Hlavní navigace

Izraelská armáda zajala cestou do pásma Gazy štáb ČT, televize protestuje

2. 6. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
2. 6. 2010

Protestní nótu vůči Izraeli požaduje po ministru zahraničí Janu Kohoutovi šéfredaktor zpravodajství České televize Michal Petrov v reakci na postup izraelské armády vůči štábu ČT. Izraelští vojáci zajali reportéra ČT Petra Zavadila a kameramana Jana Línka při cestě s humanitárním konvojem do pásma Gazy a uvěznili je. ČT v této souvislosti hovoří o šikaně.

K TÉMATU: Česká televize ruší post zpravodaje v Ruské federaci

Česká televize vyslala svůj zpravodajský štáb v reakci na nabídku organizátorů humanitárního konvoje. Účast reportérského týmu podmínila tím, že bude moci jako nezávislé médium svobodně natáčet naprosto cokoliv, přiblížil mluvčí ČT Ladislav Šticha. Přítomnost štábu ČT na jedné lodi s propalestinskými aktivisty není v žádném případě důkazem příklonu k jedné ze stran blízkovýchodního konfliktu, prohlásil šéfredaktor zpravodajství Petrov.

Nejen osoba zkušeného zpravodaje, ale i vnitřní politika Redakce zpravodajství České televize, která v maximální možné míře ctí hodnoty jako nestrannost a nezaujatost, jsou dostatečnými zárukami objektivního a vyváženého přístupu k dané události, míní Petrov. Izraelští vojáci napadli štáb ČT v noci z neděle na pondělí, podle Petrova se tak stalo na lodi, která plula v mezinárodních vodách.

BRAND

S konečným stanoviskem ČT vyčká až do návratu zpravodaje Petra Zavadila. Zatím se vrátil pouze kameraman Jan Línek, jenž byl podle vlastního svědectví v izraelské věznici nucen k podepsání deportačního protokolu a vystaven hrubému a vulgárnímu jednání, popisuje mluvčí ČT. Reportérům byly podle Štichy rovněž odebrány všechny osobní věci včetně mobilních telefonů.

Izraelské orgány zabavily i natáčecí techniku a natočený materiál. ČT vede jednání o navrácení těchto věcí, ale není jisté, zda k němu skutečně dojde. Poděkování chce ČT v této souvislosti vyjádřit českému konzulátu, který sehrál pozitivní roli při snahách o propuštění členů štábu ČT z izraelské vazby, dodal mluvčí ČT.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).