Hlavní navigace

Jedna z hlavních podzimních novinek ČT půjde s týdenním předstihem na STV

18. 8. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

UVNITŘ GALERIE – Licenční seriál Doktor Martin s Miroslavem Donutilem v hlavní roli se od neděle 30. srpna objeví na programu STV 1, zatímco ČT 1 ho nasadí až od pátku 4. září.

Kolik diváků odolá dalšímu dílu už v neděli?

O část diváků může přijít jedna z hlavních podzimních programových novinek České televize kvůli odlišnému nasazení na prvním programu Slovenské televize, s níž ji ČT koprodukovala. Licenční seriál Doktor Martin, který dostane na ČT 1 lukrativní vysílací čas v pátek od 20 hodin, se totiž na STV 1 objeví o týden dříve než v České televizi. První program Slovenské televize přitom bývá součástí základních programových nabídek kabelových společností i satelitních operátorů v České republice a přístup k němu může mít až polovina českých domácností. Doktor Martin, kterého ztvární herec Miroslav Donutil, se na STV 1 objeví od neděle 30. srpna, zatímco ČT 1 jej poprvé odvysílá až v pátek 4. září. Druhý díl by tak řada diváků ČT mohla sledovat už v neděli 6. září na STV 1.

Obě veřejnoprávní televize seriálu věnují hlavní vysílací čas po 20. hodině. Šestnáctidílná série sleduje osudy uznávaného pražského chirurga Martina Elingera, který touží po změně, a proto přijíždí do beskydské vesničky Potějov, kde přebírá praxi po místním obvodním lékaři. Je to však nesmírně těžké, protože zesnulý doktor Šimek byl mezi místními obyvateli velmi oblíbený. Elinger si velmi komplikovaně zvyká na život na venkově a místní zvyky. V každé epizodě tohoto šestnáctidílného seriálu se doktor Elinger potýká s jedním lékařským případem, zvyká si na nový životní styl v malém podhorském městečku a je vystaven každodenním střetům s místními. Lékařská zápletka je vyprávěná jako napínavý, někdy téměř detektivní případ, který Elinger vyřeší díky svým nadprůměrným schopnostem a inteligenci, přiblížila kreativní producentka Kateřina Ondřejková.

Teprve třetí seriálová role Miroslava Donutila

Při řešení všech problémů – zdravotních i vztahových – se strohý a napohled arogantní doktor vždy nakonec ukáže jako člověk s dobrým srdcem a silným smyslem pro morálku. To ale ne vždy ostatní hrdinové příběhu poznají. Na rozdíl od diváka, pro kterého tak Elinger vždy zůstává sympatickou a okouzlující postavou. Mirek Donutil má za sebou desítky, ne-li stovky skvělých rolí, ale myslím si, že jeho doktor Elinger bude role, v níž si jej bude celý národ pamatovat, věří Ondřejková. Pro Miroslava Donutila jde teprve o třetí seriál, ve kterém hraje – po Hotelu Herbich, kde měl hlavní roli, a Četnických humoreskách, v nichž ztvárnil postavu fotografa Líbala. Tohle je seriál, který je pro mě neobvyklý tím, že doktor Martin je na obrazovce prakticky pořád a téměř žádná scéna se bez něj neobejde, popsal herec v oficiálních tiskových materiálech ČT.

Donutil patří už léta k hlavním tvářím ČT 1, největší prostor dostával za minulého generálního ředitele Jiřího Janečka. Po nástupu současného šéfa ČT Petra Dvořáka na Kavčích horách už žádný vlastní pořad neměl, ČT 1 ale pravidelně reprízuje zábavné formáty, v nichž vystupuje jako moderátor nebo host. Seriál Doktor Martin pro něj bude velkým návratem na veřejnoprávní obrazovku. Odpovídá tomu i vysílací slot v pátek večer od 20:00, do kterého ČT 1 tradičně umisťuje své nejúspěšnější seriálové tituly, ať už šlo o Vyprávěj nebo První republiku. Vedle Miroslava Donutila se v seriálu objeví i další velmi známé herecké tváře: Jitka Čvančarová, Jana Štěpánková, Tomáš Měcháček a Václav Kopta.

Presskit_Doktor Martin.pdf by potucek793

V původní verzi je moře, u nás jsou Beskydy

Slovenskou stranu v seriálu zastupují Lukáš Latinák, Milan Kňažko, Gabriela Marcinková nebo Emília Vašáryová. Doktora Martina si nevyrobila sama ČT, na zakázku jej pro Kavčí hory připravila společnost Bionaut v koprodukci Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS), která na něm spolupracovala i s producentkou Zuzanou Mistríkovou ze společnosti PubRes. Jde o volnou adaptaci britského formátu Doc Martin od komerční stanice ITV, který vznikl v roce 2004 a na britských ostrovech se vysílá dodnes. Seriál byl adaptován ve Francii, Španělsku, Německu, Holandsku a Řecku. V každé z mezinárodních verzí se hlavní role doktora chopil známý a respektovaný herec (Martin Clunes, Thierry Lhermitte, Gonzalo de Castro, Alex Milberg, Thom Hoffman, Yannis Bezos), říká kreativní producentka ČT Kateřina Ondřejková. Na rozdíl od všech jiných verzí, v nichž Doktor Martin žije u moře, se česká podoba seriálu odehrává v horách.

KL23 hlasovani

Některé verze jsou docela směšné. Třeba Řekové mají takového nagelovaného fešáka. Navíc všechny se odehrávají u moře, mají ho Holanďani, Němci, Řekové i Angličani. Já se na tom snažím najít, proč je to tak úspěšné, spíše než experimentovat. Musíme jej trochu modifikovat, protože oni to mají u moře a my jsme tady, v horách, popsal režisér seriálu Petr Zahrádka. V lecčem jsme jiní. Máme o dost staršího doktora, to je jedna věc, co to posouvá, jiné prostředí, roční období. V původní verzi třeba často mění herce, což my neděláme u těch, které máme rádi. Někdy prostě musíme modifikovat. V originálu jsou třeba celé díly, které se odehrávají na moři, na lodi a jedná se tam třeba o vzácné ptáky. To my všechno předěláme, takže jsme vlastně donuceni to ve výsledku dost změnit, ale není to naše rozhodnutí, je to nutnost.


Zdroj: RTVS

Slovenská televize představí seriál Doktor Martin zítra v Bratislavě, Česká televize pořádala jeho novinářskou projekci včera v Praze

Oříškem byla i lokace exteriérů, protože kvůli koprodukci se Slovenskou televizí muselo jít o moravsko-slovenské pomezí. Producentská společnost původně uvažovala o Štramberku, ten však podle režiséra spíše připomíná jihočeskou vesnici kvůli podloubí na náměstí. Proto padla volba na Beskydy, i když ne všechny exteriéry se nutně točily tam. Něco natáčíme u Prahy, když není nutné být v Beskydech, tak točíme hodně na Křivoklátě, tam je to podobně zvlněné, ale to jsou jen menší věci, prozradil Petr Zahrádka. Spíš než další seriál z lékařského prostředí režisér charakterizuje Doktora Martina jako cynický humor známý ze seriálů Dr. House, Teorie velkého třesku nebo Sběratelé kostí. Je to docela takový trend, já mám rád lidi, kteří jsou tak trochu mimo společnost. Když je mezi lidmi nějaký ufon, tak to generuje spoustu komických věcí, je to hrozně kreativní téma, dodává režisér.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).