Hlavní navigace

Jak se nezamotat do sociálních sítí

12. 4. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Sociální sítě jsou bezvadná věc, jenom by se to s nimi nemělo přehánět. Jinak se můžete dočkat například pozvánky do maďarského společenstva, ve kterém si většina z našinců moc dobře nepopovídá.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Už když jsem se zkušebně přidal do sociální sítě původem ze Slovenska, překvapilo mě, že dost velká část uživatelů mezi sebou komunikuje maďarsky. Tento jazyk zrovna není můj šálek kávy, takže jsem jenom závistivě a z povzdálí pozoroval diskuze, ze kterých jsem nerozuměl ani slovo. Byl jsem v podstatě cizákem, který absolutně netuší, o čem si ostatní povídají. Přidával jsem se do debat s lidmi, kteří komunikovali česky nebo slovensky, i těch tam bylo naštěstí dost.

Všichni víme, že naprostá většina sociálních sítí je postavena na takzvaných pozvánkách. Tedy ti, kteří jsou uživateli sítě, rozpošlou přátelům (a mnohdy i lidem, které znají jenom podle e-mailové adresy) pozvánku, tedy nabídku přidat se do virtuální party. Sociálních sítí je spousta a ty nejpopulárnější se těší velké oblibě. Existuje dost velký počet uživatelů, kteří jsou členy vícero virtuálních komunit, hlavně těch největších a nejznámějších. Přátelé v jednotlivých sítích se prolínají a opakují, tím pádem i když není technicky možné komunikovat jednotně napříč populárními sítěmi, stejně jsou tyto až neuvěřitelně provázané. Teď nečerpám z vlastních zkušeností (absolutní většinu velkých sociálních sítí se mi daří ignorovat) ale z informací od lidí, kteří jsou vášnivými „šmejdiči“ snad ve všech celosvětově uznávaných sítích.

BRAND

Když mi přišla jakási pozvánka do sociální sítě v maďarštině, byl jsem dost překvapen, než mi došlo, odkud vítr vane. Ano, ze Slovenska. Jak jsem zmínil, maďarsky neumím ani slovo, takže jsem netušil, co se po mě vlastně chce. Text barátkérőt küldött neked jsem ani neodhadl, ve změti znaků jsem objevil tři, které dávaly význam Hi5. Ano, jedna z nejpopulárnějších sociálních sítí. Využívána je po celém světě (v mnoha zemích je tou hlavní a nejnavštěvova­nější), tedy určitě i v Maďarsku. I když jsem dostal pozvánku od člověka (schválně píši člověka, jelikož ani ze jména odesílatele pozvánky jsem nebyl schopen poznat, jakého je pohlaví) ze Slovenska, hovořícího maďarsky, do jedné z nějvětších sociálních sítí, stejně jsem se zlákat nenechal. Ti velcí a důležití mě nemají. I když mě sociální sítě zajímají víc než dost, nemusím být všude. Vždyť jenom zkontrolovat všechno dění ve všech sítích musí zabrat ohromné množství času.

Docela zajímavé je ale sledovat, jak si jednotlivé sociální sítě vedou v různých částech světa. Na toto téma vydal francouzský deník Le Monde hezkou pomůcku, mapu sociálních sítí. Je dobré vědět, co kde frčí.

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).