Hlavní navigace

iPhone umí otestovat uživatele na alkohol

27. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Americké „Matky proti řízení pod vlivem alkoholu“ nadávají na nové Apple příslušenství. Bojí se, že jejich děti naučí nezřízeně konzumovat alkohol. Malá krabička připojená k iPhonu nebo iPodu totiž umí zjistit alkohol v krvi.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Deník USA TODAY v půlce prosince upozornil na zajímavý gadget. Jde o příslušenství k iPhonu nebo iPodu s názvem iBreath. Krabička pro připojení například k iPhonu slouží jako alkohol tester, tedy umí určit, kolik promile alkoholu má uživatel zrovna v krvi. Toto netradiční příslušenství stojí necelých 80 dolarů a dá se obstarat v amerických e-shopech.

Někomu se může zdát, že jde o vtip, ale s největší pravděpodobností tomu tak není. Jak to funguje, se můžete podívat na videu níže. Rozsah pro měření je 0 – 0,1 % alkoholu v krvi, pokud je zjištěn alkohol, uživatel je později upomenut, aby se nechal otestovat znova, jestli je už vše v pořádku a může například usednout za volant. Kromě testování alkoholu v krvi krabička umí vysílat písničky pro příjem klasickým rádiem na volné FM frekvenci.

Ti, kdo iPhone kritizují, si z jeho příznivců velmi často dělají legraci, co že to ten jejich miláček všechno umí. Teď některým z kritiků přibyl argument, proč iPhone zesměšňovat – telefon nebo zařízení, které testuje svého majitele na alkohol v krvi? Na druhou stranu výrobce bere svůj produkt velmi vážně a hovoří o tom, že iBreath slouží k ochraně zdraví a životů.

KL24

Server Gizmodo o výrobku prohlásil (a to před dvěma roky, jde totiž o starší produkt), že jde o nejlepší příslušenství k iPodu, které spatřilo světlo světa. A i ostatní jsou do iBreath zblázněni. Nadšení ovšem trochu kalí prohlášení organizace Mothers Against Drunk Driving, která se obává, že tester vyprovokuje děti k závodům v popíjení (píše Los Angeles Times).

Takže až uvidíte na ulici člověka, jak usilovně fouká do svého iPhonu nebo iPodu, vězte, že to není šílenec, ale příznivce Applu (pro někoho jsou to synonyma), který právě zkouší netradiční příslušenství. Ostatně, foukacích aplikací na iPhone je více. Značné popularity se dostalo také programu Ocarina, kdy foukáte do mikrofonu, prsty „ucpáváte“ na dotykovém displeji dírky okaríny a iPhone hraje skladbu. A na mapě světa vám ukáže, kde kdo co hraje – a jeho výtvor si můžete pustit.

A co více: testery na alkohol byly prý hitem i letošních českých Vánoc. Jen bez iPhone, jako samostatné příslušenství asi za tisícovku…

Máte tester na alkohol?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).