Hlavní navigace

Internet v rukou teroristů

27. 8. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dříve mi připadalo děsně efektní, když v nějakém akčním filmu teroristé odpalovali bomby mobilním telefonem. Jen zavolali na číslo a řach. Nebo poslali SMS s kódem "snowflake" a za pár vteřin už hotel nestál. Mobily používali i pro komunikaci mezi sebou. Ale někteří zjistili, že mobilní komunikace je celkem dobře vystopovatelná a odposlouchávatelná.
Dříve mi připadalo děsně efektní, když v nějakém akčním filmu teroristé odpalovali bomby mobilním telefonem. Jen zavolali na číslo a řach. Nebo poslali SMS s kódem „snowflake“ a za pár vteřin už hotel nestál. Mobily používali i pro komunikaci mezi sebou. Ale někteří zjistili, že mobilní komunikace je celkem dobře vystopovatelná a odposlouchávatelná.

Za všechny zmiňme příklad zadržení útočníků Al-Káidy, ke kterým se dostali pomocí odposlechu telefonního hovoru.

A tak někteří z nich (ti chytřejší zřejmě) přecházejí na internetovou komunikaci.

Zatím jsem tedy neslyšel o tom, že by bomby odpalovali pomocí emailu nebo přes ICQ, ale proč ne? Popovídají si s pumou a pak pápá – pneumatiky nablýskaného jeepu se rozletí po náměstí. Tento příklad je poněkud extrémní, ale kteří teroristi nepoužívají extrémní metody? Internet se dá využít, tedy zneužít, i docela obyčejně.

Již jste někde slyšeli nebo četli podobnou větu: „Na internetových stránkách teroristické organizace ABC se objevila nahrávka popravy dalšího zaměstnance firmy působící v Iráku…“? A napadlo vás se na tu stránku podívat? S největší pravděpodobností jste neuspěli, protože v té době už skoro určitě neexistovala, nebo byla přesunuta jinam.

Asi si už nikdo nepředstavuje současné teroristy jako pár blbečků, co si oblečou semtexové sako a jdou mezi lidi. Oni musí mít ve svých řadách i vzdělané lidi. A to alespoň natolik, aby někdo zvládl speciální internetové operace. Ty jejich stránky musí být někde umístěné, točí se na nějakém pevném disku, server musí být připojen k síti, má nějakou IP adresu. Pro odborníka není složité vystopovat, odkud soubory na stránku přitekly. Ale to pánové z Al-Káidy samozřejmě ví, takže za sebou zametají stopy. Navíc těžko si asi představit, že si taková Al-Káida zaplatí někde webhosting a při placení se navíc prokáže identifikačním číslem.

Jak to tedy provádějí? Jak zajistí, že nikdo nikdy neodhalí původce nahrávek a textů, zřizovatele stránek či místo připojení počítače, ze kterého byly na server nahrány soubory? Zabývá se tím vůbec někdo? FBI? A co počítač? Že mlčí? O nikom z teroristů, koho by tajné služby za takovéto chování zatkly, nevím. Nebo že by se média soustředila jen na neškodné hackery, kteří se nechají chytit a nakonec ukradené peníze stejně vrátí?

Jen tak pro zajímavost, doména Al-Qaeda.com je už dlouhou dobu hacknutá a je vlastněná U.S.A. To je možná asi tak vše, co tajné služby zvládly. Nebo toho zvládly víc, ale protože jsou tajné, tak nám o tom nepodávají zprávy.

ebf - tip do článku - debata

Dobře, uznávám, že to tady nevyřeším. Ale vadí mi na tomhle všem jedna zásadní věc. Ti „hajzlové teroristický“ (odpusťte mi ten výraz) využívají nástroje svobodného rozvinutého světa, proti kterému sami bojují. Není to absurdní? Internet jim umožnil velmi jednoduše komunikovat, informovat se nejen navzájem, ale informovat i ostatní lidi bez toho, aby někdo odhalil, kdo a odkud informaci na Internet vystavil. Využívají svobodný Internet k tomu, aby mohli svobodu ničit.

Ale svoboda Internetu, byť je to pojem relativní, je natolik cenná, že kvůli pár ničitelům se o ni nenecháme připravit. Snad.

Autor článku

Autor se zabývá publikačními systémy, eshopy a dalšími užitečnými internetovými. Aplikacemi, e-commerce a marketingem na internetu. Pracuje jako CEO ve společnosti Neternity Group s.r.o.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).