Hlavní navigace

Írán spustí „globální islámskou zpravodajskou televizi“

25. 6. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

25. 6. 2007

Na pondělí 2. července naplánoval Írán start nové globální zpravodajské stanice Press TV, která by měla po vzoru CNN nebo BBC World informovat diváky o světových událostech pohledem tohoto islámského státu. Satelitní vysílání bude probíhat v angličtině a stanice zaměstná i evropské novináře, například z Británie, informovala agentura TASR.

Podle prohlášení íránské strany souvisí vznik Press TV s obavami vedení země, že by se Írán mohl dostat do sevření západních televizních stanic jako je CNN a BBC. Kromě zpravodajství má Press TV nabídnout také talk show a „islámské“ dokumentární filmy. Hlavním cílem stanice bude alternativní pohled na dění ve světě.

KL22_nominace

Média se po 11. září 2001 vlivem západní jednostrannosti rozdělila na dva tábory: jeden je prozápadní a druhý propojený s radikálními islámskými organizacemi Al-Kajda, konstatují tvůrci stanice. Press TV by podle nich neměla patřit ani k jednomu z těchto dvou břehů. Z Íránu už dnes vysílá v arabštině satelitní kanál Al-Alam (Svět), určený především muslimům žijícím v zahraničí.

Kvůli často jednostrannému pohledu na světové události loni založila vlastní globální zpravodajský kanál Francie. Stanice France 24 vysílá volně na satelitu a kromě francouzštiny nabízí i anglickou a španělskou verzi. Naopak BBC jde opačnou cestou a buduje silnou arabskou verzi vlastní zpravodajské stanice BBC News.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.