro poměrně významnou část domácností příliš vysoká.

Trend ústupu dial-upu pokračuje. V současnosti jej využívá sedm procent uživatelů. Naopak sílí připojení přes ADSL a rozvody kabelové televize a jejich penetrace je zhruba stejná – lehce nad pětinu. Přes WiFi se připojuje 38 procent uživatelů.

Uživatelé, kteří se k Internetu připojují alespoň jednou týdně, uvádějí, že jej používají nejvíce pro práci s e-mailem (99 procent), jako cestu k praktickým informacím (98 procent) a zdroj nových poznatků (94 procent). Dvě třetiny nakupují online a využívají instant-messaging. Více než polovina aktivních uživatelů stahuje programy a třetina si stahuje filmy. Čtvrtina aktivních uživatelů spravuje vlastní webové stránky. (Factum Invenio)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.