Hlavní navigace

Dial-up

Dial-up používá ještě pětistovka domácností. Ve firmách se vytáčí víc

Romantiku vytáčeného připojení si užívá jen zlomek tuzemské internetové veřejnosti. Za oceánem jde ještě o desítky milionů lidí.

Jan Beránek

14. 8. 2014 15:41
Doba čtení: 1 minuta

Wifi u českých domácností vystřídalo ADSL

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil výsledky studie o využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci v roce 2008. V České republice je prý 48 procent domácností vybaveno osobním počítačem. Počet domácností vlastnících počítač se tak za posledních pět let zdvojnásobil. Celkem 42 procent domácností má i připojení k Internetu (33 procent domácností má vysokorychlostní připojení), což je oproti 15 procentům v roce 2003 značný nárůst.

Jiří Macich ml.

18. 2. 2009 14:21
Doba čtení: 1 minuta

České firmy preferují ADSL, čtvrtina jich využívá ISDN

Český statistický úřad zveřejnil výsledky svého průzkumu využívání informačních a komunikačních technologií v podnikatelském sektoru za rok 2008 (resp. v lednu 2008). Podíl podniků s deseti a více zaměstnanci, které mají přístup k Internetu, se v posledních třech letech nezměnil. Činí 95 procent. Nejpoužívanějším připojením je ADSL. Používá jej 46 procent firem. Stále je tu však 25 procent firem využívajících ISDN a šest procent s dial-upem.

Jiří Macich ml.

22. 1. 2009 7:24
Doba čtení: 1 minuta

To ne já, to dialer

Dialery dokáží účet za vytáčené připojení k Internetu pořádně navýšit. Některé bez vědomí uživatele, jiné kvůli jeho nepozornosti. V obou případech však uživatel mohl řádění dialeru vhodným zabezpečením svého počítače zabránit. Co jej tedy zbavuje odpovědnosti?

Jiří Macich ml.

18. 9. 2008 6:20
Doba čtení: 2 minuty

Klient podle soudu vysoký účet způsobený dialerem platit nemusí

Krajský soud v Ostravě rozhodl, že klient Telefóniky O2 nemusí operátorovi hradit částku přibližně ve výši šedesáti tisíc korun, kterou prosurfoval na vytáčeném připojení vinou dialeru. Spor se táhne už od roku 2005. Krajský soud potvrdil dřívější rozsudek. Žalobce nebyl poučen o všech rizicích používání Internetu, zdůvodnil soudce svůj verdikt. Naopak Český telekomunikační úřad zamítl stížnost jako neoprávněnou a klient nepochodil ani s reklamací vyúčtování přímo u operátora. Za klienta se…

Jiří Macich ml.

16. 9. 2008 11:32
Doba čtení: 1 minuta

Topfun zkouší filmy ve vyšším rozlišení

Česká internetová videopůjčovna a online obchod s hudbou Topfun koketuje s filmy ve vyšší kvalitě obrazu. Právě ta je častým terčem kritiky zejména při srovnání ceny a kvality s DVD v běžných půjčovnách. Topfun nyní zkouší dát uživatelům výběr mezi nižší a vyšší kvalitou videa a to konkrétně u filmu Proroctví z temnot s Richardem Gerem. Datově menší verze je v rozlišení 640×480 pixelů a ta kvalitnější pak v 720×576 pixelů. Cena je stejná, jen stahovaný soubor je o něco větší. Topfun tak očekává…

Jiří Macich ml.

21. 12. 2007 18:13
Doba čtení: 1 minuta

Češi a připojení k Internetu, léta Páně 2007

K Internetu je připojeno 32 procent domácností. Za dva poslední roky došlo k velkému nárůstu. ADSL vyrostlo dvakrát a posílá dial-up na smetiště dějin. Sílí i kabelové připojení s WiFi. Češi si často myslí, že broadband nepotřebují. Oproti zahraničí jsme internetoví trpaslíci.

Jan Ambrož

2. 11. 2007 6:30
Doba čtení: 6 minut

Na Slovensku se řada lidí stále připojuje přes dial-up

Většina domácností na Slovensku má osobní počítač. Vyplývá to z průzkumu slovenského statistického úřadu, který probíhal letos v dubnu a květnu. Konkrétně jde o 55,4 procenta domácností. Podle zjištěných údajů platí, že čím má domácnost více členů, tím pravděpodobněji se v ní nachází i počítač. Internetové připojení ale tak časté není. Online je pouze 34,5 procent domácností, takže zhruba třetina rodin s počítačem je offline. Většina připojených domácností už využívá broadband, jenže stále je…

Jiří Macich ml.

4. 9. 2007 11:45
Doba čtení: 1 minuta

Modemy Conexant z notebooků Dell funkční i v Ubuntu

Dell pokračuje ve své podpoře linuxovské distribuce Ubuntu. Dalším krokem je uvolnění ovladačů pro modem Conexant z notebooků Dell Inspiron E1505n a Dell Inspiron 1420n. Modem doposud řádně fungoval jen pod Windows. (Root.cz)

Jiří Macich ml.

20. 7. 2007 16:58
Doba čtení: do minuty

ČTÚ upozorňuje na nová podvodná přesměrování dial-upu

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) upozorňuje, že při svých pravidelných kontrolách narazil na novou vlnu podvodných přesměrování vytáčeného internetového připojení. Využívána jsou zahraniční pevná, mobilní i satelitní telefonní čísla. Účastník, při využití připojení k Internetu prostřednictvím přístupového kódu 971 na volně dostupný obsah sítě Internet, je přesměrován na placený obsah, včetně zpětného prostupu ze stránek placeného obsahu na volně dostupné stránky Internetu, avšak za zvýšený…

Jiří Macich ml.

17. 7. 2007 17:03
Doba čtení: 1 minuta

Internet používá už více než polovina obyvatel Česka

Agentura Factum Invenio zveřejnila některá zajímavá čísla z aktuální Zprávy o českém Internetu. Internet podle ní alespoň občas využívá 53 procent obyvatel České republiky a 37 procent domácností. I tak ale Česko stále v rozšíření Internetu pokulhává. Hlavní bariérou využívání Internetu je nepříliš velká počítačová gramotnost české populace a s tím související pocit, že internet není potřeba, říká Michal Peca ze společnosti Factum Invenio a dodává: Nezanedbatelnou překážkou expanze…

Jiří Macich ml.

5. 7. 2007 14:58
Doba čtení: 1 minuta

Soud rozhodl, že oběť dialeru účet platit nemusí

Podle včerejší reportáže v hlavní zpravodajské relaci televize Nova rozhodl pražský soud, že zákaznice bývalého Českého Telecomu nemusí platit extrémně vysoký účet způsobený činností dialeru. Zákaznice dříve neuspěla s reklamací ani u operátora, ani u Českého telekomunikačního úřadu. Uživatel neuzavřel smlouvu o zvýšeném tarifu, proto soud zrušil jeho povinnost platit takto zvýšený tarif, řekl soudce Kamil Tojner. Rozsudek je zatím nepravomocný, operátor se chce proti němu odvolat.

Jiří Macich ml.

24. 11. 2006 15:20
Doba čtení: do minuty

Na ČT2 bude pořad o dialerech

Dnes 30. října 2006 ve 20:55 hodin bude na ČT2 odvysílán další díl seriálu Případ pro ombudsmana, který bude tentokrát věnován tzv. žlutým linkám. Ve vysílání bude podána mj. informace o řešení konkrétní kauzy podvodného přesměrování na na linku ze zvláštním tarifem předvolby 976, kdy se byla postižená osoba nucena pro závažná pochybení Českého telekomunikačního úřadu obrátit o pomoc na veřejného ochránce práv JUDr. Otakara Motejla.

Aleš Miklík

30. 10. 2006 8:36
Doba čtení: do minuty

ČTÚ bude odškodňovat jen některé oběti dialerů (opraveno)

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) upozornil, že nebude automaticky odškodňovat všechny oběti dialerů. Naději obětem podvodného přesměrování dodal nález veřejného ochránce práv, jenže podle ČTÚ mohou náhradu škody požadovat jen klienti, kteří se včas pokusili využít všech opravných prostředků jako je

Jiří Macich ml.

18. 8. 2006 13:01
Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: churn se vrací k normálu

Pololetní hospodářské výsledky mobilních operátorů naznačují, že zavedení mobilní přenositelnosti se do fluktuace jejich zákazníků (tzv. churnu) promítlo poměrně výrazně, ale jen v prvním čtvrtletí. Vodafone spustil svou "push" službu pro firemní zákazníky. Tiscali vyhrálo další bitvu v již ztraceném boji o dial-up.

Jiří Peterka

14. 8. 2006 6:25
Doba čtení: 9 minut

Telefónica O2 bude Tiscali platit 43 miliónů za vytáčené připojení

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nařídil Telefónice O2 (dřívějšímu Českému Telecomu) zaplatit dalších 43 miliónů korun alternativnímu telekomunikačnímu operátorovi Tiscali. Ve sporu jde o to, že Telefónica O2 nezaplatila za červenec až prosinec 2005 alternativnímu operátorovi za terminaci vytáčeného připojení k Internetu částku uvedenou ve smlouvě, ale pouze minimální částku stanovenou ČTÚ. Tiscali chce rozdíl doplatit. ČTÚ už v únoru 2006 Telefónice O2 (resp. tehdy Českému Telecomu) nařídil…

Jiří Macich ml.

9. 8. 2006 10:46
Doba čtení: 1 minuta

Kauza dialery: zaplatí škody ČTÚ?

Až dosud neměly oběti dialerů prakticky žádnou šanci, když většinu jejich reklamací Český Telecom neuznal a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) jeho rozhodnutí potvrdil. Teď ale ombudsman seznal, že ČTÚ neměl právo rozhodovat o reklamacích ohledně služeb charakteru poskytování obsahu. Sdružení obrany spotřebitelů nyní vyzývá postižené spotřebitele, aby se domáhali náhrady škody právě na ČTÚ.

Jiří Peterka

4. 8. 2006 6:30
Doba čtení: 9 minut

Ombudsman napadl postup ČTÚ ohledně dialerů

Veřejný ochránce práv napadl postup Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o stížnostech proti vyúčtování za nevědomé přesměrování internetového připojení prostřednictvím tzv. dialeru na linku se zvýšenou tarifikací. Ombudsman podle zprávy Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) shledal závažná pochybení a zároveň vyzývá k spolupráci s ČTÚ v této věci i Českou obchodní inspekci (ČOI) , která zde svou působnost dosud odmítala.

Jiří Macich ml.

3. 8. 2006 13:40
Doba čtení: 1 minuta

Bitva o dial-up: přichází úder

Český Telecom dostál své hrozbě a ve středu oznámil, že od 15. července hodlá selektivně zvýšit koncové ceny za dial-up. Týká se to těch jeho konkurentů, kteří nesouhlasili s jeho návrhy ohledně snížení terminačních poplatků bez snížení koncové ceny. Uživatelé, zatažení do těchto sporů, by tak mohli platit až o 29 haléřů za minutu více než dosud.

Jiří Peterka

16. 6. 2006 6:25
Doba čtení: 10 minut

Příliš drahý IQ test?

Na Internetu existují desítky IQ testů a ne všechny jsou zcela férové. Na českém webu se v poslední době objevuje reklama IQ testu worldofiq.co.uk. Problém je však v tom, že za pomocí ActiveX komponenty dojde k přesměrování připojení na telefonní číslo s vysokým tarifem. Za každou minutu připojení k Internetu pak uživatel zaplatí 70 korun. Toto přesměrování podle našich informací probíhá bez jakéhokoliv předchozího varování. (Tisková zpráva)

Jiří Macich ml.

9. 6. 2006 9:49
Doba čtení: do minuty

InfoLimit Českého Telecomu nyní zdarma

Služba InfoLimit Českého Telecomu je nyní dostupná zdarma. InfoLimit automaticky vypočítává a nastavuje limit hovorného na základě výše posledních pěti vyúčtování. Limit se každý měsíc aktualizuje podle průměrné výše poplatků za hovorné a vytáčené internetové připojení. Výše limitu má být nastavena tak, aby byly zohledněny standardní výkyvy volání rozpoznán nadstandardní růst hovorného. Po překročení limitu služba opakovaně volá na zvolenou pevnou telefonní linku nebo určený mobilní telefon a…

Jiří Macich ml.

8. 6. 2006 11:03
Doba čtení: 1 minuta

Přechod z dial-upu na ADSL se může prodražit

Pokud používáte dial-upové připojení u Českého Telecomu a uvažujete o rychlejším přístupu k Internetu, raději zbystřete. Český Telecom totiž účtuje balíček volných minut pro dial-up (Internet Na Doma) i po zavedení ADSL připojení, a to do doby, než zákazník sám požádá o zrušení této služby.

Martin Vyleťal

7. 6. 2006 6:30
Doba čtení: 6 minut

Dial-up: poslední bitva vzplála?

Spor o terminační poplatky za dial-up, vzniklý ještě v roce 2002, stále pokračuje a začíná se řešit přes média. Tiscali a Volný nabízí, že přistoupí na snížení poplatků o třetinu, pokud se to adekvátně promítne i do snížení koncové ceny. Český Telecom zase naznačuje, že bez jejich snížení nebude moci zachovat stávající koncové ceny.

Jiří Peterka

2. 6. 2006 6:30
Doba čtení: 8 minut

Volný a Tiscali chtějí levnější dial-up

Alternativní operátoři Volný a Tiscali vyzvali dominantního telekomunikačního operátora Český Telecom, aby snížil cenu za vytáčené připojení k Internetu prostřednictvím pevné telefonní linky. Volný s Tiscali údajně nabídli Českému Telecomu, že sníží své stávající velkoobchodní ceny za dial-up o třetinu, pokud však toto snížení Český Telecom plně promítne do koncových cen. Chceme podpořit ty uživatele, kteří ještě nemohou využít ADSL služeb, protože se nacházejí v oblastech nepokrytých ADSL…

Jiří Macich ml.

1. 6. 2006 7:15
Doba čtení: 1 minuta

Počet podvodných přesměrování pořád klesá

Podle Českého Telecomu počet podvodých přesměrování připojení k Internetu stále klesá. V dubnu loňského roku musel Český Telecom řešit ještě asi 450 sporných případů, nyní je toto číslo třikrát menší. Podle pravidelné analýzy se tak ukazuje, že opatření, která jsme společně s ostatními operátory učinili v minulém roce, byla správná a výrazně přispěla ke zlepšení celé situace, říká výkonný ředitel pro regulaci a propojování David Šita. (Tisková zpráva)

Jiří Macich ml.

19. 5. 2006 10:10
Doba čtení: do minuty

Výměna uživatelů: Seznam získal Post.cz, Volný jeho dial-up

"Pro nikoho se nic nemění, nikdo nic nepozná," mohlo by být mottem transakce mezi společnostmi Seznam a Czech On Line. Prakticky se však česká jednička mezi vyhledávači rozloučila s poskytováním dial-upu, které přechází pod značku Volný, a výměnou získala 160.000 uživatelů Post.cz. Proč? A nezkouší si Seznam vytvořit monopol na bezplatné české e-mailové schránky?

Jan Kálal

13. 1. 2006 6:25
Doba čtení: 6 minut

Stalo se: Tiscali zůstává

Dlouhé období spekulací končí, česká pobočka Tiscali zůstává a bude v ČR nadále působit samostatně a pod svým jménem. Nové telefonní seznamy bude vydávat Český Telecom a Mediatel. Jakým směrem se ubírají agendy egovernmentu? Budou si úřady samy získávat výpisy z rejstříku trestů? Budou veřejné zakázky zadávány již jen elektronicky?

Jiří Peterka

27. 12. 2005 6:30
Doba čtení: 10 minut

Stalo se: nastupuje ADSL2+

Český Telecom spustil svůj omezený testovací provoz IPTV, zřejmě již na ADSL2+, a také zkušební provoz dial-upu za paušál. Souběžně s tím představil své ADSL2+ také Czech On Line. Jak se vyvíjí situace kolem podvodných dialerů? ČTÚ připravil ceník odposlechů. SPIS vydal již druhou verzi svého Manifestu znalostní společnosti.

Jiří Peterka

19. 12. 2005 6:30
Doba čtení: 12 minut

[Opraveno] Tiscali snížilo ceny vytáčeného připojení na Internet

Společnost Tiscali snížila ceny vytáčeného připojení na Internet o polovinu až dvě třetiny. Službu pod názvem Internet Flexi založené na volbě operátora zatím běží jen v Pardubicích a Hradci Králové. Další města by měla následovat v příštím roce. Podle Martina Kopty se ale služba od Tiscali uživatelům vyplatí jen při spojení trvajících méně než půl hodiny ve špičce, nabízí ale výhodnější tarify pro dálkové hovory a volání na mobily. (Finanční noviny)

Petr Weida

14. 12. 2005 15:46
Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: Praha chce dotace na Internet zdarma

Hlavní město Praha hodlá žádat o dotace z broadbandového fondu. Jeho pravidla ale nedovolují dotace do infrastruktury tam, kde už existují komerční nabídky. Internetovou telefonii v ČR využívá na 17.000 lidí. Jak vypadá první služba na bázi režimu FRIACO? Je nový elektronický výpis od GE Money Bank skutečně plnohodnotnou alternativou k papírovému výpisu?

Jiří Peterka

12. 12. 2005 6:25
Doba čtení: 10 minut