Hlavní navigace

Jak ovlivní demise vlády legislativní proces nutný k přechodu na DVB-T2? Zatím musíme čekat

5. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V polovině května by se na programu jednání poslanecké Sněmovny měl objevit vládní návrh novely zákona o elektronických komunikacích.

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny na svém úterním zasedání schválení novely zákona o elektronických komunikacích nedoporučil. Šest jeho členů hlasovalo pro schválení novely, šest poslanců se zdrželo. O konečném osudu dlouho očekávané novely, kvůli které mimo jiné odstoupil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, by měli rozhodnout poslanci na schůzi Sněmovny 17. května. Je ale otázkou, jak do naplánovaného harmonogramu zasáhne aktuálně podaná demise vlády, která je autorem návrhu na novelu předmětného zákona.

PSALI JSME: Poslanci z hospodářského výboru projednají novelu ZEKu. Její znění vzbuzuje vášně

Jak upozorňuje ředitel Českých Radiokomunikací pro oblast regulace a strategie Marcel Procházka, Evropská unie již schválila uvolnění pásma 700 MHz pro mobilní datové služby do června 2020. Navíc sousední Německo pásmo 700 MHz plánuje uvolnit dokonce o rok dříve, v polovině roku 2019, a proto již realizuje přechod na DVB-T2/HEVC. Včasné schválení novely je tak důležité nejenom pro dodržení vládou schváleného procesu přechodu na frekvenčně úspornější vysílací technologii DVB-T2, ale zároveň také pro uvolnění pásma 700 MHz. Bez přechodu na DVB-T2 nelze uvolnit pásmo 700 MHz pro mobilní datové služby bez dopadu na pokrytí a kapacitu bezplatného pozemního televizního vysílání, které využívá cca 60 % domácností, vysvětluje Procházka. 

BRAND23 Workshop

ANALÝZA: Z technické novely zákona o elektronických komunikacích k DVB-T2 se stává politikum 

Procházka dál uznává, že jednotlivé pozměňovací návrhy novely ZEK, které konstruktivně upřesňují přechod na DVB-T2, byly Hospodářským výborem PSP schváleny, novela jako celek, která vedle DVB-T2 obsahuje i ochranu spotřebitele, však doporučení ke schválení ve třetím čtení nedostala. O novele tak bude rozhodovat plénum Poslanecké sněmovny ve třetím čtení, pravděpodobně na květnové schůzi. Zpoždění schválení novely ZEK nebo její nechválení by mohlo zkomplikovat dohodnutý proces uvolnění pásma 700 MHz. Nyní je však potřeba počkat na výsledek hlasování Poslanecké sněmovny k novele ZEK, dodává Procházka. S tímto názorem souhlasí i Martin Roztočil, zástupce druhého zemského operátora, společnosti Digital Broadcasting.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).