Hlavní navigace

Jak stahovat soubory z Internetu efektivně?

25. 5. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

FTP patří k nejstarším protokolům v Internetu a vedle dnes jasně triumfujícího WWW vypadá skoro jako velebný kmet s dlouhým vousem vedle pubertálního výrostka se sotva rašícím čímsi. Přesto je stále poměrně dost používán pro přenos souborů. Umíte si však nechat poslat soubory mailem?

Dnešní Internet se stává čím dál tím rychlejší, ale stále se můžete setkat s tím, že přístup je pomalý, nebo přesněji ne tak rychlý jak by mohl být, kdyby využil plnou rychlost modemu. Někde na cestě je zkrátka úzke hrdlo a vy pak musíte čekat, až soubory doputují k vám. Zvláště u stahování souborů je to nepříjemné, protože cena za telefon je úděsně vysoká. Jak zrychlit spojení? Tuto otázka nyní řešit nebudeme, zaměříme se na to, jak udělat přenos kratším a tedy levnějším… Možná si říkáte, že je to to samé, ale není to tak docela pravda. Existuje totiž řešení, které sice nezkrátí dobu, za kterou se k Vám soubor dostane, spíš naopak, ale zkrátí dobu potřebnou k připojení na Internet. Řešení se jmenuje ftpmail, o kterém bude řeč.

Služba ftpmail vznikla z potřeby efektivněji stahovat soubory z ftp serverů(pro stahování pomocí protokolu http existují také podobné služby jako např. agora, ale o té někdy příště). Vzhledem k názvu není velkým překvapením, oč v případě této služby jde – prostě ftp via mail. Nebudu zastírat, že šlo o službu původně zvanou bitftp používanou pro stahování souborů z Internetu do sítě bitnet (viz nedávné články). Podobně byla používána všemi, kteří měli(mají) přístup do sítě Internet pouze pomocí emailu a upřímně řečeno se stala postrachem všech správců bran do této sítě. Nás ale momentálně zajímá něco trochu jiného – jak stahovat co nejlevněji. Nejlepší by bylo, kdyby se soubor, který si chcete stáhnout, nahrál někam k Vašemu poskytovateli připojení, odkud by už vše jelo maximální rychlostí. Jak ale dostat daný soubor na počítač u Vašeho poskytovatele? Právě pomocí e-mailu. Vše ale předpokládá, že máte e-mailovou schránku přímo u poskytovatele (nebo třeba ve firmě) a také, že Vaše emailová schránka je dostatečně velká, aby se do ní kýžený soubor vešel.

Princip je velice jednoduchý. Pošlete email na adresu některého z ftpmail serverů a v něm příslušné příkazy. Server si email přečte a zařadí Váš požadavek do fronty a pošle potvrzení a také informaci, kolik požadavků je ve frontě před Vámi. Až se Váš požadavek dostane na řadu, dojde k tomu, že se ftpmail server připojí na požadovaný ftp server a soubor(y) stáhne a poté Vám ho již pošle emailem. Jaké jsou tedy příslušné servery a příkazy?

Některé ftpmail servery:

bitftp@plearn­.edu.pl (Poland)
bitftp@pucc.prin­ceton.edu (United States)
ftpmail@btoy1­.rochester.ny­.us (United States)
ftpmail@dna.af­frc.go.jp (Japan)
ftpmail@ftp.su­net.se (Sweden)
ftpmail@ftp.uni-stuttgart.de (Germany)
ftpmail@garbo­.uwasa.fi (Finland)
ftpmail@giswit­ch.sggw.waw.pl (Poland)
ftpmail@mercu­re.umh.ac.be (Belgium)
ftpmail@uar.net (Ukraine)

Pro seznam příkazů stačí poslat zprávu, která v těle obsahuje příkaz „help“ (samozřejmě bez uvozovek). Jaké jsou tedy základní příkazy:

open ftp.vse.cz  – adresa ftp serveru, kam se má ftpmail připojit, pokud neuvedete adresu, tak se připojí na lokální ftp server v místě služby, kterou používáte

mode ascii  – nastaví mód přenosu na ascii nebo binary

cd /pub  – změní adresář

ls /pub  – stručný výpis daného adresáře

dir /pub  – plný výpis daného adresáře

get soubor  – stáhne daný soubor a pošle Vám ho

quit  – ukončí spojení s ftp serverem (hodí se zejména pokud používáte v mailu automatický podpis, pokud uvedete tento příkaz, budou další řádky ignorovány, zatímco v opačném případě se ftpmail bude váš podpis snažit přeložit jako příkazy pro jeho činnost, což mu osobně nezávidím).

Kompletní mail s příkazy ke stažení souboru tak může vypadat třeba takhle:

open ftp.vse.cz
cd /pub/linux/docs
get guide.txt
quit

Vyzkoušel jsem všechny ftpmail servery v seznamu, abych Vám mohl přiblížit, které fungují nejlépe. Nejdříve – takřka okamžitě – mi požadovaný soubor dodal ftpmail@mercu­re.umh.ac.be. Stihl to dokonce dříve, než ostatní poslali alespoň potvrzení mé žádosti. Chvilku na to přišel soubor od obou bitftp serverů, které tak rovněž dosáhly slušné rychlosti. Výsledky však mohou být ovlivněny dobou testů – stahoval jsem v poledne o víkendu.

ICTZ23

Karel Chvalovský


Starší, související články:

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Lupa. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.