Hlavní navigace

Jak jsem neudělal rozhovor s Václavem Kasíkem

23. 6. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Václav Kasík nedávno oslavil deset let ve funkci generálního ředitele Českého rozhlasu. Tuto informaci mi před třemi týdny zavolal Kasíkův blízký spolupracovník a bývalý člen Rady ČRo Štěpán Kotrba a nabídnul se, že by mi dokázal smluvit s Kasíkem rozhovor. Zajásal jsem: získat interview s šéfem veřejnoprávního rozhlasu je totiž opravdu oříšek. A jak se zdá, bude i nadále.

Rozhovor ano

Se Štěpánem Kotrbou se znám několik let. Tykáme si, ale nedalo by se říct, že bychom byli přímo přáteli. Prostě se oba pohybujeme okolo médií – já o nich píšu a Štěpán se snaží ovlivňovat přípravu mediálních zákonů, takže si tyká se všemi mými kolegy novináři, kteří píší o médiích a jsou zrovna v kurzu. V něčem se mu dá věřit a v něčem ne. Člověk si musí odfiltrovat, kdy zrovna lobuje za nějaký zájem, nebo mluví sám za sebe. S Václavem Kasíkem se ale zná velmi dobře a rozhovor s ním domluvit dokáže, to jsem věděl.

Sešli jsme se tedy nad vínem a probrali, o čem by ten rozhovor mohl být. Rozumějte: proč je Štěpán Kotrba přesvědčený, že by takové interview mělo vyjít, což představovalo tematické okruhy, které by se v něm měly objevit, a pak by samozřejmě došlo na témata, která zajímají především náš server: kdy se dočkáme digitálního rozhlasového vysílání ve standardu T-DAB, jaké jsou šance Rádia Wave na návrat do analogu, nebo co je pravdy na spekulaci, že Kasíka má v brzké době nahradit nynější šéf Českého rozhlasu 6 Peter Duhan.

Rozhovor ne

Domluvili jsme se, že nás – mě a fotografku Ivanu Dvorskou – Václav Kasík přijme v pátek 12. června ve dvě hodiny odpoledne ve svojí kanceláři. Skutečně se tak stalo, ovšem na rozhovor nedošlo. Václav Kasík mne požádal, zda by se nedalo interview odložit, protože musí do půl hodiny odjet na slavnostní zahájení Smetanovy Litomyšle, a že by nechtěl rozhovor odbýt. Domluvili jsme se tedy, že rozhovor posuneme na jindy, konkrétně pak na čtvrtek 18. června – den po zasedání Rady ČRo, o kterém se dopředu spekulovalo, že by na něm radní mohli vyvolat hlasování o Kasíkově odvolání. A abychom do rozhlasu nechodili úplně zbytečně, udělali jsme na místě několik fotografií.

Překvapilo mně, že se Václav Kasík mezi čtyřma očima ptal, zda nevím nějaké zákulisní informace k chystanému středečnímu zasedání Rady ČRo. Tu samou otázku mi později, když za zavřenými dveřmi kanceláře probíhalo focení k budoucímu rozhovoru, položil i Kasíkův asistent. A co víc – ve stejný den vyšel rozhovor s Václavem Kasíkem, rovněž k desátému výročí Kasíkova ředitelování rozhlasu, v Lidových novinách. Začínal jsem větřit neplechu.

Rozhovor ano

Václav Kasík - 3

Náhradní termín našeho rozhovoru jsme s asistentem upřesnili na čtvrtek po zasedání rady od osmé hodiny ráno. V pondělí 15. června vyšel další rozhovor s Václavem Kasíkem, opět na téma deseti let jeho ředitelování v rozhlase, na zpravodajském serveru iDnes.cz. Nebudu asi daleko od pravdy, když si tipnu, že jej domlouval Štěpán Kotrba. Ve středu 17. června odpoledne zasedala Rada Českého rozhlasu a já jsem ještě dopoledne vydal na DigiZone.cz krátkou zprávu o tom, že radní budou možná jednat o budoucnosti Kasíka.

Brzy mi zvoní telefon: Štěpán Kotrba. Zpráva se mu nelíbí a předvídá, že Václav Kasík rozhovor úplně zruší. Nediv se pak, že k tobě nebude nikdo vstřícný, dodává. Co je na zprávě o možném hlasování radních špatného, neříká. Kasíkův asistent nicméně rozhovor na další den telefonicky sám od sebe potvrzuje, jen posouvá termín z osmé hodiny ráno na desátou dopoledne. Tentokrát mám chuť rozhovor zrušit já: jak to, že ten samý rozhovor nabízejí několika novinářům najednou? Má to snad být nátlak na rozhlasovou radu a nás novináře jenom zneužívají jako mediální páku?

Rozhovor ne

Čtvrtek ráno, aktualizuji si otázky na Václava Kasíka. Přesně v osm hodin zvoní telefon. Kasíkův asistent se velmi omlouvá, že pan generální ředitel musí z osobních důvodů rozhovor posunout na později. Dobrá, tak třeba na jednu odpoledne? ptám se. Ne, dnes určitě ne, odpovídá. Tak zítra? V pondělí? Rozhovor má vyjít v úterý, žádný náhradní tentokrát po ruce nemáme. Dáme vám vědět, říká asistent. Naštvu se a volám ze svého nového služebního telefonu, jehož číslo Václav Kasík nemůže znát, na jeho osobní mobil. Kupodivu se dovolám a generální ředitel je velmi vstřícný. Plně prý chápe, jaké mi způsobuje problémy, a rozhovor určitě poskytne. Na úterý to stihneme.

A kdy tedy? Buď v pátek odpoledne nebo v pondělí dopoledne, navrhuji. Kasík říká, že ještě musí probrat svůj program a určitě se ozve v pátek dopoledne, konkrétně v deset. Jenže v pátek dopoledne už nevolá Kasík, ani jeho asistent, ani Štěpán Kotrba, ale vedoucí oddělení PR a marketingu Českého rozhlasu René Zavoral. Ne v deset, ale v půl dvanácté. A že panu generálnímu řediteli nedoporučí žádný další rozhovor dávat, protože už dva dal. O dvě hodiny později už posílá jen sms, ve které verdikt potvrzuje: Václav Kasík už nemá potřebu dávat další rozhovory. A že příště se mají rozhovory domlouvat přes tiskové oddělení rozhlasu a nikoho jiného.

Takhle se chová ředitel veřejnoprávního rozhlasu?!

Vychází mi z toho jediné: Štěpán Kotrba, potažmo Václav Kasík, potřebovali před posledním jednáním Rady Českého rozhlasu zvednout hladinu veřejného mínění, nebo alespoň dát najevo, že mají dobré kontakty na novináře. Rozhovor, který by vyšel až po zasedání rady, a ještě by v něm mohly padnout nepříjemné otázky, se jim nehodil do krámu. Zvlášť když web, na kterém měl vyjít, informuje nestranně.

Chápu, že se vedoucí oddělení PR a marketingu Českého rozhlasu může cítit divně, když ho generální ředitel obchází a domlouvá si rozhovory s novináři přes Štěpána Kotrbu. I to, že dávat tři rozhovory po sobě, když za předchozích deset let by se novinová interview Václava Kasíka dala spočítat na prstech jedné ruky, je okaté. Jenže to není problém novináře. Tomu někdo nabídl rozhovor a podvedl ho, protože ten samý rozhovor nabídl i konkurenci a čekal, kdo se dřív chytne. A pak neměl dost odvahy na to přiznat chybu a celé to nechal vyhnít.

MM AI t

Jediný, kdo z téhle taškařice vychází nejhůř, je Václav Kasík. Pro mě rozhodně.

Foto: Ivana Dvorská (ze zasedání Rady Českého rozhlasu ve středu 17. června 2009)

Kdo podle vás udělal největší chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).