Hlavní navigace

Jde o sex.com

6. 8. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Právo žalovat registrátora Network Solutions (VeriSign) vysoudil původní majitel domény sex.com Gary Kremen. Registrátor totiž bez svolení převedl Kremenovu doménu sex.com do držení podvodníka. Předchozí soud žalobu zamítl, jelikož doména je nehmotným vlastnictvím.

V pátek 25. července odvolací soud v San Franciscu vrátil případ neoprávněně převedené domény k soudu nižší instance. Panel tří soudců se usnesl, že webová adresa je předmětem vlastnictví, a proto registrátor Network Solutions neměl právo vydat ji bez souhlasu původního vlastníka.

Jak se kradou domény
Celý případ začal v roce 1995, kdy Stephen Cohen zaslal krátce po propuštění z vězení registrátorovi dopis, kde uváděl, že jeho společnost Online Classifieds má připojení k Internetu, a kterým požadoval převod téměř nevyužívané domény sex.com. Dopis obsahoval padělaný podpis původního vlastníka. Network Solutions na něj převedl doménu, aniž by převod ověřoval u tehdejšího vlastníka Garyho Kremena. A nový vlastník pod nabytým doménovým jménem rozjel úspěšný byznys s pornografií, který měl vynášet sto milionů dolarů ročně.

Kremen podal na Cohena žalobu pro neoprávněný převod vlastnictví v roce 1998. Kalifornský soud sice uznal Kremenovu žalobu proti Cohenovi a přikázal Cohenovi, aby Kremenovi zaplatil 65 milionů dolarů odškodného, avšak žalobu proti registrátorovi odmítl.

Avšak Cohen ujel ze Spojených států a skrýval se v Mexiku, a Kremen tak peníze nedostal. Proto se okradený exmajitel rozhodl vymoci náhradu z VeriSign, který mezitím Network Solutions koupil. VeriSign postavil svou obhajobu na tvrzení, že doména není něčím, co lze vlastnit, a proto není zodpovědný za jeho převod na jinou osobu.

Průlom v doménovém právu
Rozhodnutí sanfranciského odvolacího soudu, které umožňuje žalovat VeriSign za neoprávněný převod vlastnictví domény, představuje průlom v nahlížení na doménová jména v americkém právu. Dosud totiž soudy odmítaly uznat, že se jedná o předmět vlastnictví, o majetek. Soudce Alex Kozinski v odůvodnění rozsudku píše: „Doménová jména jsou, stejně jako jiné druhy vlastnictví, oceňována, kupována a prodávána – často za miliony dolarů.“

Soud nižší instance, k němuž se nyní případ navrací, předtím oznámil, že ačkoli domény jsou určitou formou vlastnictví, jakožto věci nehmotné nepodléhají zákonu, který by VeriSign činil odpovědným z neoprávněného převodu. Rozhodnutí sanfranciského odvolacího soudu o tom, že VeriSign může být souzen pro odpovědnost za neoprávněný převod vychází především z toho, že k převodu nedošlo omylem, neboť Network Solutions při převodu vůbec dopis neověřoval a doménu převedl, aniž by kontaktoval Garyho Kremena.

Hledaný a na útěku
Pro úplnost bychom měli dodat, že doména sex.com se ke Garymu Kremenovi poměrně záhy vrátila, a jelikož Cohen uniká před spravedlností, vydal na něj v roce 2001 soudní zatykač. Kremen v reakci na zatykač vystavil na svém navráceném webu sex.com vystavil oznámení „Wanted“ a nabídl za Cohenovo dopadení 50.000 dolarů.

To v podstatě donutilo Cohena k domácímu vězení v Mexiku, protože se po jeho stopách okamžitě vydali lovci odměn. Cohenovi právníci poté neúspěšně požádali soud o zrušení zatykače, protože se domnívali, že Cohenův život je v ohrožení.

cif 24 - early cena - média

Co z toho plyne pro doménu .cz?
Pravidla registrace domény, která vejdou v platnost v decentralizovaném systému správy domény .cz, jsou podle některých hlasů potenciálním nebezpečím pro majitele zajímavých doménových jmen. Problematická jsou například ustanovení o změně určeného registrátora a fakt, že za veškeré změny zodpovídá právě tento určený registrátor, přičemž Pravidla vydaná CZ.NICem blíže nespecifikují způsob, jakým mají držitelé domén vyjadřovat souhlas se změnami.

V podstatě by se tímto způsobem dalo přijít snadno třeba k doméně seznam.cz. Pokud si pořídím společnost se statutem registrátora, mohu k sobě do správy bez souhlasu držitele a předchozího registrátora převést libovolnou doménu. U takto spravované domény pak zfalšuji žádost o převod na nového držitele, nasměruji doménu na jiné jmenné servery s několikaletou dobou trvanlivosti záznamu, zkrachuji a uklidím se do latinské Ameriky. Než se Seznamu podaří dostat doménu zpět, budou jeho služby pod původní doménou nedostupné a jedničkou mezi portály se stane někdo jiný. Je to samozřejmě bláznivý a hypotetický nápad, ale podle nových pravidel snadno realizovatelný,

říká na téma možných podvodů s doménami redaktor DigiWebu Martin Kopta. I kvůli těmto obavám by alespoň ke změně určeného registrátora měl být požadován ověřený souhlas držitele domén.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).