V pátek 25. července odvolací soud v San Franciscu vrátil případ neoprávněně převedené domény k soudu nižší instance. Panel tří soudců se usnesl, že webová adresa je předmětem vlastnictví, a proto registrátor Network Solutions neměl právo vydat ji bez souhlasu původního vlastníka.
Jak se kradou domény
Celý případ začal v roce 1995, kdy Stephen Cohen zaslal krátce po propuštění z vězení registrátorovi dopis, kde uváděl, že jeho společnost Online Classifieds má připojení k Internetu, a kterým požadoval převod téměř nevyužívané domény sex.com. Dopis obsahoval padělaný podpis původního vlastníka. Network Solutions na něj převedl doménu, aniž by převod ověřoval u tehdejšího vlastníka Garyho Kremena. A nový vlastník pod nabytým doménovým jménem rozjel úspěšný byznys s pornografií, který měl vynášet sto milionů dolarů ročně.
Kremen podal na Cohena žalobu pro neoprávněný převod vlastnictví v roce 1998. Kalifornský soud sice uznal Kremenovu žalobu proti Cohenovi a přikázal Cohenovi, aby Kremenovi zaplatil 65 milionů dolarů odškodného, avšak žalobu proti registrátorovi odmítl.
Avšak Cohen ujel ze Spojených států a skrýval se v Mexiku, a Kremen tak peníze nedostal. Proto se okradený exmajitel rozhodl vymoci náhradu z VeriSign, který mezitím Network Solutions koupil. VeriSign postavil svou obhajobu na tvrzení, že doména není něčím, co lze vlastnit, a proto není zodpovědný za jeho převod na jinou osobu.
Průlom v doménovém právu
Rozhodnutí sanfranciského odvolacího soudu, které umožňuje žalovat VeriSign za neoprávněný převod vlastnictví domény, představuje průlom v nahlížení na doménová jména v americkém právu. Dosud totiž soudy odmítaly uznat, že se jedná o předmět vlastnictví, o majetek. Soudce Alex Kozinski v odůvodnění rozsudku píše: „Doménová jména jsou, stejně jako jiné druhy vlastnictví, oceňována, kupována a prodávána – často za miliony dolarů.“
Soud nižší instance, k němuž se nyní případ navrací, předtím oznámil, že ačkoli domény jsou určitou formou vlastnictví, jakožto věci nehmotné nepodléhají zákonu, který by VeriSign činil odpovědným z neoprávněného převodu. Rozhodnutí sanfranciského odvolacího soudu o tom, že VeriSign může být souzen pro odpovědnost za neoprávněný převod vychází především z toho, že k převodu nedošlo omylem, neboť Network Solutions při převodu vůbec dopis neověřoval a doménu převedl, aniž by kontaktoval Garyho Kremena.
Hledaný a na útěku
Pro úplnost bychom měli dodat, že doména sex.com se ke Garymu Kremenovi poměrně záhy vrátila, a jelikož Cohen uniká před spravedlností, vydal na něj v roce 2001 soudní zatykač. Kremen v reakci na zatykač vystavil na svém navráceném webu sex.com vystavil oznámení „Wanted“ a nabídl za Cohenovo dopadení 50.000 dolarů.
To v podstatě donutilo Cohena k domácímu vězení v Mexiku, protože se po jeho stopách okamžitě vydali lovci odměn. Cohenovi právníci poté neúspěšně požádali soud o zrušení zatykače, protože se domnívali, že Cohenův život je v ohrožení.
Co z toho plyne pro doménu .cz?
Pravidla registrace domény, která vejdou v platnost v decentralizovaném systému správy domény .cz, jsou podle některých hlasů potenciálním nebezpečím pro majitele zajímavých doménových jmen. Problematická jsou například ustanovení o změně určeného registrátora a fakt, že za veškeré změny zodpovídá právě tento určený registrátor, přičemž Pravidla vydaná CZ.NICem blíže nespecifikují způsob, jakým mají držitelé domén vyjadřovat souhlas se změnami.
V podstatě by se tímto způsobem dalo přijít snadno třeba k doméně seznam.cz. Pokud si pořídím společnost se statutem registrátora, mohu k sobě do správy bez souhlasu držitele a předchozího registrátora převést libovolnou doménu. U takto spravované domény pak zfalšuji žádost o převod na nového držitele, nasměruji doménu na jiné jmenné servery s několikaletou dobou trvanlivosti záznamu, zkrachuji a uklidím se do latinské Ameriky. Než se Seznamu podaří dostat doménu zpět, budou jeho služby pod původní doménou nedostupné a jedničkou mezi portály se stane někdo jiný. Je to samozřejmě bláznivý a hypotetický nápad, ale podle nových pravidel snadno realizovatelný,
říká na téma možných podvodů s doménami redaktor DigiWebu Martin Kopta. I kvůli těmto obavám by alespoň ke změně určeného registrátora měl být požadován ověřený souhlas držitele domén.