Hlavní navigace

Je virtuální "touch and feel" reálný?

11. 12. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Už velmi dávno staří filosofové bloumali nad tím, že naše realita je jen sen. Hypnotizéři vám dají prožít cokoli zcela reálně, aniž se musíte zvednout ze své židle. Současná televizní sugesce je jen slabou polévkou před hlavním chodem, který se vyváří ve vývojových laboratořích. Žádný z vašich smyslů nebude hladovět.

Ráno vás probudí šťouchání kočky, která se uvelebuje v teple postele. Vedle vás spočívá spanilá bytost a milostně po vás vztahuje paže. Cítíte její podmanivou vůni, slyšíte její dech. Ranní polibek. Dotek jejích rtů je podmanivý. Za okny šumí déšť. Je vám báječně. Váš další skvělý den začíná.

Začal skvělý virtuální den člověka. Leží na zemi zcela sám v tmavé místnosti, oblečen do haptického (dotekového) skafandru. Na helmě, obalující jeho hlavu, poblikává několik diod. Na zemi takhle po světě leží milióny presidentů, králů, emírů, kteří vládnou svým parlamentům a poddaným. Každodenní starosti mocných o svá panství. I jejich slasti.

Nová forma moci bezmocných? Nebo poslední fáze pseudomoci zcela bezmocných?

Technicky žádný problém. Realitu zprostředkovávají smysly, podněcující pocity. Sluch a zrak – no problem. Čich a chuť? Syntéza molekul. Hmat? Haptický skafandr zajistí intenzívní iluze jakéhokoli tělesného kontaktu se vším, s čím se cestovatel virtuálním světem setká. Hypnotická autosugesce s možností jejího řízení cestovatelem by byla ještě dokonalejší. Odpadla by fyzická a chemická šálidla. Ozkoušet bude možno obojí. Dodávka na splátky.

Na jaké splátky? Jakou měnou může platit virtuálník, který se nezvedne z podlahy? Virtuální měnou. Odměny získá za své akce při průnicích do připraveného prostředí. V něm si bude moci vybrat z úkonů, které mu budou vyhovovat. Dokud nenasbírá pseudomergle, bude ho průnik otravovat.

Co bude jíst? Živné roztoky, vedoucí trubičkami do úst či rovnou do těla. Jednou budou chutnat jako řízek, jindy jako jahody se šlehačkou. Podle sugestivní chuti. Trubičky budou napojeny na centrální rozvody.

Kdo bude pracovat? Roboti. Kdo bude opravdu všechno řídit? Roboti.

Sci-fi? Do jisté míry. K robotům – automatizované provozy nejsou už ničím zvláštním. A proč by měl virtuální cestovatel kupovat auto či letadlo, když se může projet a proletět i bez toho? Proč by se měl narkoman snažit o komunikaci a tvorbu, když je mu fajn v jeho uzavřeném světě? Proč by měl virtuálník pečovat o cokoli ve fyzickém světě, když se ve vitruálním bude „přímo fyzicky“ milovat s těmi nejkrásnějšími a nejmilejšími bytostmi, chodit na procházky se svým skvělým psem a všichni ho budou mít rádi? Kdyby někdo ne, vyřkne nad ním ihned vykonatelný ortel.

Teď vážně – myslíte, že prožívání virtuálního světa se vším všudy nebude možné? Kdo by si na to chtěl vsadit, zřejmě by prohrál. Že nebudou roboti, kteří se postarají třeba o svoz a recyklaci odpadů? O vyhodnocení zdravotního stavu a jeho nápravu? A o spoustu dalších procesů? Už dnes mnohé dělají – a to jsme teprve v kamenném věku robotiky a robotické inteligence.

Otázka, která nad vším visí, zní spíše – jak bude člověk, obklopený stroji, jimž nadělil inteligenci, vlastně žít? Bude se jen flákat vleže na zemi a prožívat svůj virtuální život? Snění je přece přirozeností člověka. Proč dlouze, vytrvale nesnít? Americké hospodyňky čučí na televizi 8 až 10 hodin denně. Co teprve, až dostanou šanci prožívat své mýdlové opery jako jejich hlavní hrdinky? A to s plnými milostnými prožitky, kterým se v jejich reálném světě nic nevyrovná?

Už dnes je patrný příklon mnoha lidí ke komunikační účasti v komunitách, které se vytvářejí na Internetu. Bez osobního kontaktu. Jste si jisti, že žádná z těch figur, se kterými dlouhé hodiny denně komunikují, není smyšlená? Buďte si jisti, že hodně z nich se smyšleně chová. Házejí udičku, na kterou se virtuální komunikátoři chytají. Proč by se nechytali udiček, které jim budou vyhovovat, nota bene, když se s nimi dostanou do „přímého“ tělesného – zrakového, sluchového, čichového, chuťového, hmatového – kontaktu? A který jim bude vyhovovat nepoměrně víc, než to primitivní šálení dnešních komunikátorů?

Nenese si snad zárodky pseudosvěta v sobě každý z nás? Věčně neuspokojeného pseudosvěta ve střetu s realitou, která se nechová tak, jak by měla. Není s těmi spoustami individuálních pseudosvětů v žádostivém souladu. Uveďte mi jediný důvod, pro který by měl někdo odmítat soulad se světem, kde všechno jede podle jeho představ, snů a žádostí. Přežranost takovým světem? Tomu nevěřím. Přece existuje síla, která se jmenuje vyvolaná závislost.

KL24

O ni jde především. Nevím, jak jí kdo podléhá. Když se mi před dávnými léty poprvé dostaly hry do počítače, tři týdny jsem skoro nespal a hrál a hrál. Díky té intenzitě jsem se nakonec padl, a když jsem se probral, vyhodnotil jsem pro a proti a na hry zapomněl. Když jsem objevil chat (IRC), tlachal jsem 30 hodin denně. Dopadlo to s ním jako s hrami. ICQ mám jen na to nejnutnější. Výzvy k založení bůhvíjakého nového „buddyho“ bůhvíodkud hned sestřeluju. Stejné limity mám pro e-mail. Jistě…reálný fyzický svět nejede podle mých představ (nejede podle ničích – i diktátoři se tím souží :-), ale mám ho neporovnatelně radši než nějaký, ve kterém bych měl komunikovat s pseudolidmi, pseudokočkami, chodit po pseudotrávníku a cpát se (pseudo)hamburgerem (tím ani v reálu – příliš mi připomíná pseudosvět :-).

Říká se, že drogy patří do rukou jen lékařům. Souhlasím. Ale vím, že jsou lidi, kteří na to mají zcela opačný názor a rádi si je cpou do hlavy. Myslím, že stejně to dopadne i s virtuálními skafandry. Pod vedením lékaře budou moci vykonat hodně dobrého. Pod vedením neukojeného snílka jen tolik, kolik jim „dají/vezmou“. Nebo je všechno jinak? :-)

Jaký je váš názor na virtuální prožitky?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).