Hlavní navigace

Jaký byl digitální rok 2008 pro IPTV, televizi přes pevnou linku?

1. 1. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: 115393
Nejméně rozšířený způsob digitálního příjmu televize, IPTV, prožíval v letošním roce další rozvoj zejména v regionech. Vznikali noví operátoři, o velkoobchodní nabídky IPTV se začali zajímat poskytovatelé internetového připojení ve středních a menších městech. Podobně jako na satelitu nebo v kabelových rozvodech, také v IPTV se objevilo několik nových programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a speciální kanály k Letním olympijským hrám v Pekingu.

O2TV přesáhla hranici 100 tisíc zákazníků

Největší poskytovatel IPTV u nás, společnost Telefónica O2, v letošním roce pokořila hranici 100 tisíc zákazníků své služby O2TV. Ke konci třetího čtvrtletí si ji předplácelo 108 061 domácností. Nárůst počtu nových předplatitelů se ale v letošním roce zpomalil, zejména kvůli aktivitám dalších poskytovatelů placených televizních služeb: konkurenční kabelové společnosti UPC a její digitální kabelové televize UPC Digital, ale také satelitních operátorů. Telefónica sice během roku obohacovala programovou nabídku, zprovoznila specializované hokejové kanály k tuzemské O2 hokejové extralize a zprovoznila přístup k bankovním službám Poštovní spořitelny, přesto jí noví zákazníci přibývají velmi pomalu.

Hlavním problémem O2TV je způsob distribuce signálu ke koncovému zákazníkovi, k němuž Telefónica využívá sítě ADSL. Ty nemají tak velkou kapacitu, a navíc hodně záleží na tom, jak daleko je zákazník od Slamu, centrálního bodu, do něhož odesílá prostřednictvím dálkového ovládání pokyny k přepínání programů a dalších služeb. Propustnost sítě je limitovaná a na rozdíl od operátorů IPTV, kteří využívají optické kabely až do domu, velmi omezená. Z toho důvodu také O2TV dosud nenabízí téměř žádné televizní programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Na druhou stranu, set-top-boxy pro tuto službu jsou hybridní a umožňují přijímat i pozemní digitální vysílání, a to i ve formátu MPEG-4 a HDTV. Právě Telefónica pak zkušebně vysílá ve svojí zemské digitální síti v Praze, Brně, Ostravě a Plzni televizi Nova a ČT 1 ve vysokém rozlišení.

Invex O2TV

Stánek O2TV na brněnském veletrhu Invex (Foto: Jiří Peterka)

Také IPTV se týká rozšíření podmínky must carry

Rovněž operátorů IPTV se v lednu dotkla novela vysílacího zákona, která rozšířila počet povinně zařazovaných programů do nabídky kabelových společností. Už dříve totiž Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) donutila tuzemské poskytovatele IPTV, aby se u ní registrovali jako provozovatelé kabelové televize. Zákon totiž na IPTV nepamatuje, a ačkoli jde o odlišnou technologii než je kabelové vysílání, RRTV chtěla mít i tyto provozovatele pod kontrolou. V základních omezených programových nabídkách IPTV tak musí vysílat televizní programy ČT 1, ČT 2, ČT 4, ČT 24, Nova, Nova Cinema, Prima, Z1, od 11. ledna televize Barrandov, regionální vysílání těchto televizí a také všechny programy Českého rozhlasu (včetně digitálních stanic).

Povinnou registrací u RRTV také poskytovatelé IPTV musí žádat o souhlas Rady k zařazení jakéhokoli televizního nebo rozhlasového programu, a to i toho, který by si sami provozovali. Takový program by navíc musel nejdřív získat od RRTV licenci pro vysílání prostřednictvím kabelových rozvodů. Vlastní zkušenost s tím má frýdecko-místecká společnost Mattes AD, která takto provozovala program Stoun TV s živými přenosy koncertů ze stejnojmenného hudebního klubu. Stejně tak musela Telefónica O2 získat vysílací licence pro své hokejové kanály a promo kanál. Zajímavé je, že podle zákona o elektronických komunikacích by ale žádný z provozovatelů sítě elektronických komunikací neměl provozovat vlastní televizi, protože tomu brání ustanovení zákona o zákazu křížení vlastnictví mezi operátorem a provozovatelem vysílání.

Povinné programy na kabelu k 31.12.2008
TV ČT 1 logo 2007 zmenšené
TV ČT 2 logo 2007 zmenšené
TV ČT 4 Sport logo 2007 zmenšené
TV ČT 24 logo 2007 zmenšené
TV Nova logo
TV Nova Cinema 2008 mini
TV Prima logo 2008 zmenšené
TV Z1 logo 2008 perex
Rádio ČRo 1 - Radiožurnál logo
Rádio ČRo 2 Praha logo
Rádio ČRo 3 Vltava logo
Rádio ČRo 4 - Radio Wave logo
Rádio ČRo D-dur logo
Rádio ČRo Leonardo logo
Rádio ČRo Radio Česko logo
TV Barrandov 2008 růžové mini

Olympiáda na osmi programech najednou a HDTV

Pokud se s něčím operátoři IPTV letos vytáhli, byly to přidané služby u přenosů z Letních olympijských her v Pekingu a také vysílání programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Společnost Mattes AD se domluvila s Českou televizí, která byla exkluzivním vysílatelem olympiády v České republice, a nabídla ve své službě 802.tv multikanálové vysílání z Pekingu, doplněné ještě o programy ČT 2 a ČT 4 Sport. Žádný jiný tuzemský operátor tolik stanic vysílajících přenosy z olympiády nenabídnul, nemluvě o tom, že kromě ČT se v balíku programů od Mattesu AD objevil i Eurosport HD, který rovněž přenášel LOH 2008 z Pekingu. Právě HDTV se stala hlavním tahákem operátorů IPTV v letošním roce, byť zájemců o takto kvalitní vysílání je zatím poskrovnu.

Mattes AD ve svojí službě 802.tv nabízí Novu HD v základní programové nabídce a pak ve speciálním HD balíčku programy Eurosport HD, Voom HD, Rush HD a History HD. Konkurenční Netbox od brněnské firmy Smart Comp. má rovněž Novu HD v základní nabídce a ve speciálním balíčku pak Eurosport HD, History HD a Voom HD, přičemž pro začátek roku 2009 počítá se zařazením programů MGM HD a Rush HD. Obě společnosti využívají pro šíření signálu optické kabely až do domu zákazníka. Telefónica O2 a její O2TV ukončila zkušební vysílání Novy HD a ČT 1 HD a zatím se k zařazení HD programů do svojí nabídky připravuje. Problém jí činí málo propustné sítě ADSL, na kterých svoji službu O2TV nabízí. Další tuzemští operátoři IPTV televizi ve vysokém rozlišení letos nenabízeli.

MMF24

Petr Pobořil

Ukázka multikanálového vysílání z Letních olympijských her v Pekingu v podání společnosti Mattes AD. Představuje jednatel firmy Petr Pobořil (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz; snímek kliknutím zvětšíte)

Na scénu přišlo „přeprodávané IPTV“

Ve větší míře se letos začalo IPTV „přeprodávat“. Co to znamená? Operátor, který tuto službu nabízí, se dohodne s poskytovatelem internetového připojení přes optické kabely v nějakém městě, a jeho prostřednictvím začne nabízet svoje programové balíčky. Již přede dvěma lety s takovou službou, nazvanou Quickmedia IPTV, začaly společnosti HDD a Prozeta, které využily spolupráce s firmou ČD-Telematika a prostřednictvím její páteřní sítě nabízejí programové balíčky HDD prakticky v celé republice. Podobným způsobem pak začala frýdecko-místecká společnost Mattes AD poskytovat služby IPTV ve Vyškově na Moravě, a brněnský Smart Comp. na Vysočině. Dá se očekávat, že v roce 2009 tento trend ještě posílí a IPTV se objeví i ve středně velkých a malých městech, na které si brousí zuby i menší kabeloví operátoři.

Co je na IPTV nejlepší?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).