Hlavní navigace

ČR může přijít o miliardy na rozvoj broadbandu, varují profesní sdružení

24. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oborové organizace tuzemské IT scény vyzývají premiéra, aby se víc věnoval kauze kolem evropských miliard na rozvoj sítí nové generace.
  • 12:00 – doplněna reakce vicepremiéra Pavla Bělobrádka

Nabízíme pomoc, ale nemáme k tomu partnera. Hospodářská komora se zapojila do kampaně, kterou vede v podstatě celá IT scéna. „Aktuální stav donutil běžně znesvářené strany celého byznysu k tomu, aby se shodly na tom, že tudy nevede cesta,“ říká Hana Továrková z Hospodářské komory.

Ačkoliv podle signatářů výzvy jde oběma stranám o stejnou věc – a to rozvoj internetu – stát to nedělá dobře a existuje riziko, že celý projekt může o dotace přijít. „Národní plán postrádá základní aspekty, které by měly zaznít. Není v souladu s EU a chybí tam třeba i analýza, která by zhodnotila současný stav a dalo by se z něj vycházet,“ tvrdí Jakub Rejzek z ISP Aliance.

„Pokud chceme pomoci vytvořit lepší internetové prostředí, tak to nemůžeme bez souladu s pravidly poskytování dotací. Jenom to potvrzuje to, že u nás chybí jakákoliv vize a strategie na rozvoj technologií,“ přidává se předseda výkonné rady SPIRu Ján Simkanič.

Továrková vyzvala premiéra k tomu, aby na celou kauzu zaměřil svou pozornost a vrátil legislativní proces zpátky do rukou ministerstev, kterým patří. 

Plán na vybudování vysokorychlostních sítí i v regionech, kde se to soukromým firmám nevyplatí, začal vznikat na ministerstvu průmyslu, ale během posledního roku a půl se do něj zamontovalo i ministerstvo vnitra, které chce do rozdělování peněz zapojit koordinátora. Tím se má stát nový státní podnik, ve který se má přeměnit Odštěpný závod ICT služeb České pošty. 

Signatářům výzvy vadí, že se s nimi úřady nebaví. Podle Svatoslava Nováka z ICT Unie se pravidla hry mění tajně v jejím průběhu. Původní plán podle něj počítal s rozdělováním peněz v rámci operačního programu. 

ICTZ23

AKTUALIZACE 12:00 - Na výzvu na webu Úřadu vlády zareagoval vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. „Podporuji stanovisko trhu v tom, že diskuse o čerpání 14 miliard korun a budování sítí nové generace musí být vedena v kontextu dlouhodobého a především smysluplného rozvoje internetu v České republice,“ napsal. Národní plán sítí nové generace podle něj musí být „dlouhodobě funkční, nikoli pouze účelový dokument.“

Bělobrádek také podpořil požadavky profesních organizací, aby s nimi stát své plány konzultoval a bral jejich názory v potaz. A v textu psaném pro Lidové noviny sám uznává, že se tak zatím nedělo. „O této problematice jsme posledních pět měsíců diskutovali se zástupci státu a telekomunikačního trhu v rámci Výboru pro digitální ekonomiku a kulturní a kreativní průmysly při Radě vlády pro konkurenceschopnost a hospodářský růst. Odborné názory této platformy však ministerstva průmyslu a obchodu i vnitra po celou dobu existence výboru ignorují, a ignorují tedy konzultační mechanismus, který po nás požaduje i Evropská komise (tzv. ex-ante kondicionalita 2.2).“

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.