Hlavní navigace

Jak mohou poskytovatelé škodit SPT TELECOMu I.

19. 2. 1999
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

16 opozičníků pro SPT TELECOMu v minulých dnech harašili zbraněmi a pořádali málem vojenské přehlídky, aby dokázali, že jejich protest není bezzubý. Skutečně, kdyby poskytovatelé chtěli, mohli by SPT TELECOMu pěkně zatopit. Pokusil jsem se dát dohromady různé způsoby, které by poskytovatelé mohli zvolit.

Nejvíce se hovoří o možnosti zrušení peeringu s SPT TELECOMem. Jeho cesta k propojení s ostatními českými poskytovateli byla velmi, velmi trnitá a ohrožení dosaženého výsledku tak může být pro Telecom poměrně bolestné už samo o sobě. Je dobře známo, že do NIXu samotného se dostal až na třetí pokus, když nasadil do boje opravdu všechny páky; předtím ho poskytovatelé v NIXu mezi sebe nechtěli s poukazem na jeho nečestné konkurenční praktiky.

Opozičníci dnes, pokud jde o peering, vyhrožují Telecomu dvěma způsoby. Především by mohli masově vypovědět peeringové smlouvy s ním. Nevím, jaká mají tyto smlouvy ustanovení o výpovědní lhůtě, ale řekl bych, že se nikdo nebude vázat v těchto otázkách na příliš dlouhou dobu – SPT TELECOM by tak mohl záhy přijít o všechna propojení s tuzemským Internetem. Pokud by to byla na straně poskytovatelů akce koordinovaná a náhlá, velmi pravděpodobně by to Telecomu vedle velmi špatné dostupnosti tuzemských zdrojů přivodilo i výrazné zhoršení spojení se zahraničním Internetem, protože po těchto linkách by šel i nemalý domácí provoz.

Při technologiích, které Telecom pro spojení se světem používá, je upgrade linek otázkou možná jen jednoho týdne, ale v každém případě by ho to přišlo draho – platit si zahraniční konektivitu pro domácí provoz je docela luxus. Ostatní poskytovatelé by na tom přitom byli podstatně lépe: Internet OnLine totiž ve své síti nemá praktický žádný obsah a naopak tisíce uživatelů, takže tok dat je jistě výrazně orientován směrem do jeho sítě. Drtivá většina poskytovatelů má přitom směr „od sebe“ relativně volný, protože většina provozu se zahraničím jde také ve směru „k sobě“, jak zákazníci stahují WWW stránky atd. Příval zákazníků Telecomu na tyto linky v opačném směru by je proto nemusel rozházet.

Slyšet je ještě jedna možnost – jako druhý krok po zrušení peeringu vyloučit vůbec SPT TELECOM z NIXu pro porušení stanov. Upřímně řečeno mi není jasné – poté, co jsem si je znovu přečetl – jakým způsobem by poskytovatelé to porušení stanov zdůvodnili. Jedno je však jisté: o vyloučení člena se rozhoduje minimálním kvórem 2/3 členů a to pro opozičníky, kteří mají v NIXu dohromady osm devítin, není žádný problém. Pokud se ovšem rozhodnou.

Můj názor na tento způsob bojkotu Telecomu je poměrně příznivý a kdyby poskytovatelé neměli jinou možnost, s jejich postupem v tomto směru bych souhlasil. Říkám to jako člověk, který dobré dva roky při nejrůznějších příležitostech a na různých místech i v rozličných médiích bušil do poskytovatelů připojení a vysvětloval, že jejich chování patří spíše do mateřské školky. Tvrdil jsem tehdy, že blokování peeringu není ta správná cesta a SPT TELECOM by měl být do NIXu přijat. Když nakonec byl – a nedělám si iluze, že bych na tom měl jakýkoliv podíl – byl jsem rád, že dobrá věc se podařila.

Přesto si v tuto chvíli myslím, že taktické zrušení peeringu je za daných okolností legitimní nástroj poskytovatelů připojení, kteří nemají mnoho „jemnějších“ možností, jak se bránit.

Dalším stupněm, který poskytovatelé uvádějí jako možnou zbraň proti Telecomu, je úplné blokování jeho sítě. Pokud by k němu poskytovatelé v jednom šiku přistoupili, znamenalo by to, že pro zákazníky IOL by jedním vrzem přestal existovat český Internet – nedostali by se do něj ani oklikou přes zahraničí. On by vlastně de facto zmizel i z DNS, takže i neochvějné jistoty českého Internetu, jako je Seznam, Mobil server, Neviditelný pes či Svět namodro by náhle v browserech začaly hlásit host unknown. I pro ostatní by zmizela část světa, ta co patří Telecomu, ale protože v ní není příliš mnoho obsahu, patrně by to nikoho moc nebolelo. Osobně bych jen měl problémy s tím, jak se dostat na oficiální server www.tel.cz, který Telecom tarifu Internet 99 a událostem kolem něho věnoval.

Tato možnost je už upřímně řečeno trochu vachrlatější. 16 opozičníků ale nejsou děti na pískovišti, kterým zlý kluk pošlapal bábovičky. Jsou to především obchodníci, navíc obchodníci, kteří jsou na Telecomu do značné míry závislí. Pochybuji proto, že by k tomuto velmi drastickému kroku přistoupili v případě, že by situace nedávala jinou možnost řešení.

Je to ale nástroj komplikovaný. Podle mého názoru by se v případě jeho použití mohl Telecom obrátit i na soud, určitě však na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, s podezřením na nekalosoutěžní jednání; a myslím si, že by měl velkou šanci na úspěch. Otázkou je, zda by to učinil – efektivnější by v tomto případě bylo sednout za jednací stůl a urychleně se s poskytovateli domluvit, než mu začnou utíkat zákazníci.

Jako poněkud komplikovaný v tomto případě vidím vztah poskytovatelů obsahu a jejich poskytovatelů připojení. Kdyby příkladně náš poskytovatel, PVT, začal blokovat určitou síť, kde je zhruba 10% tuzemských uživatelů Internetu, aniž by mi řekl popel, rozhodně bych se začal zlobit. Pokud by tou sítí byla síť Internet OnLine a okolnosti to vyžadovaly, nebránil bych se. Je ale spousta jiných serverů a ty nemusí mít mnoho pochopení pro džihád poskytovatelů proti Telecomu ve chvíli, když jim klesne návštěvnost (a nepřímo příjmy z reklamy) o deset procent. Jsem přesvědčen, že předtím, než by poskytovatelé k podobnému kroku přistoupili, měli by jej konzultovat s lidmi, kteří mají v jejich síti obsah.

Probrali jsme tři (nebo dvě a půl) možnosti, jaké nástroje mohou poskytovatelé proti Telecomu použít. Je jich však více a některé jsou poměrně zajímavé, přestože se o nich nemluví tolik. Na tomto místě si však nit vyprávění dovolím přetnout a zastavit již tak nakynutý článek. Dokončení najdete na Lupě v pondělí.

KL24

Marek Antoš


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).