Hlavní navigace

IPTV v Česku: trojitá inspirace ze zahraničí

29. 8. 2006
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 29
Španělská Telefónica, německý Deutsche Telecom a rakouský Telekom Austria hodlají ještě letos nabídnout českým divákům televizi přes internetový protokol (IPTV). Všechny tři firmy mají v Česku vlastní dceřiné společnosti a ty budou při spouštění komerčního provozu IPTV do značné míry čerpat ze zkušeností svých vlastníků. Kromě obdoby španělské služby Imagenio se tak na tuzemském trhu dočkáme i upravené rakouské aonDigital TV a německé T-Home.

Deutsche Telecom pro rezidenty

Ačkoli se v souvislosti s IPTV v České republice stále hovoří především o Telefónice O2, o nějaký ten krok napřed je její německý konkurent Deutsche Telekom, respektive jeho dceřiná společnost T-Systems PragoNet. Firma už začátkem června oznámila zahájení zkušebního provozu služby viaTV, která se však omezuje pouze na objekty developerské společnosti Central Group v Praze. Od 15. června do 15. září tak mohou všichni obyvatelé vybraných lokalit s přípojkou od PragoNetu přijímat IPTV zdarma. K dispozici je na dvacet televizních programů, jejichž skladba se může během testů měnit. Zpoplatněnou službu firma nabídne od 16. září ve třech programových balíčcích: Basic (10 programů/149 Kč měsíčně), Complet (25 programů/379 Kč měsíčně) a Premium (27 programů/589 Kč měsíčně).

ViaTV od PragoNetu se od ostatních nabídek IPTV na našem trhu liší technologickým řešením přenosu signálu. Podobně jako u dalších dvou svých služeb, vysokorychlostního připojení k internetu viaGIA a pevné telefonní linky viaPhone firma využívá optické vlákno, a to až ke koncovému uživateli. Propustnost takové sítě je mnohem větší než u Telefóniky, a umožňuje tak už nyní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Potíž je v tom, že na českém trhu zatím v HD kvalitě žádná televizní stanice nevysílá a nějaký ten pátek asi ani vysílat nebude. Například Česká televize před časem oznámila, že s HDTV počítá až od roku 2009 (ve skutečnosti může jít o mnohem pozdější termín).

IPTV Bundesliga podpis

Také mateřský Deutsche Telecom u své služby IPTV, nazvané T-Home, dává přednost kvalitnějším sítím, ovšem místo dražší optiky zvolil VDSL s datovou kapacitou až 50 Mb/s. Služba je dostupná zatím jen ve dvanácti největších německých městech (např. Berlín, Hamburg, Mnichov, Kolín nad Rýnem, Hannover, Dusselsdorf, Stuttgart, Lipsko či Norimberk) a potenciálně ji mohou využívat až tři miliony domácností. K dispozici je na sedmdesát volně šířených televizních programů, zvlášť zpoplatněné prémiové kanály, speciálně si lze předplatit přenosy fotbalové Bundesligy od Premiere či různé filmy, seriály a dokumenty v rámci domácí videopůjčovny.

Triple play (IPTV + internet + telefon) od Deutsche Telecom stojí 80 až 100 euro měsíčně podle zvoleného počtu programů, telefonního tarifu či rychlosti připojení k internetu. Samotné přenosy Bundesligy ve vysokém rozlišení přes IPTV přijdou zájemce na 9,95 euro měsíčně, přičemž ale musí zaplatit ještě měsíční poplatek 34,99 euro za VDSL přípojku. Vysoká cena a také malé rozšíření VDSL ale zatím k IPTV příliš mnoho zákazníků nepřivedly. Oficiální statistiky Deutche Telecom nezveřejňuje, deník Süddeutsche Zeitung ale v polovině srpna s úšklebkem uvedl, že za první měsíc si službu včetně zápasů Bundesligy předplatilo pouhých 43 zákazníků. To je 0,00013 promile z 3,3 milionu domácností, které mají přístup k T-Home, dodal list.

Telekom Austria: metropolitní vysílání

aonDigital TV set-top-box

Rakouská telekomunikační společnost Telekom Austria stojí za chystanou nabídkou IPTV od českého operátora Volný. Firma už svoji IPTV testuje v pražských Strašnicích a Vršovicích. K dispozici má 99 televizních programů, z nichž vznikla základní omezená nabídka patnácti programů (včetně všech šesti chystaných digitálních stanic pro DVB-T), rozšířená nabídka s 21 programy a dále devět prémiových, zvlášť placených televizí včetně erotických kanálů. Konkrétní rozdělení jednotlivých stanic firma zatím upravuje. Technologické řešení je podobné jako u Telefóniky, firma využívá vlastní vysokorychlostní síť ADSL2+, která je zatím dostupná v Praze, Příbrami, Mladé Boleslavi a Kladně. Na podzim chce Volný expandovat také do Brna a Ostravy. Zahájení komerčního provozu IPTV plánuje společnost do letošních Vánoc.

Ačkoli Volný, podobně jako T-Systems PragoNet, nenabídne hned od začátku další přidané služby jako video na vyžádání, počítá s nimi hned v další fázi rozvoje IPTV. Stejně tak by se jeho zákazníci měli dočkat možnosti prohlížení a sdílení digitálních fotografií, webmailu či on-line nákupů. Telekom Austria spustil komerční provoz IPTV pod názvem aonDigital TV letos v březnu. Omezuje se zatím jen na Vídeň. K dispozici je čtyřicet volně šířených televizních programů a třináct prémiových, zvlášť placených kanálů. Základní programová nabídka přijde na 19,90 euro měsíčně, za prémiové kanály zájemce doplatí 7,90 euro měsíčně. Předplatitel základního balíku programů může využívat akční nabídku domácí videotéky při ceně jedno euro za film nebo jeden díl seriálu. Set-top-box pro příjem IPTV stojí 139,90 euro.

Volný zřejmě využije stejně jako mateřská firma Telekom Austria digitální přijímače společnosti Amino, na které spoléhá i T-Systems PragoNet. Ten je ale svým zákazníkům jen doporučuje, zatímco Telekom Austria je přímo dodává a neumožňuje přijímat službu přes jiný typ set-top-boxu. Stejně jako Volný, i jeho rakouský vlastník nabízí IPTV přes vysokorychlostní síť ADSL2+. Dostupnost služby je omezená právě penetrací tohoto typu vysokorychlostního připojení k internetu. Firma už v březnu optimisticky oznamovala, že klasické ADSL je dostupné již 87 procentům rakouských domácností, na expanzi aonDigital TV do dalších lokalit se to ale s největší pravděpodobností moc nepodepíše: Telekom Austria zatím opatrně naznačuje, že další města by měla přijít na řadu začátkem příštího roku, konkrétní regiony ale nezmiňuje.

aonDigital TV menu

K dispozici nejsou ani počty zákazníků aonDigital TV. Společnost zřejmě vyčkává, jak zákazníci zareagují na rozšíření programové nabídky o prémiové stanice Sci-Fi Channel, 13th Street a Kabel eins classic, a především na rozšířenou nabídku videotéky od Warner Bros. A Metro Goldwyn Mayer. Nutno dodat, že necelý půlrok od spuštění aonDigital TV podražila základní programová nabídka z původních 14,90 na 19,90 euro (při možnosti využít zdarma a poté výhodněji službu video na vyžádání). Firmě se ale podařilo uzavřít smlouvu s veřejnoprávní televizí ORF o využívání archivu zpravodajských a sportovních pořadů. Ty jsou k dispozici zdarma podobně jako pořady České televize na adrese http://www.ces­katelevize.cz/vy­silani.

Telefónica pro masového zákazníka?

Bezpochyby největší zásah v rámci tuzemského vysílání přes internetový protokol bude mít Telefónica O2 Česká republika. Firma chce svoje IPTV šířit přes linky ADSL i ADSL2+ a slibuje, že v den zahájení komerčního provozu (zatím poslední neoficiální datum je 1. září) bude dostupná asi v polovině domácností napojených na vysokorychlostní internet. Do dvou let by pak penetrace měla vzrůst až na 90 procent domácností s přípojkou ADSL od Telefóniky. Potíž je v tom, že u klasického ADSL mohou nastat drobné technické potíže s příjmem televize, ať už v podobě dlouhých prodlev při přepínání programů či trvale zhoršené kvality obrazu, případně rychlosti připojení k internetu v domácnostech, které budou chtít využívat obě služby najednou.

Podle neoficiálních informací bude moci Telefónica službu zřídit v lokalitách, kde existují IP DSLamy (centrální body, odkud k zákazníkům putují objednané televizní programy) a kde kvalita sítě umožní přenos 8 Mbit/s přes klasické ADSL. Z datového toku by pak 3 Mbit/s připadly na internet a zbylých 4 až 5 Mbit/s na aktuálně sledovaný televizní program. U linek s menší rychlostí by po zavedení IPTV hrozilo snížení rychlosti připojení k internetu. Přesto lze konstatovat, že Telefónica O2 jako jediná telekomunikační společnost může dosáhnout hned od začátku výraznějšího pokrytí, a bude tak moci konkurovat zavedeným kabelovým společnostem.

Firma dosud nezveřejnila přesné složení programových balíčků IPTV ani ceník této služby, ve zkušebním provozu ale nabízí svým zaměstnancům 27 televizních stanic včetně prémiových filmových kanálů HBO, HBO 2, AXN, Cinemax a Cinemax 2 (viz článek IPTV od Telefóniky O2: známe podrobnosti). Podobně jako konkurenční operátoři Telefónica nabídne tři programové balíčky: omezený, základní (rozšířený) a prémiový, přičemž společnost slibuje, že na trh uvede televizní program, který v tuzemsku dosud nebylo možné sledovat. Hned od začátku Telefónica slibuje službu video na vyžádání, podobnou již provozované internetové videopůjčovně www.starzone.cz. Vzhledem ke generálnímu partnerství Telefóniky u hokejové extraligy není nereálné ani nabízení zpoplatněných přenosů českého hokeje.

Mateřská Telefónika takto nabízí přes IPTV španělskou fotbalovou ligu a nemůže si stěžovat na nezájem diváků, byť nedávno musela přehodnotit svoji cenovou politiku a přizpůsobit se i méně solventním zákazníkům. Základní programová nabídka služby Imagenio, jíž firma šíří přes sítě ADSL2+, čítá šedesát televizních programů a přijde na 19 euro měsíčně. Nižší nabídka Basic stojí sice pouze 11 euro měsíčně, nabízí však jen třicet televizních stanic a omezený balíček přenosů fotbalové ligy. Celkově nyní IPTV od španělské Telefóniky odebírá 270 tisíc zákazníků, což je asi o 70 tisíc méně než počet klientů španělských kabelových společností. Koncem loňského roku přitom Telefónica vykazovala „pouze“ 200 tisíc platících zákazníků IPTV.

BRAND

Srovnání nabídek IPTV od Telefóniky, Deutsche Telecomu a Telekomu Austria
Provozovatel Název služby Podmínka pro uživatele Dostupnost Počet TV programů Ceník (euro/měs.) Další služby Typ set-top-boxu
Telefonica perex
Imagenio přípojka ADSL2+ 140 největších měst ve Španělsku 30/60 11/19 VoD, placené přenosy fotbalové ligy iCAN 3800TW
Deutsche Telecom perex
T-Home přípojka VDSL 12 největších měst v Německu cca 100 80–100 za Triple play VoD, placené přenosy Bundesligy T-Home X300T Media Receiver (Cisco)
Telekom Austria perex
aonDigital TV přípojka ADSL2+ Vídeň 40/53 20/28 VoD, sdílení a přenos digitálních fotografií, archiv ORF AmiNET 130

Zdroj: Telefónica, Deutsche Telecom, Telekom Austria

O tom, kde a od koho je možné v České republice přijímat IPTV, je také speciální článek na serveru Lupa.cz.

Jaký typ sítě je podle vás nejvhodnější pro šíření IPTV?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).