Hlavní navigace

Jak se dá dělat interaktivní televize

17. 1. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Televizní diváci v Polsku můžou od minulého pátku sledovat všechny původní pořady veřejnoprávní televize TVP přes internet. Po jednoduché registraci získají přístup i k produkci tematických kanálů, které jsou jinak dostupné pouze přes satelit, v kabelových rozvodech a IPTV platformách. Podobnou službu, ale v mnohem menší míře, nabízí i Česká televize. Poláci jdou ale mnohem dál - diváci se mohou přímo podílet na dramaturgii seriálu nebo si zaplatit sledování pořadu, který ještě nebyl v televizi.

Tři tematické okruhy a videotéka

iTVP upoutávka

Beta verze služby iTVP tak trochu připomíná vylepšený internetový archiv České televize. Také Polská televize nabízí přehrávání vlastních pořadů (celkem 3,5 tisíce záznamů), založila speciální sekci pro sportovní fanoušky s internetovými přenosy fotbalové Ligy mistrů, cyklistické Tour de Pologne či tenisového J and C Cupu a za drobný poplatek provozuje i domácí videotéku. Převážná většina obsahu, který se dělí na tři základní okruhy (Zpravodajství a Publicistika, Kultura a Zábava, Sport), je přitom pro uživatele v Polsku zdarma. Televize požaduje pouze registraci a připojení k internetu s minimální rychlostí 750 kb/s.

Divák si může vybrat, zda bude pořady sledovat živě nebo ze záznamu, žádný z šesti televizních kanálů TVP ale na internetu nevysílá kompletně všechno. Tradičně kvůli autorským právům chybí zahraniční pořady, filmy a seriály, ale také původní dramatická tvorba. I když existují výjimky: čtrnáctidílný kriminální seriál Oficíři, jehož děj mohou ovlivnit právě uživatelé iTVP, nabídne televize v živém vysílání na internetu zdarma, za přehrání jedné epizody z internetového archivu si nechá zaplatit 3,66 zlotého (asi 25 korun). Poslední díl seriálu se dokonce objeví pouze na internetu a finální zápletku zvolí sami diváci.

iTVP homepage

Zaplať, a uvidíš pořad dřív než v televizi

Většina obsahu bude dostupná zdarma, u vybraných pořadů budeme vysílat reklamu, ale reklamní bloky se budeme snažit zkracovat na minimum, slíbil na serveru Wirtualnemedia.pl šéf sekce interaktivních médií TVP Leszek Bogdanowicz. Zpoplatněnou službou bude například přístup k pořadům před jejich odvysíláním v televizi nebo do starších částí archivu jednotlivých programů TVP. Diváci si je budou moci vyhledávat jak v katalozích rozdělených podle jednotlivých kanálů TVP, tak v jednom souhrnném katalogu nebo přes vyhledávač, dodává Bogdanowicz. Jakmile pořad proběhne v televizi, automaticky se přesune do nabídky videa na vyžádání.

Stejně to funguje také u internetového archivu ČT. Přesun pořadů do archivu probíhá automaticky, záznamy se na webu generují okamžitě po odvysílání pořadu, potvrzuje vedoucí internetového oddělení ČT Petr Svatoš. Jen s tím jemným rozdílem, že od února 2005, kdy tento archiv funguje, v něm ČT nabízí asi tři stovky pořadů, zatímco obsah archivu TVP je více než desetinásobný (OPRAVA: Podle Petra Svatoše ČT sice nabízí v archivu 300 pořadů, jednotlivých dílů je ale více než 16 tisíc). A ačkoli TVP zatím neprovozuje vlastní zpravodajský kanál, snaží se na internet ukládat i aktuální videozpravodajství. Vzhledem k tomu, že TVP hodlá v letošním roce přepracovat regionální okruh TVP3 na celostátní zpravodajský program, dá se očekávat, že jeho živé vysílání bude na webu přístupné stejně jako stream kanálu ČT 24.

iTVP Óda na radost

Filmové premiéry na internetu

iTVP nabízí i několik velmi netradičních projektů. Jedním z nich jsou internetové premiéry filmů. První se odehrála loni během pilotního provozu webu iTVP v šesti největších polských městech. Snímek Andrzeje Wajdy „Óda na radost“ si mohli uživatelé přehrát ve stejný den, kdy dorazil do polských kin. Tímto krokem začala nová éra vztahu mezi divákem a filmem nechal se slyšet režisér. Po internetu loni vysílala TVP také přenosy ze Zimních olympijských her v Turíně, monitorovala návštěvu papeže Benedikta XVI. v Polsku, mezinárodní hudební festival v Opoli nebo světovou soutěž pianistů „Konkurz Chopinowski“.

Původní tvorbu určenou pouze pro internetové vysílání iTVP zastupuje kromě seriálu Oficíři také diskusní pořad Forum. Ten se sice objevoval také na televizní obrazovce, pro diváky iTVP měl ale delší stopáž. Během „internetové“ části hosté odpovídali na otázky zaslané uživateli iTVP, diváci mohli posílat svoje komentáře a po ukončení pořadu pokračovat v individuální debatě s hosty ve videochatech. Vzdáleně to připomíná Otázky Václava Moravce na ČT, jejichž první část vysílají souběžně programy ČT 1 a ČT 24, zatímco druhou hodinu mohou sledovat pouze diváci ČT 24. Jenom ta intertaktivita poněkud chybí.

iTVP Oficíři

Tagy, žebříčky oblíbenosti, komunity

Polská televize jde ale mnohem dál a kromě diskusí a zasahování do dramaturgie jednotlivých pořadů chce z iTVP vytvořit vyloženě komunitní médium. Diváci budou moci známkovat a doporučovat jednotlivé pořady, vybírat nejpovedenější i nejhorší scénky, web umožní uživatelům ukládat také tagy, tedy klíčová slova, která usnadní vyhledávání záznamů v archivu. Ve vyhledávačích bude dostupná funkce našeptávače a tým iTVP také výhledově počítá s možností, že by část videoobsahu tvořili sami diváci – přesně podle populárních stránek YouTube nebo Google video.

MM socky3

Beta provoz iTVP poběží do konce února. Během této doby můžou návštěvníci stránek posílat svoje návrhy a podněty na jejich vylepšení. Časem chce Polská televize zpřístupnit servis iTVP také prostřednictvím mobilních přijímačů a satelitních i zemských digitálních platforem. Cílem je umožnit všem divákům veřejnoprávní televize sledovat jejich oblíbené pořady v časech, které jim vyhovují. iTVP finančně podpořila i polská Rada pro rozhlas a televizi a Ministerstvo vědy a informatiky v rámci projektu „Systém dostupnosti audiovizuálního signálu v optických sítích polského internetu jako podmínka realizace interaktivní televize“.

Že vám to připomíná české granty na podporu rozvoje broadbandu? Ano, ale na rozdíl od českého ministerstva informatiky v Polsku věděli, koho finančně podpořit.

Chtěli byste podobné služby od České televize?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.