Hlavní navigace

ITU: Polovina světa je pokryta 3G sítěmi, v Česku mobilní broadband stagnuje

7. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Počet lidí, kteří mají přístup k vysokorychlostnímu připojení, stále roste. Ceny se ovšem v jednotlivých zemích výrazně liší, uvádí zpráva Mezinárodní telekomunikační unie (ITU).

Počet přístrojů připojených k mobilním sítím (mobile-cellular subscriptions) ve světě rychle roste – na konci roku jich má být 6,8 miliardy, což je skoro tolik, co všech lidí na planetě. A asi 2 miliardy z nich mají ještě letos na mobilu využívat vysokorychlostní připojení k Internetu, což podle zprávy Measuring the Information Society 2013 vydané Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) odpovídá asi 30 procentům světové populace.

Potenciál mobilního broadbandu je přitom ještě mnohem větší: 3G signálem byla podle ITU už na konci roku 2012 pokryta asi polovina světové populace a rychlé mobilní připojení k Internetu je podle zprávy nejrychleji rostoucím segmentem informačních technologií.

Česká republika přitom v poslední letech patří k evropským zemím, kde penetrace mobilním broadbandem stagnuje, konstatuje zpráva. „Bosna a Hercegovina, Česká republika a Polsko zaznamenaly jen velmi malý (a podprůměrný) nárůst a ve srovnání let 2011 a 2012 ztrácejí. Ve všech třech zemích se nejdynamičtější ukazatel – penetrace mobilním broadbandem – téměř nezměnil. V ČR a Polsku se v roce 2011 zastavil na asi 50 procentech,“ konstatuje ITU.


Autor: ITU

Ve srovnání s nejrozvinutějšími digitálními zeměmi v Evropě jako je Finsko a Švédsko je přitom penetrace vysokorychlostním mobilním připojením v ČR ani ne poloviční.

Dostupnost mobilního broadbandu

ITU také poprvé zveřejnila studii, která porovnává cenovou dostupnost mobilního datového připojení v jednotlivých zemích. Nejdostupnější jsou datové balíčky o velikosti 500 MB, říká zpráva. Nejnižší ceny přepočtené na hrubý domácí produkt na hlavu přitom ve srovnání 146 zemí nabízejí mobilní operátoři v Rakousku.

Ve srovnání předplacených karet (limit 500 MB) se dá u našich jižních sousedů připojení pořídit za 0,14 procenta HDP na obyvatele. Slovensko je s 0,8 procenty HDP na obyvatele na 16. místě a Česká republika s 1,8 procenta HDP na obyvatele na 40. příčce. 

Pokud porovnáváme cenově příznivější variantu post-paid tarifů s limitem 500 MB, drží se Rakušané stále na první příčce (0,1 % HDP na obyvatele), Slováci jsou na 16. místě (0,8 HDP na obyvatele) a Češi se propadnou až na 55. příčku (1,8 % HDP na obyvatele).

Pevné připojení

Kromě mobilního světa sleduje ITU také vývoj cenové dostupnosti pevného připojení k Internetu. To se samozřejmě ve 169 sledovaných zemích podstatně liší – nejdostupnější je Internet v čínském Makau, kde je možné základní připojení pořídit za v přepočtu 0,21 procenta HDP na obyvatele, nejhůř jsou na tom obyvatelé Kuby, které připojení přijde na 386,9 procenta HDP na hlavu. Česko se v tomto srovnání nachází s 1,5 % HDP na obyvatele na 36. příčce.

MM socky3

Na konci letošního roku bude k Internetu – ať už mobilně nebo přes pevné linky – připojeno na 2,7 miliardy lidí, odhaduje ve scé zprávě ITU, tedy necelých 40 procent světové populace. Skoro 1,1 miliardy domácností (nebo 4,4 miliardy lidí) nadále žije bez připojení k celosvětové síti, většina z nich se logicky nachází v tzv. rozvojových zemích.

Zdroj: Measuring the Information Society 2013 

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn