Hlavní navigace

Jan Tinka: Naučmese.cz je naše srdcovka, z prvních reakcí jsme nadšeni

4. 4. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Koncept nového vzdělávacího webu je jednoduchý: kdokoli může naučit kohokoli cokoli. Zadarmo, nebo za peníze. Pro někoho může být motivací k uspořádání kurzu výdělek, pro jiného využití prázdné zasedačky, nebo zkrátka příležitost potkat se s lidmi ze stejného těsta. Na otázky Lupy odpověděl e-mailem jeden ze zakladatelů Naučmese.cz Jan Tinka.

Jak vás napadlo rozjet web Naučmese.cz? Byla na začátku inspirace ze zahraničí nebo nějaká konkrétní zkušenost, zážitek?

Konceptem jsem se inspiroval v zahraničí, kde úspěšně funguje už více než rok. Především mám na mysli weby Gidsy.com a Skillshare.

Podobnou platformu bych byl rád využíval i u nás, ale neexistovala. Nápad se líbil i Adamu Marčanovi, nadchl se pro něj stejně jako já. O něco později se k nám připojil i Pepa Nevoral a tým byl kompletní.

Jan Tinka má na starosti texty a marketing Naučmese.cz

Jan Tinka má na starosti texty a marketing Naučmese.cz

Odkud se s kolegy znáte a jak máte v projektu rozdělené role?

S Adamem se známe už dlouho, oba pocházíme z Beskyd a trávili jsme spolu hodně času už dříve. Pepa a Adam se poznali díky práci na projektech CedulArt a Bookfan. Pepa Naučmese.cz naprogramoval, Adam se postaral o vizuální stránku a já mám na starost texty a marketing. Jak už to tak u malých internetových projektů bývá, děláme toho ve skutečnosti mnohem více.

Jak jste spokojeni s prvními reakcemi? Kolik se vám registruje lektorů, kolik studentů? A jak jste vybírali a oslovovali první lektory, abyste nezačínali s prázdnou databází?

Z prvních ohlasů jsem nadšen. Zároveň si ale uvědomuji, že pozitivní aura nezaručí projektu úspěch. Ten vidím ve fungující komunitě lektorů a žáků. K dnešnímu dni u nás najdete 28 kurzů od 20 lektorů, dvě třetiny kurzů stojí méně než 500 Kč. 18 přihlášek už bylo zaplaceno.

Adam Marčan je autorem grafiky

Adam Marčan je autorem grafiky

Který z nabízených kurzů považujete za nejoriginálnější? Vyskytly se už takové, které jste do systému nepustili? A proč?

Dostali jsme nabídku kurzu prokrastinace, ale autor si asi zatím nenašel čas poslat nám podrobnosti. Rádi bychom zachovali určitý poměr mezi profesionálními a amatérskými kurzy. Rozhodně nechceme být pouhým agregátorem kurzů školících agentur.

Jak vlastně ohlídáte kvalitu seminářů? Má student nárok na vrácení peněz, když s kurzem není spokojen?

Zpětná vazba žáků bude důležitým ukazatelem spokojenosti s kurzem. Pokud žák s kurzem není spokojen, lektor se to přes Naucmese.cz dozví a budoucí lekce může přizpůsobit, vylepšit. Vrácení peněz je v krajním případě možné.

Josef Nevoral Naučmese.cz naprogramoval

Josef Nevoral Naučmese.cz naprogramoval

Věnujete se projektu na plný úvazek? Máte to v plánu?

Každého z nás teď živí jiné projekty. Naučmese.cz je srdcovka a to, jak se mu bude dařit, ovlivní naše další kroky.

Jak chcete vydělávat peníze?

Z ceny každého kurzu si necháváme 20 procent na rozvoj a propagaci Naučmese.cz.

Jak jste dospěli k rozhodnutí strhávat si právě pětinu? Jaká je za tím kalkulace?

Položil jsem si otázku: Jakou část z ceny kurzu bych oželel, kdybych byl lektor a někdo mi za mi pomohl kurz naplnit, vybrat vhodné prostory pro konání, postaral se o platby a umožnil získávat zpětnou vazbu?

Při stanovení ceny kurzů necháváte lektorům volnou ruku, nebo máte pro to nějaká pravidla?

S určením ceny kurzu lektoři někdy tápou, takže se jim snažíme pomoci. Konečné rozhodnutí je ale na nich.

Aktuální nabídka kurzů Naučmese.cz

Aktuální nabídka kurzů Naučmese.cz

Kolik času a peněz jste do projektu dosud investovali? A jak jeho rozjezd financujete? Hledáte investora? 

Peněz nebylo nutné investovat moc. Slouží k provozu webu. A kolik času jsme vývoji prozatím věnovali, opravdu nevíme: realizace byla poměrně rychlá, makali jsme v transu. Investora aktivně nehledáme. Pokud by měl někdo zájem o spolupráci, rádi si s ním popovídáme.

Koho považujete za svou největší konkurenci – doma, v cizině, online i offline?

 Vnímáme českou online konkurenci a věnujeme jí pozornost, například kluky ze Světa Rozvoje; lišíme se ale typem kurzů. Nejen na domácím poli se snažíme inspirovat.

Uvažovali jste také o jiných jazykových verzích, o expanzi do zahraničí?

Nyní se soustředíme výhradně na česká města, chceme zvýšit pokrytí kurzy. V budoucnu se ale rozhodně chceme podívat za hranice, alespoň na Slovensko.

Máte představu o tom, kdo je váš typický zákazník? Žena, muž, staří, mladí, z města, z vesnice? Jaká je jeho hlavní motivace Naučmese.cz používat?

Geograficky vede jasně Praha, důvod je jednoduchý. Většina současných kurzů se koná právě tam. Data o věku nesbíráme, poměr mužů a žen je vyrovnaný. Věříme, že motivací je obohacení života, získání nových dovedností a setkání lidí se stejnými zájmy.

Jakou máte marketingovou strategii? Jak budete oslovovat nové platící zákazníky a čím motivovat ty současné, aby se vraceli?

Dobře nám slouží sociální sítě a e-mailing. Do budoucna plánujeme brandovou reklamu a nejvíce se těšíme na osobní setkání s lektory a žáky – na bližší informace je ale ještě brzy.

Kde vidíte svůj projekt za tři roky?

Ve všech větších českých a slovenských městech. Rádi bychom žákům nabídli co nejzajímavější výběr kurzů.

Marketing Meeting balicek

Kdyby neexistoval internet, čemu byste se nejspíš věnovali?

Pepa by byl asi veterinářem, Adam myslivcem – po tátovi. Já bych možná učil jízdu na snowboardu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář. Zajímá se o digitální technologie a pozoruje, co s námi dělají. | LinkedIn | Twitter

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).