Hlavní navigace

Jaký byl rok 2016? Ve znamení IPTV a diskuzí kolem budoucího DVB-T2

26. 12. 2016
Doba čtení: 15 minut

Sdílet

 Autor: Bohumil Herwig
Internetová televize hodně rozvířila stojaté vody, kolem DVB-T2 se pak vedly spory jak o samotnou jeho podstatu, tak například o multiplexy. Aktualizován byl i D-Book s parametry vysílání.

V roce 2016 odstartovalo hned několik služeb internetové televize (IPTV), jako například ta od Skylinku, do Česka vstoupil Netflix (bez národní podpory ovšem) a objevil se také nový satelitní operátor Flix TV, přičemž druhý uvažovaný (Antik Telecom) sice získal licenci, ale vysílání zatím nezahájil. Rok se nesl i ve znamení HbbTV. Objevují se jednak noví provozovatelé, například skupina Nova, jednak nové formy reklamy a objevilo se také zcela nové hybridní televizní vysílání, či spíše „hybridní televize“, Seznam.cz TV.

Na podzim pak přišla Nova s překvapivým požadavkem na použití MPEG-4 v budoucím zemském vysílání DVB-T2/HEVC a koncem roku se světu otevřela VoD služba Amazon Prime Video. Včetně Česka i Slovenska.

Tolik letem světem, i když nám tu ještě chybí zejména ověřování kompatibility s budoucím DVB-T2 a předběžná opatření proti nelegálnímu šíření českých stanic na Slovensku a naopak. A také zmínka o úžasné funkci zvané Zpětné zhlédnutí, která vám – třeba až týden nazpět – zpřístupní vše, co se v éteru vysílalo. Tedy prakticky vše a třeba i s nějakým omezením. Ale to se nepočítá, protože zákazníci jsou zjevně nadšeni a ze zhruba dne či dvou byla nakonec tato skvělá možnost u UPC prodloužena na týden.

Pojďme na to…

Satelitní DVB-S/S2

Satelitní platforma Flix TV spustila přehlednou službu

 • Zcela nový satelitní operátor využívá služeb rakouské TAG (Telekom Austria Group) a signál bude šířit přes francouzskou družici Eutelsat 16 na pozici 16 stupňů východně. Základem nabídky Flix TV by měla být přehlednost a srozumitelnost. Služba nabízí dva balíčky a lze ji rozšířit o dva tzv. prémiové balíčky.

NAPSALI JSME: Satelitní operátor Flix TV odstartuje v březnu. Nova Sport 2 bude už v základu

Startuje nová satelitní platforma Flix TV. Je přehledná a srozumitelná

Antik Telecom získal satelitní licenci pro Česko

Astra představila HDR a propaguje Ultra HD

 • S viceprezidentem společnosti SES Astra a zároveň regionálním šéfem pro oblast střední Evropy Martinem Ornass-Kubackim jsme se sešli v zákulisí konference Digimedia 2016. Náš rozhovor se tak točil kolem témat, kterým se věnovala i samostatná konference, tedy budoucnosti televizního vysílání, novým standardům a formátům, ale také probíhajícím změnám nejen v oblasti technologie a vývoji obchodních a platebních modelů.

NAPSALI JSME: Martin Ornass-Kubacki – satelitní operátoři jsou na nástup Ultra HD vysílání připraveni nejlépe

Skylink pomalu končí s nízkým rozlišením

 • S příchodem roku 2017 má být ukončeno satelitní SD vysílání slovenských veřejnoprávních kanálů a řady dalších komerčních stanic. Zatím ale není jasné, zda se ke konci roku vypne i Barrandov Plus v SD kvalitě. Vysílání ve standardním rozlišení (SD) stanic RTVS Jednotka a Dvojka a dalších slovenských i českých komerčních televizních stanic, mj. Markíza, Joj či TV Barrandov, bude k 1. lednu 2017 na satelitní platformě Skylink ukončeno.

NAPSALI JSME: Skylink vypíná na Nový rok další SD stanice


Autor: Skylink

Pozemní DVB-T2/HEVC

Aktuální stav plánovaného přechodu na DVB-T2 (duben 2016)

 • Pilotní vysílání v novém standardu DVB-T2 by mohlo začít nejdříve letos na podzim. Na konferenci Televizní digitalizace 2.0 to uvedl předseda expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Dvořák. Úvodní slovo obstaral ministr Jan Mládek. Ve svém vystoupení potvrdil, že dokument nazvaný Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání v České republice připravovaný zmíněnou expertní skupinou měl být předložen k projednání vládě do konce letošního června.

NAPSALI JSME: DVB-T2 v Česku nabírá zpoždění, ke startu přechodných sítí v červnu nedojde

Operátory a stát by měla „druhá digitalizace“ vyjít přibližně na miliardu

České Radiokomunikace nevidí budoucnost v placené pozemní televizi

TV Nova, která dosud k přechodu na DVB-T2 mlčela, přišla s převratným prohlášením

 • Takřka půl roku čekala expertní skupina ministerstva průmyslu a obchodu na vyjádření největší české komerční televize Nova k návrhu Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání v České republice, jehož součástí je plán přechodu na nový vysílací standard DVB-T2. Zástupci Novy, kteří přišli v hojném počtu na konferenci Televizní digitalizace 2.0, odmítli vystoupit i zde. Největší česká televizní skupina si ale nenechala ujít příležitost vyjádřit se k tomu, co na konferenci zaznělo, a vydala ve stejný den zásadní prohlášení.

NAPSALI JSME: DVB-T2 podle Novy: „zadarmo“ budou už jen programy České televize

Nejvyšší šéf Novy nespatřuje v terestrickém televizním vysílání budoucnost

Christoph Mainusch rozehrává svoji největší hru, jak zpoplatnit příjem kanálů Novy pro absolutně všechny diváky.

Strategie rozvoje zemského digitálního TV vysílání v DVB-T2 byla vládou projednána a také schválena

 • Druhý pokus o projednání Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání 20. 7. absolvovala česká vláda. Na předchozím zasedání minulé pondělí 11. července se k tomuto bodu vůbec nepropracovala, ale program zasedání kabinetu z 20. července, v němž se dokument objevuje výš než předchozí týden, dával naději na úspěch. Strategie přitom na Úřad vlády odešla v situaci, kdy se minimálně dva předkladatelé – ministerstva průmyslu a obchodu a kultury – nedokáží shodnout na několika zásadních bodech připravovaného přechodu na zemské televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2.

NAPSALI JSME: Na druhý pokus vláda projednala Strategii DVB-T2. A schválila ji 

Přechod na DVB-T2 bude stát kolem jedné miliardy korun, hotovo by mělo být do konce roku 2022

Co přináší aktualizovaný D-Book?

 • Nová verze upraveného D-Booku má číslo 4.03 a podle krátké informace zveřejněné na webu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) „v aktualizovaném znění byly doplněny parametry některých nových formátů pro DVB-T2 vysílání, byla upravena kap. 4 týkající se vysílání HbbTV a byla upravena příloha 2 – úprava názvů žánrů.“

NAPSALI JSME: D-Book, srpen 2016: co je nového a co zůstává při starém

Terestricky šířené televizní vysílání využívá 58 procent českých domácností

„DVB-T2 ověřeno“: začalo testování reálné kompatibility televizorů a set-top boxů s budoucím vysíláním v DVB-T2/HEVC

 • Podle zjištění ČRa mají televizory a set-top boxy díky relativně novému H.265/HEVC na DVB-T2 potíže se zamrzáním obrazu, špatnou obrazovou kvalitou nebo přijímač prý jednoduše signál vůbec nezpracuje. Certifikace vyjádřená logem „DVB-T2 ověřeno“ pak testuje minimální parametry a počítá s ní i Strategie rozvoje zemského televizního vysílání. K tomu přistupuje i snaha zjednodušit výběr televizoru a set-top boxu.

NAPSALI JSME: Certifikace u ČRa má řešit reálnou kompatibilitu s novým TV vysíláním

Stránky „DVB-T2 ověřeno“ spuštěny. Je na nich seznam prověřených TV a set-top boxů kompatibilních s DVB-T2/HEVC

Nova přišla s požadavkem na použití MPEG-4 v DVB-T2

 • Představa televize Nova, že by se v chystaných sítích pro zemské digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 vysílalo nejen v nejnovějším kompresním standardu HEVC, ale také v MPEG-4, se nelíbí vedoucímu Koordinační expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu Pavlu Dvořákovi. Technický ředitel Novy Josef Uher na konferenci Mediální reflexe 2016, již v Telči pořádala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), uvedl, že vysílání ve standardním rozlišení obrazu při využití kodeku HEVC snižuje kvalitu obrazu a je chybové.

NAPSALI JSME: MPEG-4 pro televizní vysílání DVB-T2 v SD rozlišení? Neefektivní, míní šéf digitalizace

Co všechno si nárokují operátoři celoplošných multiplexů DVB-T při přechodu na DVB-T2?

Hybridní televizní vysílání HbbTV

Jak dokáží zadavatelé využít potenciálu reklamy v HbbTV

 • Reklama v prostředí hybridní televize je zatím stále v plenkách, i tak už ale vznikají platformy nabízející pokročilé způsoby nákupu nebo plánování. Společnost R2B2 už realizovala první programatické kampaně v prostředí hybridní televize, konkrétně si je zadal Vodafone, Jo´s bar a Sazka. O úskalích a možnostech RTB reklamy v prostředí HbbTV jsme mluvili se Stanislavem Mottlem, manažerem výkonnostní reklamy.

NAPSALI JSME: Do pár let bude v HbbTV převažovat programatický nákup reklamy

Atmedia zveřejnila výsledky dvou pilotních HbbTV kampaní

Seznam spustil v DVB-T vlastní hybridní aplikaci – „TV vysílání“

 • Seznam.cz TV začíná s vysíláním videí, která najdete na webové VoD službě Stream.cz, a to včetně těch, která byla v únoru pořízena od BBC. Postupně chce přidávat další obsah a díky tomu, že bude měřit, jaké pořady jsou nejsledovanější a zda je diváci vidí až do konce, bude moci služba v budoucnu skládat nabídku konkrétním divákům na míru prostřednictvím funkce Doporučování obsahu.

NAPSALI JSME: Seznam.cz vstupuje na DVB-T. Objevil se na Multiplexu 4

Jaká je Seznam.cz TV?

Nova odstartovala zkušební provoz svého HbbTV

 • To „v první fázi“, jak zdůrazňuje tisková zpráva, najdete na kanálech Fanda (odtud pochází naše galerie), Telka, Smíchov, Nova Sport 1, Nova Sport 2 a Nova International. Jak vidíte, odkaz na HbbTV aplikaci v podobě tradičního červeného tlačítka jste v té době nenašli na stanicích Nova a Nova Cinema.

NAPSALI JSME: Skupina Nova spustila HbbTV

Internetová televize (IPTV a VoD)

Netflix expandoval a dorazil i do Česka a na Slovensko

 • Oficiálně byl dnes Netflix zpřístupněn ve více než 130 nových zemích. Jeho šéf Reed Hastings mezi významnými trhy jmenoval mimo jiné sousední Polsko, dále Indonésii nebo Japonsko. Americká videopůjčovna Netflix tak vyslyšela přání milionů fanoušků po celém světě a oznámila na lednovém veletrhu CES globální expanzi.

NAPSALI JSME: Netflix dorazil oficiálně do Česka, prozatím bez lokální podpory

O2 TV má dvě stě tisíc zákazníků

 • Počet uživatelů digitální televize O2 TV překročil na přelomu roku 2015/16 hranici 200 tisíc. Nadále stoupá také počet stažení stejnojmenné aplikace, která umožňuje sledovat televizní vysílání na mobilních zařízeních. Od svého uvedení na trh eviduje už na 500 tisíc stažení.

NAPSALI JSME: O2 TV hlásí více než dvě stě tisíc zákazníků

T-Mobile představil IPTV platformu

 • 4. dubna spustil tuzemský mobilní operátor vlastní IPTV službu, a to pod názvem T-Mobile TV. Nabízí mimo jiné funkci zpětného zhlédnutí až 48 hodin nebo nahrávání. Náročnější uživatelé si budou moci navíc objednat některý ze šesti tematických balíčků nebo přístup do videotéky.

NAPSALI JSME: Pod názvem T-Mobile TV spustí operátor 4. dubna vlastní IPTV platformu

UPC nabídne svým divákům archiv pořadů až týden nazad

 • Diváci interaktivní televize Horizon budou moci bezplatně sledovat i pořady, které byly odvysílány před týdnem. Začne se už v květnu. Zpětné zhlédnutí bude nejprve dostupné na 48 stanicích s nejvyšší sledovaností, do budoucna ale kabelová společnost plánuje spuštění této funkce na všech kanálech.

NAPSALI JSME: UPC nabídne nejdelší zpětné zhlédnutí i v Česku

UPC přehrává sedm dní nazpět. Krátce jsme to vyzkoušeli

Skylink přišel s aplikací pro IPTV/VoD

 • Skylink, resp. M7 Group SA jako provozovatel této satelitní platformy, uvolnil ke stažení předběžnou verzi své aplikace pro IPTV/VoD. Jak vypadá zvnějšku, se může podívat každý, protože je ke stažení zcela volně, a to mj. na tržišti aplikací Google Play/Store.

NAPSALI JSME: Skylink se chystá na IPTV. Podívejte se, jak vypadá zkušební verze

Skylink oficiálně spouští Live TV

Rozjíždí se internetová televize Digi2GO

Strategie, se kterou jde tato IPTV služba na trh, spočívá ve srovnání programové i cenové nabídky se službou satelitní, tedy s Novou Digi TV. Jejím provozovatelem je televizní operátor Digi CZ, člen české investiční skupiny Lama Energy Group.

NAPSALI JSME: Digi2GO: zcela bez set-top boxu nebo s až dvěma. A za jednu cenu

Digi2GO: podívejte se, jak vypadá na třech platformách

VoD Amazon jde ve stopách Netflixu. Vstupuje do Česka i na Slovensko

Společnost Amazon výrazně rozšířila dostupnost své služby Prime Video. Po uvedení na indický trh vstupuje mj. i do Belgie a Itálie a také například do Afghánistánu či Vietnamu. Zájemcům z pomalu celého světa se tak otevírá možnost legálního sledování mj. i originálních pořadů Amazonu, jako jsou například The Grand Tour, oceňovaného Mozart in the Jungle či výtečného sci-fi The Man In the High Castle.

NAPSALI JSME: Amazon Prime Video se otevřelo pro více než 200 zemí. Včetně Česka a Slovenska

Konference a semináře

Digimedia 2016 představila klíčové trendy televizní i rozhlasové digitalizace

 • Konference, kterou organizuje Asociace českých reklamních agentur, se kromě zahraničních hostů ze společností, jako je Evropská vysílací unie, satelitní platforma SES Astra nebo firmy Dolby, zúčastnili i vrcholní manažeři českých médií, zástupci státních orgánů, regulačních úřadů a dalších institucí. Diskuse se věnovala televizi jako fenoménu, který podle prezentovaných výzkumů sleduje stále více diváků v reálném čase.

NAPSALI JSME: Shrnutí konference Digimedia 2016, kterou můžete zhlédnout i v iVysílání České televize

Ředitel ČT Dvořák avizoval spuštění HD programů ČT 24 a ČT:D začátkem listopadu

O efektivním využití frekvenčního spektra se diskutovalo v polské Wroclavi

 • V polské Wroclawi se ve dnech 8. a 9. září uskutečnil seminář na téma frekvenční politiky a spektrálního inženýrství za účasti předních evropských odborníků a manažerů z této oblasti. Přednášeli odborníci z ITU, Evropského komunikačního byra, německého operátora a vládních agentur jednotlivých zemí. Záměrem workshopu bylo prezentovat, diskutovat a navrhovat řešení pro budoucí vysílání a mobilní sítě, doručování audio- a videoobsahu veřejnosti, stejně jako zvýraznění potenciálu budoucí politiky kmitočtového spektra a inženýrského potenciálu.

NAPSALI JSME: Budoucnost televizního vysílání v zemích Visegrádské čtyřky

Pardubická konference Radiokomunikace 2016 nabídla bohatý program, nějaké ty změny a spoustu zajímavých informací

 • Konferenčními dny úterý až čtvrtek bylo zahájeno druhé čtvrtstoletí tradiční pardubické konference, rozdělené na tematické bloky zakončené vždy po půldni panelovou diskuzí. Tato změna a atraktivní program zřejmě způsobily, že první den přišlo 186 účastníků, druhý den 150 a na poslední půlden 67 účastníků, včetně přednášejících a členů přípravného výboru.

NAPSALI JSME: Jaká byla XXVI. konference Radiokomunikace 2016

Rozhlas

Generálním ředitelem Rozhlasu René Zavoral

 • Český rozhlas má nového generálního ředitele a alespoň podle očekávání nezainteresované veřejnosti se jím stal René Zavoral. Výběr byl rychlý a jednoznačný (sedm hlasů z devíti). Po pouhých čtyřech hodinách, z nichž drtivou většinu času zabraly proslovy pěti uchazečů (po patnácti minutách), odpovědi na otázky Rady ČRo (dtto) a také nějaké ty přestávky, bylo po všem.

NAPSALI JSME: Nový ředitel Českého rozhlasu René Zavoral hodlá rozvíjet hodnoty „tradiční instituce“

Český rozhlas čekají změny, i když ne revoluční

 • Na veřejném zasedání Rady Českého rozhlasu představil jeho generální ředitel René Zavoral některé zamýšlené změny, ať už personální, koncepční, nebo strategické. O jeho aktuálních záměrech se dozvíte z rozsáhlého rozhovoru, vzniklého tři měsíce po jeho zvolení generálním ředitelem.

NAPSALI JSME: Personální změny v Českém rozhlase a ve vedení jeho Rady

Vláda stanovila pravidla pro DAB Českého rozhlasu

 • Jak uvedl na svém twitterovém účtu předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák, cesta pro digitální rozhlas je „vládou vytyčena a schválena“. Ředitel českobudějovického studia Českého rozhlasu a někdejší koordinátor televizní digitalizace Zdeněk Duspiva prostřednictvím svého facebookového účtu však označil schválenou koncepci za redukovanou a „odkládací“.

NAPSALI JSME: Vláda dnes schválila návrh rozvoje zemského digitálního vysílání Českého rozhlasu


Autor: Messe Berlin

TV vysílání

Markíza International startuje 1. února

 • Mezinárodní verze slovenské komerční televize Markíza s dodatkem International, která je určena pro distribuci v České republice, začala vysílat 1. února 2016. Prvním pořadem byl blok Teleráno v 6:00, následovaly pořady Svokra, Rodinné prípady, Horúca krv nebo Aj múdry schybí. V prime time, tedy hlavním vysílacím čase, uvidí diváci kromě zpravodajství také seriál Horná Dolná, zábavnou show Kredenc nebo Rodinné prípady.

NAPSALI JSME: Markíza International by měla začít vysílat 1. února, stejně jako „mezinárodní“ Nova

Nova International: Dodatečné náklady na provoz jsou spíše marginální

Markíza chce ke konci roku vycouvat z pozemního vysílání

 • Markíza Slovakia nebude po skončení roka 2016 pokračovať v šírení televíznych staníc skupiny Markíza prostredníctvom antén. Televízia týmto svojim rozhodnutím nasleduje medzinárodné štandardy v televíznom vysielaní a pokračuje v trende skvalitňovania poskytovaných služieb divákom, píše se v tiskové zprávě televize.

NAPSALI JSME: Markíza, Doma a Dajto od ledna skončí ve slovenském zemském vysílání

Vysílání zahájila JOJ Family, naopak skončila TV JOJ

 • Dostupná je pro 95,5 % populace v pozemním multiplexu 4, který provozuje Digital Broadcasting. Podle společnosti Axocom, která stanici zajišťuje distribuci, by měla být k dispozici v základních nabídkách kabelových, satelitních a IPTV operátorů. Zákazníci UPC a O2 se dočkají HD verze, kanál by se měl objevit i u satelitního Skylinku, Nej TV, Smart Comp, Telly CE a jednání o zařazení dále pokračují.

NAPSALI JSME: JOJ Family spustila ostré vysílání, prvním pořadem byla Soudní síň. Kde všude můžete novinku naladit?

FunBox 4K v pozemním vysílání naostro: „Chceme divákům ukázat, jak vypadá reálné Ultra HD…“

 • FunBox 4K, který vysílá v rozlišení Ultra HD (4K), přešel z pilotního do ostrého provozu. Diváci, kteří přijímají pozemní televizní signál, ho mohou naladit v rámci testovacího vysílání ČRa ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC v Praze a ve Středních Čechách. Jako volný FTA kanál by měl být Funbox 4K v pilotním multiplexu dostupný ještě několik týdnů.

NAPSALI JSME: Hodnocení pilotního 4K vysílání ČRa

Kanál Funbox 4K, který vysílá v pilotním DVB-T2 multiplexu, přešel na ostrý provoz

SPI International testuje FunBox 4K i u Českých Radiokomunikací na experimentálním DVB-T2/HEVC. (Z televizoru LG Signature OLED 65E6.)
Autor: Bohumil Herwig

SPI International testuje FunBox 4K i u Českých Radiokomunikací na experimentálním DVB-T2/HEVC. (Z televizoru LG Signature OLED 65E6.)

Různé

ATO představilo projekt crossmediálního měření

 • Od začátku roku 2018 chce Asociace televizních organizací (ATO) spustit integrované měření sledovanosti lineárního televizního a digitálního videoobsahu. Výsledky měření napříč platformami mají primárně doplnit výsledky peoplemetrového panelu, které tak budou reflektovat nejen televizní stanice sdružené v ATO, ale i ostatní dodavatele videoobsahu, kteří se rozhodnou respektovat jednotnou reklamní měnu.

NAPSALI JSME: Spuštění crossmediálního měření chystá ATO na leden 2018

Provozovatele několika webů odsoudil českobudějovický soud k půlroční podmínce

 • V polovině letošního června vydala samosoudkyně Okresního soudu v Českých Budějovicích trestní příkaz, kterým odsoudila provozovatele webů On-lineTelevize.cz, .com a .net, IP-Televize.webnode.cz, On-lineTelevize.webnode.cz a Spusti.net k trestu odnětí svobody na šest měsíců s podmíněným odkladem čtrnácti měsíců za to, že „umožnil sledování televizního vysílání bez úhrady poplatků“.

NAPSALI JSME: Víme, koho Markíza žalovala

Další rána pro piráty, šest měsíců podmíněně za šíření českých a slovenských programů

BRAND

Také Nova dostala předběžné opatření zakazující šíření jejích kanálů

Satelitní operátoři chystají vlastní oborovou asociaci

 • Asociaci, která by chránila společné zájmy provozovatelů satelitních televizních platforem v České republice, založila satelitní služba Digi TV. Česká asociace satelitních operátorů (ČASO) chce vyjednávat s ministerstvem průmyslu a obchodu o podmínkách, za jakých Česká republika přejde na nový typ pozemního digitálního vysílání DVB-T2. Organizace, která vznikla 2. srpna 2016 se obrátila na ministerstvo oficiálním dopisem, v němž žádá, aby byla zahrnuta mezi subjekty, které budou informovány o připravovaných krocích a mohou podávat připomínky k jednotlivým fázím přechodu na DVB-T2.

NAPSALI JSME: Digi TV založila Českou asociaci satelitních operátorů, členem chce být i Skylink

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).