Hlavní navigace

Je libo desetimetrovej?

24. 6. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Musím zklamat příznivce nadměrných velikostí. Nejde o nabídku na prodloužení jisté části pánského těla (navíc momentálně vedou nabídky na VŠ diplomy), ale o první službu v ČR, která má potenciál stát se skutečným broadbandem, umožňujícím real-time audio/video. Bohužel ale funguje jen v nepříliš přesně specifikovaných částech Prahy.

Když se před šesti týdny objevila tisková zpráva, že Inway zprovoznila metropolitní optickou síť, nechalo to většinu odborné veřejnosti chladnou. Přece jen je metropolitních optických sítí v Praze jako máku. Pro Inway by taková klasicky stavěná síť měla hlavní použití jako páteř pro jejich bezdrátovou metropolitní infrastrukturu. Příliš se mi nechtělo věřit, že by tvůrci vytvořili takového otesánka jen proto, že potřebují nasytit „pár“ bezdrátových přístupových bodů. Jiskřička naděje byla podpořena také tvrzením „Služby poskytované na optické síti jsou vhodné i pro malé domácí firmy“.

Nemuseli jsme dlouho čekat a počátkem června se objevila další tisková zpráva, doprovázená popisem služby 10Metro.Way (čti jako nadpis článku). Tentokrát už z jiskřiček vyšlehávají plaménky. Tisková zpráva píše o připojení k Internetu o sdílené kapacitě 10 Mbit/s. Základní verze s agregací 1:50 stojí 4990 korun a za agregaci 1:20 zaplatíte 6990 korun. I vzhledem k cenám je vidět, že připojení není určeno pro běžný rezidenční trh (i když vám v Inway pravděpodobně nebudou rozmlouvat váš nápad koupit 10Metro.Way babičce k narozeninám).

U kapacity 10 Mbit/s (počítaje s agregací) lze očekávat, že již budete schopni využívat multimediální kouzla Internetu (audio a video) v reálném čase. Pokud multimédia nejsou váš denní chleba, lze si představit zálohování lokálních systémů „někam na síť“. Jako zcela mimo místní realitu je možné označit koncept plně outsourcovaného informačního systému, na který přistupujete „terminálovou aplikací“. A pokud vás žádný z výše uvedených konceptů neoslovil, podívejte se na účet za svoje pevné připojení k Internetu prostřednictvím digitálního okruhu.

Inway v tuto chvíli sama provozuje jednak aplikaci zálohování a provozuje vlastní videoserver; obsah na něm je poněkud neaktuální (poslední záznam 30. června 2002). Nicméně uživatelé nejsou samozřejmě omezeni službami Inway, mohou použít libovolnou další aplikaci či portál.

Zkusme nahlédnout pod desetimetrovou kapotu. Metropolitní optická síť, kterou Inway provozuje v Praze, se liší od většiny ostatních sítí svým pojetím. Jako ostatní sítě je tvořena dvěma chráničkami, z nichž pouze v jedné je zafouknut kabel s jednovidovými vlákny. Zatímco ostatní sítě nabízejí v souladu se svým určením vysokou kapacitu na delší vzdálenosti, síť Inway disponuje po celé své délce velkým množstvím (prakticky na každém patníku) přístupových bodů. Tento přístup sice prodraží stavbu a velké množství spojů také zhorší přenosové charakteristiky trasy, ale následně není třeba budovat další síť pro přístup k páteři. Druhá chránička umožňuje jednak znásobit počet kabelů a použít další technologie (například mikrotrubičko­vání) pro další zahuštění přístupových bodů.

Na výše popsané optické síti je nasazen gigabitový ethernet, přičemž přístup ke službám 10Metro.Way je zabezpečován na druhé vrstvě (v distribučním bodě sítě se nachází víceportový převodník optika-měď). Tyto převodníky zajišťují také omezování kapacity dostupné uživateli – současná praxe velí co nejrychleji dostat datové toky pod kontrolu, což v případě ethernetu znamená rychle k nejbližšímu směrovači (uvidíme, jak se osvědčí přístup Inway).

Z převodníku vede běžný Cat5 kabel, na kterém běží běžný metalický ethernet (100 BaseTX). Inway na rozdíl od své bezdrátové sítě neumísťuje k zákazníkovi vlastní směrovač, což znamená, že služba končí RJ45 zásuvkou.

Služba má dvě podoby ve dvou variantách agregace (1:50 a 1:20). První podobou je jednoduché připojení (Basic), kdy Inway poskytne pouze holý drát s jednou IP adresou. Taková služba má smysl pro zákazníky, kteří jsou zvyklí postavit si vše sami a nespoléhat na operátora. Druhá varianta (Profi) poskytuje obvyklé služby pro připojenou síť (další IP adresy, směrování, sekundární SMTP server, firewall a další).

Cloud23

Bohužel nabídku hyzdí dvě velké nectnosti, které ovšem nejsou výmyslem Inway, ale výrazem nedospělosti lokálního trhu. První z nich je nedostupnost ceníku na webových stránkách a druhou nejasné geografické určení služby. Optická síť o délce 60 kilometrů rozhodně nemůže pokrýt celou Prahu a seznam ulic či čtvrtí by rozhodně uživatelům pomohl. Zatím je k dispozici pouze hrubá mapa pokrytí. Obě dvě výhrady jsou ovšem administrativního rázu a jejich napravení je otázkou pár minut. Je otázkou, zda Inway k tomuto kroku sebere dost odvahy.

Uvidíme, zda si Inway vypracuje podobnou pozici, jakou má v Itálii třeba FastWeb. Slovy matematika řečeno: přístup k optické infrastruktuře je nutná, nikoliv však postačující podmínka pro úspěšný skutečně vysokorychlostní Internet.

Pořídili byste si sdílených 10 Mbit/s za 5000 korun?

Autor článku

Autor je nezávislý konzultant v oblasti Internetu, telekomunikací, videa a komercionalizace technologických výsledků výzkumu a vývoje. Pohybuje se na rozhraní akademické vs. komerční sféry a internetové infrastruktury vs. přenosů videoobsahu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).