Hlavní navigace

Íráncům je blokován přístup na Gmail

15. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V Íránu opět došlo dle dostupných informací k omezení telekomunikačních služeb a internetových komunikačních nástrojů. Na blacklist autoritativního režimu se zřejmě dostala i známá e-mailová služba Gmail. Důvodem má být snaha omezit možnosti organizace protivládních protestů, které se v zemi střídavě objevují už od loňských prezidentských voleb. Některé restrikce komunikačních služeb jsou jenom dočasné kvůli hladkému průběhu oslav výroční islámské revoluce, které se uskutečnily minulý týden.…

V Íránu opět došlo dle dostupných informací k omezení telekomunikačních služeb a internetových komunikačních nástrojů. Na blacklist autoritativního režimu se zřejmě dostala i známá e-mailová služba Gmail. Důvodem má být snaha omezit možnosti organizace protivládních protestů, které se v zemi střídavě objevují už od loňských prezidentských voleb. Některé restrikce komunikačních služeb jsou jenom dočasné kvůli hladkému průběhu oslav výroční islámské revoluce, které se uskutečnily minulý týden. Zásah proti Gmailu je však zřejmě dlouhodobějšího charakteru, protože se íránské úřady nechaly slyšet, že pro občany připravují alternativní e-mailovou službu.

Google oficiálně potvrdil, že ví o problémech uživatelů z Íránu s přístupem k e-mailové schránce na Gmailu. Také už prý zaznamenal významný pokles provozu z Íránu, který organizace Reportéři bez hranic už před lety zařadila na seznam nepřátel Internetu. Objevil se tam třeba vedle Číny nebo Běloruska. Připomínáme, že v prosinci byl napaden Twitter skupinou říkající Iranian Cyber Army. Právě přes Twitter se přitom loni dostávaly ze země necenzurované informace o masových protestech proti současnému prezidentovi Íránu. (ComputerWorld­.com)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).