Hlavní navigace

Invex 2000 soutěžní

11. 10. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V rámci letošního Invexu již proběhla či teprve proběhne celá řada různých soutěží a anket. Zde jsou dosavadní výsledky - kdo se stal osobností roku v informatice a v telekomunikacích, co bylo událostí roku, kdo získal ocenění Best of Invex, kdo je nominován na Křišťálový disk, či kdo byl Objevem roku.

Invex, coby veletrh informačních technologií, je příležitostí k nejrůznějším hodnocením z oboru IT. Již tradičně je zde např. vyhlašována anketa „Osobnost roku české informatiky“, a to ve dvou kategoriích:

 • v kategorii „publicisté a vědeckopedagogičtí pracovníci“ letos znovu zvítězil Petr Koubský ze Softwarových novin,
 • v kategorii „manažeři“ zvítězil Pavel Kalášek, generální ředitel HEWLET PACKARD, s.r.o. ČR.

V podstatně mladší soutěži „Osobnost roku českých telekomunikacích“ (jde teprve o druhý ročník) byly dvě stejně koncipované kategorie:

 • v kategorii „publicisté a vědeckopedagogičtí pracovníci“ zvítězil Petr Beneš, šéfredaktor časopisu Sdělovací technika,
 • v kategorii „manažeři“ si pak již podruhé odnesl palmu vítězství David Stádník (vloni ještě jako vrchní ředitel Českého telekomunikačního úřadu, který byl součástí Ministerstva dopravy a spojů, letos ale již jako předseda nezávislého regulačního orgánu, do kterého se ČTÚ mezitím přetransformoval).

Zcela novou byla soutěž o „Událost roku české informatiky“, kde zvítězil Zákon o elektronickém podpisu (resp. jeho přijetí).

Výsledky všech těchto soutěží byly vyhlášeny na slavnostním galavečeru v hotelu Voroněž hned v první den Invexu. Co dosud postrádám, je informace o tom, kdo se v jednotlivých soutěžích umístil na dalších místech – toto bylo přímo na galavečeru uváděno pouze u nové soutěže „Události“ (dalším kandidátem na ocenění bylo přijetí telekomunikačního zákona či např. investice do českých IT firem): Oficiální tisková zpráva BVV o těchto soutěžích (zde) další umístění neuvádí a je poněkud nekonzistentní (v tom, že jednou hovoří o „Události roku české informatiky“ a jednou o „Události roku české informatiky a telekomunikací“).

V soutěži o titul „Integrátor roku“ si vítězství odnesla firma Hewlett-Packard, s.r.o.

Best of Invex

V předchozích letech probíhala v rámci Invexu jedna soutěž hodnotící samotné exponáty – byla to soutěž o Křišťálový disk, pořádaná samotným pořadatelem veletrhu (resp. agenturou Fairagency), a hodnocená předními vydavatelstvími z oboru IT. Po loňském ročníku vyvrcholily některé dlouhodobější rozdíly v názorech zúčastněných subjektů tím, že dvě vydavatelství (Vogel Publishing a IDG Czech) založila vlastní konkurenční cenu „The Best of Invex“ a pro spolupráci získala další dvě vydavatelství, která se předtím Křišťálového disku neúčastnila: Computer Press a Trade & Leisure Publications.

Nová soutěž probíhala tak, že zástupci sedmi médií ze zmíněných vydavatelství sami vyhledali nejlepší exponáty (tj. nebylo zde žádné přihlašování). Výsledem bylo udělení ceny „The Best of Invex“ následujícím deseti exponátům (bez dalšího rozlišování pořadí, přehled je řazen abecedně dle jména exponátu):

 • Procesor AMD Duron od AMD
 • Mapový systém Aquarius .NET s podporou nových technologií MS :NET uvedený firmami Atlas.cz, Microsoft a MultiMedia Computer
 • Bezpečnostní šifrovací systém AreaGuard Notes firmy Sodat Software
 • Miniaturní digitální kamera formátu MiniDV Canon DM-MV3 firmy Canon
 • Služba EuroTel GPRS Instant uváděná firmou EuroTel
 • Tiskárna HP DeskJet 990cxi firmy Hewlett-Packard
 • Modulární kapesní počítač iPAQ Pocket PC firmy Compaq
 • Slovník Lingea Lexikon 2000 firmy Lingea
 • Ultratenký mininotebook Toshiba Portégé 3480 firmy Toshiba
 • Vektorový grafický kreslící systém Zoner Callisto 4 firmy Zoner Software

Křišťálový disk

Určitých změn doznal i samotný Křišťálový disk. Zde musely firmy své produkty do soutěže přihlásit (mj. i zaplatit za to určitý poplatek) a přihlášené exponáty pak nově hodnotili členové Akademie Křišťálového disku, složené z 24 odborníků z akademické půdy, uživatelské sféry, odborných médií a dále zástupci svazů a asociací z oblasti IT (včetně mé maličkosti za média).

Přihlášeno bylo celkem 49 exponátů, ze kterých členové akademie vybrali v 8 kategoriích celkem 31 exponátů (jako tzv. nominované exponáty), jejich výčet lze nalézt zde..

MM socky3

V každé kategorii přitom může dostat ocenění (Křišťálový disk) jen jeden exponát. Který, to se veřejnost dozví až na slavnostním vyhlášení, které proběhne již tradičně ve čtvrtek večer.

Objev roku 2000

Poněkud stranou zájmu médií proběhlo včera i vyhodnocení výsledků prvního ročníku soutěže „Objev roku“. Jde o soutěž webových prezentací obcí (do 5000 obyvatel) a mikroregionů. Výsledky jsou následující:

 • titul „Objev roku“ v kategorii obcí do 5000 obyvatel získala Malá Úpa (okres Turnov). Na dalších místech se umístily lázně Toušeň a Loket nad Ohří.
 • v kategorii mikroregionů zvítězil CHOPOS – Zájmové sdružení obcí Chotýšany, Postupice, Struhařov, Popovice a Teplýšovice (okres Benešov), druhé a třetí místo nebylo uděleno.

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.