Pokud jste titulek tohoto článku a jeho perex pochopili v tom smyslu, že bude věnován fenoménu nového Apple iPhone – nebo jste dokonce nabyli dojmu, že bych snad chtěl prezentovat iPhone jako nějaký „telefon pro chudé“ – pak nemáte tak úplně pravdu. Původně jsem chtěl psát výhradně o tom, jak se v poslední době změnila pravidla pro poskytování slev zdravotně postiženým a sociálně slabým (oproti předchozí situaci, kterou jsem v roce 2006 popisoval zde na Lupě v článku Stalo se: telefon pro chudé). Jenže jak jsem začal na článku pracovat, v mé poštovní schránce přistály skoro souběžně tiskové zprávy od Telefóniky O2 a českého T-Mobile, avizující prodej Apple iPhone již „za pár dnů“, konkrétně od 22. srpna. Prodej ke stejnému datu mi následně potvrdil i Vodafone. A tak jsem neodolal nápadu spojit obě témata, včetně malé hříčky s titulky na podporu čtenosti.
Ale abyste neodešli s prázdnou, i pokud vás zajímá jen iPhone, podívejme se stručně i na něj, ve světle nynějších oznámení.
Ne až koncem roku, ale už 22. srpna
Nový iPhone 3G, s OS verze 2.0 a (kromě jiného) s podporou 3G technologií, se ve světě začal prodávat již v červenci. Nikoli ale v ČR, pokud jde o novinky v mobilních technologiích, je naše malá republika poslední dobou poněkud na vedlejší koleji. A tak se ještě v květnu a červnu čeští etablovaní mobilní operátoři svorně předháněli v avizování toho, jak iPhone nabídnou „již koncem roku“. Viz příslušná oznámení od Vodafone, T-Mobile a Telefóniky O2 ČR.
Právě včera ale došlo k zásadní změně: oproti původně avizovanému konci roku se má u nás iPhone začít prodávat již 22. srpna. Jeho cena ale ještě oznámena nebyla a operátoři s ní čekají zřejmě až na poslední chvíli. Pro zájemce pak jsou k dispozici nikoli pořadníky, ale „čekací stránky“, na kterých se zaregistrováním můžete přihlásit k odběru aktuálních informací (pro O2, TM a VF).
O důvodech, proč se v distribuci nových iPhonů dostala ČR až na druhou kolej (byť nyní poněkud „zrychlenou“), lze jen spekulovat. Svou roli určitě sehrála velikost našeho trhu, ale dalším faktorem jistě byla i reálná dostupnost 3G technologií. Nový iPhone se pyšní podporou rychlých dat na bázi 3G, včetně HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access) – ale kde je v ČR využijete? A u kterého operátora?
Jediným, kdo u nás provozuje skutečné 3G, dokonce včetně HSDPA, je Telefónica O2 ČR. Však se tím také neváhala ve své včerejší tiskové zprávě pochlubit:
Jsme potěšeni, že můžeme našim zákazníkům nabídnout iPhone 3G. Jeho uvedení do naší produktové nabídky přinese unikátní výhody všem uživatelům. Jsme jediný provozovatel 3G sítě na českém trhu a disponujeme největším pokrytím bezdrátovou sítí WiFi pro připojení k Internetu. Proto pouze naši zákazníci mohou exkluzivně a plně využívat všech funkcionalit, které iPhone 3G umožňuje," řekl Salvador Anglada,předseda představenstva a generální ředitel společnosti Telefónica O2 Czech Republic.
TO2 CR se už ale nepochlubila tím, jak husté (či spíše řídké) je její 3G pokrytí. Pohled na příslušnou mapu pokrytí ukazuje, že 3G data (jen UMTS či již s HSDPA) je možné využít prakticky jen v Praze a v Brně. Podle nedávného článku iDnes (viz pasáž s názvem Tragédie jménem 3G) má být jedna základnová stanice s HSDPA ještě také v Karlových Varech.
Ostatní operátoři na tom ale nejsou nijak lépe. Český T-Mobile etapu „3G“ jakoby přeskočil, když své UMTS/TDD (s iPhone nekompatibilní) pojmenoval rovnou jako 4G. A tak mu dnes nezbývá, než lákat zájemce o iPhone 3G jen na 2G (či 2,5G) technologii EDGE, kterou má pokrývat více než 80 % české populace. No a Vodafone? Ten zatím nemá žádné 3G, a dokonce ani žádné 4G.
Největší šanci využít rychlá data na iPhonu 3G tak u nás máte skrze WiFi, jehož podpora je v tomto zařízení naštěstí také zabudována.
Jak to bylo s telefonem pro chudé
Pojďme ale nyní od iPhonu 3G k původnímu tématu „telefonu pro chudé“. Právě tak jsem si dovolil v roce 2006 překřtít opatření, které již v „dávných letech“ (cca 2004) prosadili poslanci do nového zákona o elektronických komunikacích. Významně totiž rozšířili okruh lidí, kterým stát přispívá na jejich telefonování: kromě zdravotně postižených, kteří měli tuto výhodu již dříve, ji nově dostali také „sociálně slabí“: lidé s nízkými příjmy a lidé se „zvláštní sociální potřebností“. Navíc se to nově týkalo jak služeb pevných sítí, tak i sítí mobilních. A nebyl určen žádný „strop“, kam až slevy (či spíše dotace) měly sahat.
Konkrétní „strop“ nakonec musela stanovit až vláda, v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (skrze své nařízení 336/2006 Sb.), když řekla, že může jít až o 200 Kč měsíčně na osobu. Současně tato vyhláška upřesnila i další konkrétní otázky (jako například koho konkrétně se slevy mohou týkat, jak prokazuje nárok atd., podrobněji). Například z titulu „sociální slabosti“ mohl slevu získat ten, kdo alespoň 6 měsíců přijímá dávky sociální péče poskytované z důvodu sociální potřebnosti.
Teprve po tomto vymezení mohlo následovat výběrové řízení na poskytovatele takovýchto slev (fakticky hrazených státem, ze státního rozpočtu). Vyhlásil ho Český telekomunikační úřad – a přihlásili se a uspěli všichni tři naši etablovaní mobilní operátoři. Telefónica současně i jako pevný operátor, pro poskytování slev na služby pevných sítí. Princip přitom byl typicky takový, že operátor poskytnul příslušnému zákazníkovi slevu 200 Kč ze svých služeb, a tu si následně nechal sám proplatit od státu. Nefungovalo to tedy tak, že by oprávněná osoba dostala od státu 200 Kč měsíčně a sama si pak za plnou cenu kupovala příslušné služby. Místo toho operátor nabízel oprávněným osobám tzv. zvláštní ceny (tj. ceny již se započítanou slevou).
Pravdou ale je, že popisovaná možnost se mezi „sociálně slabými“ využívala jen málo. Když jsem se v říjnu 2007 ptal operátorů, kolik jejich zákazníků takovéto slevy aktuálně čerpá a jaké je jejich rozdělení mezi zdravotně postižené a sociálně slabé, byla odpověď následující:
- O2: 70 455 zdravotně postižených a 472 sociálně slabých,
- T-Mobile: 2257 a 233,
- Vodafone: 1020 a 132.
Co se mění?
Se zásadní změnou následně přišla vláda Mirka Topolánka, která rozhodla vrátit vše do původní podoby (a tím uspořit i nějaké finance): z okruhu osob, kterým stát přispívá na jejich telefonování, vyjmula „sociálně slabé“, a ponechala tam jen zdravotně postižené (přesněji: kromě osob závislých na pomoci jiné fyzické osoby s I. stupněm závislosti, které také vyjmula). Stalo se tak skrze zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů (č. 261/2007), který novelizoval zákon o elektronických komunikacích, a to k 1. lednu 2008.
Nicméně samotná pravidla pro poskytování slev (resp. zvláštních cen) samotnými operátory zůstala ještě v platnosti, dokud ČTÚ neuspořádal nové výběrové řízení, toto neproběhlo a dokud ČTÚ na základě jeho výsledků nevydal nové rozhodnutí o poskytování zvláštních cen (pro Vodafone [PDF, 1,1 MB] a pro Telefóniku [PDF, 1,1 MB]). To se podařilo až ke konci letošního června, a nové podmínky proto platí od počátku července. Teprve k tomuto datu tak skončilo státem hrazené přispívání sociálně slabým (lidem s nízkými příjmy a zvláštními sociálními potřebami).
Zajímavé přitom je, že do nového výběrového řízení na poskytování slev (zvláštních cen) se přihlásili jen dva z původních tří poskytovatelů: pouze TO2 CR a Vodafone. T-Mobile nikoli.
Nový stav u T-Mobile
Zajímavé je, že ačkoli se T-Mobile do výběrového řízení nepřihlásil, v poskytování zvýhodnění pokračuje dál – ovšem z vlastní kapsy, a jen pro zdravotně postižené. Navíc nejde o slevy, resp. zvláštní ceny, ale o bonusy v podobě 200 SMS zpráv a 200 minut hovoru v síti T-Mobile (za cenu 0 Kč). Zdravotně postižený tak fakticky platí stejně jako běžný zákazník, ale za své peníze dostane „více muziky“ (byť jen v síti T-Mobilu).
Podle podrobných podmínek [PDF, 36 KB]je toto zvýhodnění poskytováno nejdéle do konce roku 2009, a nevyčerpané SMS a minuty hovoru se nepřevádí do dalších měsíců. Další podrobnosti, včetně přesného vymezení okruhu (zdravotně postižených) osob, kterých se nová možnost zvýhodnění týká, najdete na webu T-Mobile.
Nový stav u Vodafone
Specifická je nová situace také u českého Vodafone. Ten se do nového výběrového řízení přihlásil a uspěl, a na jeho základě může slevy ve výši 200 Kč (fakticky hrazené státem) poskytovat i nadále – ale již jen osobám zdravotně postiženým. Nikoli už osobám sociálně slabým (s nízkými příjmy), či osobám závislým na pomoci jiné fyzické osoby s I. stupněm závislosti, jak to vymezila nová právní úprava, viz výše.
Vodafone se však rozhodl pokračovat v poskytování původní slevy (200 Kč) i těmto osobám, a to z vlastní kapsy. Podobně jako T-Mobile ale jen do konce roku 2009.
U Vodafone přitom jde (v obou případech) o skutečnou slevu ve výši 200 Kč (včetně DPH). Přesněji o „zvláštní ceny“ čtyř tarifů, které mohou využívat jak zdravotně postižení (podmínky [PDF, 124 KB]), tak i „sociálně slabí“ (podmínky). Jde přitom o čtyři nejvyšší tarify z řady Nabito (kromě nejnižšího Nabito 119), které jsou přesně o 200 Kč měsíčně levnější. Takže třeba tarif Nabito 350, který běžného zákazníka přijde na 350 Kč, přijde zdravotně postiženého či sociálně slabého jen na 150 Kč měsíčně. Musí ale s Vodafonem uzavřít písemnou smlouvu.
Nový stav u TO2 CR
Nejméně přehledná je pro koncové zákazníky situace u Telefóniky O2 Czech Republic. To proto, že tento operátor sice již v červnu vydal tiskovou zprávu, informující o změnách – ale dodnes nedokázal tyto změny zapracovat do vlastního webu. Takže na jeho www stránkách (například zde) se stále můžete dočíst, jak poskytuje (státem hrazené) slevy i osobám sociálně slabým. Podle tiskové zprávy je ale od 1. července 2008 už neposkytuje.
Jinak, soudě podle změn popsaných v tiskové zprávě, se situace nemění u zdravotně postižených – s výjimkou osob, závislých na péči jiné osoby se závislostí 1. stupně (lehká závislost). Těmto osobám stát přestal přispívat na slevy (viz výše), ale TO2 CR by jim měla nadále poskytovat svou vlastní O2 slevu ve výši 203,41 Kč (včetně DPH). Ovšem už jen na služby pevné linky, a nikoli na služby mobilní.