Hlavní navigace

Jak sdílení na sociálních sítích ovlivňuje prodej zboží?

Daniel Dočekal

Vede koupě ke sdílení, nebo sdílení ke koupi? Analýza firmy Vision Critical nabízí řadu užitečných informací týkající se Facebooku, Twitteru a Pinterestu ve vztahu k prodeji zboží.

Doba čtení: 2 minuty

Analýza společnosti Vision Critical (PDF) si všímá vztahu sociálních sítí (Facebooku, Twitteru a Pinterestu) a prodeje. Studie je založena na online dotaznících a na dotazování 5700 lidí v USA, Kanadě a Velké Británii, platí tedy, že řeší hlavně situaci v těchto zemích. Její zjištění je tedy potřeba vnímat s ohledem na tamní specifika – například na to, že v USA má Twitter výjimečnou pozici a Pinterest je tam podstatně dál, než kdekoliv jinde.

Co studie zjistila?

  • 4 z 10 uživatelů sociálních médií nakoupili online nebo v kamenném obchodě, poté co produkt sdíleli či nějak jinak zviditelnili na Twitteru, Facebooku či Pinterestu
  • 68 % uživatelů Facebooku jsou hlavně pasivní sledovači, výjimečně něco zveřejňují a neovlivňují tak ani své přátele
  • Pinterest je síť s největším potenciálem spontánního nakupování
  • Polovina nákupů vztahujících se k sociálním sítím se odehrává týden po prvotním impulsu

Z dotazované populace je 15 % na Pinterestu, 73 % na Facebooku a 24 % na Twitteru. Mezi těmi, kdo jsou na těchto sítích, jich 29 % nakoupilo online po sdílení či jiném zviditelnění zboží na Pinterestu, 38 % na Facebooku a 22 % na Twitteru.

Vision Critical připomíná, že je důležité vědět, jaký segment uživatelů se vyskytuje v jednotlivých sociálních sítích. A také v jakých skupinách či konverzacích je najdete. A také, jak se chovají.

  • 17 % uživatelů Pinterestu se přihlašuje denně, u Facebooku je to 75 % a u Twitteru 17 %
  • 26 % uživatelů Pinterestu se přihlašuje aspoň jednou týdně, u Facebooku 15 % a u Twitteru 12 %
  • 19 % uživatelů Pinterestu se přihlašuje alespoň jednou měsíčně (ale méně než jednou týdně), 6 % u Facebook, 10 % u Twitteru
  • 75 % uživatelů sociálních médií ve věku 18 – 34 se přihlašuje na Facebook několikrát denně

Zajímavá otázka „Vede koupě ke sdílení, nebo sdílení ke koupi?“ je problematická. Oddělit správně příčinu a důsledek není jednoduché. A opět platí, že se jednotlivé sítě v tomto ohledu liší.

V analýzy společnosti Vision Critical najdete i část týkající se mobilního nakupování - poněkud specifickou například v tom, že 69 % kupujících jsou muži a 31 % ženy. Navíc jasně vládne s 68 procenty věková kategorie 18 až 34.

Jednotlivé sociální sítě se liší i tím, co na nich lidé nejvíce nakupují.

Vision Critical také upozorňuje, že by bylo chybou zapomínat na nakupování v klasických obchodech. Řada nákupů vyvolaných aktivitami na sociálních sítí se totiž neuskuteční online, ale právě v kamenných obchodech. Nejčastěji přitom vede k nákupu sdílení nebo lajkování produktu na Facebooku:

  • 47 % kupujících z Pinterestu říká, že nakoupili poté co použili „pin“ a že nakoupili, aniž by předmět hledali
  • 28 % kupujících z Pinterestu uvádí, že předmět koupě hledali

Zdroj: White Paper: How Social Media Drives Your Customers' Purchasing Decisions

Našli jste v článku chybu?