Hlavní navigace

Václav Kasík – otázky, na které nám ředitel Českého rozhlasu neodpověděl

23. 6. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Druhým rokem vychází každé úterý na DigiZone.cz rozhovor. Dnešek je první výjimkou. Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík nám nejprve prostřednictvím svého spolupracovníka Štěpána Kotrby sám nabídl interview, aby ho později přesunul na jiný termín, potom na další a nakonec ho prostřednictvím vedoucího tiskového oddělení ČRo úplně zrušil. Na poslední chvíli, takže nebylo možné sehnat náhradu. Tak si alespoň přečtěte, na co jsme se chtěli Václava Kasíka zeptat.

Pokud vás zajímá, jak se takový rozhovor s generálním ředitelem Českého rozhlasu domlouvá, přečtěte si tuto glosu. Václav Kasík nás při prvním termínu přijal, dokonce se nechal vyfotografovat, ale samotný rozhovor přímo na místě posunul na jiný termín. Tím měl být minulý čtvrtek, tedy den po zasedání Rady ČRo, o němž se do poslední chvíle spekulovalo, že na něm radní iniciují Kasíkovo odvolání. Kasík po dalším zrušení předem dohodnutého data sice telefonicky slíbil další možné termíny na pátek nebo toto pondělí, ale poté přestal úplně komunikovat a přes mluvčího rozhovor v pátek odpoledne zrušil. Na co jsme se tedy chtěli zeptat?

Za poslední léta jste nedal moc rozhovorů, za poslední dva týdny je tento už třetí větší. Proč ta změna? Je to kvůli informacím, že se vás Rada Českého rozhlasu chystá odvolat?

Václav Kasík:

Na včerejším zasedání rady nic o odvolávání nezaznělo, ale v médiích se objevily zaručené zprávy o tom, že vás má ve funkci nahradit Peter Duhan, ředitel stanice ČRo 6. Máte představu, kde se tato informace vzala?

Václav Kasík:

Mluvil jste o tom s panem Duhanem?

Václav Kasík:

Radní vás už jednou veřejně vyzvali k rezignaci, vy jste to odmítl. Při každém zasedání rady by se dala atmosféra krájet. Dá se vůbec za takové situace normálně řídit rozhlas, když si nejste jistý, zda vás náhodou radní neodvolají?

Václav Kasík:

Václav Kasík - 1

Václav Kasík při domluveném termínu na rozhovor ochotně pózoval při fotografování, samotné interview ale na místě zrušil a slíbil náhradní termín. Ten se ale přes opakované sliby a další odklad už nekonal.

A jakou myslíte, že máte u rady pozici? Je udržitelná? Nebo se čeká na poslední hlas potřebný k vašemu odvolání?

Václav Kasík:

Před několika dny uplynulo deset let od chvíle, kdy jste nastoupil do funkce generálního ředitele Českého rozhlasu. Dá se říct, které okamžiky pro vás byly za těch deset let nejtěžší?

Václav Kasík:

A co krize v České televizi? Český rozhlas se tehdy nepostavil ani na jednu stranu sporu a informoval o televizní stávce zcela nezávisle. Bylo těžké přesvědčit vaše podřízené, aby nesympatizovali se vzbouřenými redaktory na Kavčích horách?

Václav Kasík:

Intervenovali tehdy u vás politici, abyste se nepřidávali na stranu vzbouřenců?

Václav Kasík:

Jaký má vlastně generální ředitel Českého rozhlasu vztah s politiky? Volají vám, když se jim něco nelíbí?

Václav Kasík:

Jak takové nepříjemné telefonáty řešíte? Dalo se někdy mluvit o politickém nátlaku? Byly všechny stížnosti politiků oprávněné, nebo byste mezi nimi našel i takové, kdy rozhlas odhalil nějakou nepravost a politikům se to nelíbilo?

Václav Kasík:

Takovou politicky nepříjemnou kauzou asi muselo být zveřejnění tzv. Kubiceho zprávy na webových stránkách Českého rozhlasu. Jak vlastně tahle aféra skončila?

Václav Kasík:

Český rozhlas jste přebíral v době, kdy vysílal čistě analogově, regionální studia nebyla ve všech krajích. Dá se v kostce říct, jak velkou technologickou a personální změnou rozhlas za těch deset let prošel?

Václav Kasík:

Zákon vám přikázal zřídit regionální studia ve všech krajích. Zaměření a zásah těchto studií se ale kraj od kraje liší. Někde se studio zaměřuje na dechovku, jinde se věnuje spíš hobby a zahradě. Proč nejsou všechna tato studia programově unifikovaná a neusilují o stejného posluchače?

Václav Kasík:

Vůbec se mi zdá, že regiony opomíjejí třeba mladé posluchače.

Václav Kasík:

Pro mladé vysílá Český rozhlas – Radio Wave. To se ale loni v létě muselo stáhnout z jediné analogové frekvence pro Prahu a střední Čechy. Exministr školství Ondřej Liška nyní připravuje novelu zákona o ČRo, která by Radiu Wave umožnila návrat do analogu. Konzultoval ji s vámi?

Václav Kasík:

Nevadí vám, že si Strana Zelených dělá z Rádia Wave politikum, že to je jejich předvolební téma?

Václav Kasík:

Považujete návrat Rádia Wave do analogu za reálné? Lidovým novinám jste řekl, že dokážete vyšetřit některé analogové frekvence v celé republice a na nich ho spustit. Má jít o pět vysílačů. Kterým stanicím byste je sebral?

Václav Kasík:

Proč jste to neudělali už při startu Wavu před třemi lety?

Václav Kasík:

Jak se vlastně projevilo stažení Wavu z analogové frekvence 100,7 MHz na jeho poslechovosti a snižovali jsme kvůli tomu jeho rozpočet?

Václav Kasík:

Wave by měl vysílat celoplošně přes veřejnoprávní multiplex, ten ale lidé přijímají hlavně kvůli televizi. Kdy se posluchači dočkají rozhlasového digitálního vysílání, včetně Radia Wave?

Václav Kasík:

Spuštění celoplošného multiplexu T-DAB brání analogové vysílání televize Nova ze severočeské Bukové hory. To má být vypnuto v srpnu příštího roku. Kdy tedy Český rozhlas zahájí řádné digitální vysílání ve standardu T-DAB?

Václav Kasík:

Kmitočty pro digitální vysílání už máte přidělené?

Václav Kasík:

Václav Kasík - 2

V den, na který Kasíkův spolupracovník a bývalý člen Rady Českého rozhlasu Štěpán Kotrba domluvil rozhovor, vyšlo interview s Václavem Kasíkem na stejné téma v Lidových novinách. O několik dní později i na zpravodajském serveru iDnes.cz. Ani o jednom redakce serveru DigiZone.cz dopředu nevěděla. Měli jsme se snad stát součástí mediální kampaně na Kasíkovu podporu?

Budete mít na toto vysílání dost peněz? Na rozdíl od televizí nemusíte vypínat analogové vysílače, takže budete platit za souběžné analogové i digitální vysílání. Vystačí vám současný koncesionářský poplatek (45 korun měsíčně)?

Václav Kasík:

Hodláte usilovat o zvýšení tohoto poplatku?

Václav Kasík:

Česká televize přijde po vypnutí analogového vysílání o možnost vysílání reklamy. Měla by reklama zmizet i z vysílání Českého rozhlasu?

Václav Kasík:

Kolik procent z ročních příjmů ČRo tvoří výnosy z reklamy?

Václav Kasík:

Chystá rozhlas do vlastního multiplexu T-DAB ještě nějaké další nové stanice? Lidovým novinám jste se zmínil o dvou nových hudebních okruzích, které by měly začít testovat už letos.

Václav Kasík:

Rada vám start takových stanic povolí? Před časem vám zakázala zakládat jakékoli další nové digitální stanice.

Václav Kasík:

Pojďme k personáliím. Letos v lednu rezignoval na funkci vrchního ředitele ČRo Josef Havel. Potom jste už tuto funkci neobsadil. Josef Havel nyní vede regionální pražské studio Regina. Proč opustil funkci vrchního ředitele a proč jste už tuto funkci po něm nikým neobsadil?

Václav Kasík:

Neobsazená zůstává také funkce ředitele Radia Wave. Po loňském odvolání Ladislava Kylara tuto stanici vede šéfredaktorka Judita Hrubešová. Bude mít Wave svého vlastního ředitele? A dá se tato stanice vnímat jako studio, nebo jako celoplošná stanice – má mít vůbec ředitele?

Václav Kasík:

Bavili jsme se o regionech. Není na škodu, že ředitelé regionálních studií nemají časově omezený mandát? V podstatě jsou neodvolatelní, pokud tedy neporuší zákon.

Václav Kasík:

Kdyby měli omezené funkční období, a věděli by, že za čas budou muset soutěžit s dalšími zájemci a třeba by se víc snažili.

Václav Kasík:

Generální ředitel Českého rozhlasu omezený mandát má, navíc se přímo zodpovídá Radě ČRo, která ho může kdykoli odvolat. Neměli by na tom být ředitelé regionálních studií stejně?

Václav Kasík:

Po loňských změnách na Radiožurnálu se zdá, že se jeho pozice mezi celoplošnými rozhlasovými stanicemi ustálila. Stále ale přetrvávají problémy s hudbou. Je to snad neřešitelná záležitost? Mluví se o tom řadu let a stále se nedaří hudbu zlepšit.

Václav Kasík:

Proč je tedy hudba na Radiožurnálu tak strašná?

Content 23

Václav Kasík:

Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Líbil se vám rozhovor s Václavem Kasíkem?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).