Hlavní navigace

Irsko zahájí řádné DVB-T vysílání v září 2009

4. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
4. 8. 2008

Irský ministr pro komunikace Eamon Ryan potvrdil, že řádné zemské digitální televizní vysílání bude v Irsku zahájeno začátkem třetího čtvrtletí příštího roku. Kompresním formátem, který Irsko pro šíření digitálního signálu použije, bude standard MPEG-4. Po startu by měl být DVB-T signál dostupný 70 % obyvatel, do roku 2011 by se mělo pokrytí zvýšit na 91 %. Vypnutí analogového vysílání plánuje Irsko na rok 2012.

Podle původních plánů mělo být řádné digitální vysílání zahájeno dříve. Společnost Boxer DTT, která je držitelem licence pro placené DVB-T vysílání, chtěla vysílání odstartovat v lednu 2009. Protože je ale závislá na vysílací síti veřejnoprávního RTE, musí se startem počkat. RTE, který provozuje veřejnoprávní DVB-T vysílání, totiž Boxeru DTT nemůže poskytnout potřebné frekvence dříve než ve třetím čtvrtletí příštího roku.

MM socky3

Irsko s pilotním provozem DVB-T vysílání začalo před dvěma lety, v srpnu 2006. Zkušební vysílání přijímalo na tisíc domácností a firem v Dublinu a Louthu a osm z deseti diváků, kteří mohli DVB-T vysílání přijímat, si jej pochvalovalo. 84 % bylo s vysíláním spokojeno a 82 % by pak DVB-T vysílání doporučilo svým přátelům.

Zdroj: www.advanced-television.com