Hlavní navigace

Ještě webovější aplikace, než jsme doufali?

11. 10. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už nějaký ten rok se hovoří o tom, že budoucnost počítačového softwaru se skrývá ve webových aplikacích, tj. v aplikacích, které běží na nějakém centrálním serveru a váš browser, kterým se k nimi připojujete, funguje pouze jako "thin client". (Překládá se to jako "tenký klient". Zní to hrozně.)
Už nějaký ten rok se hovoří o tom, že budoucnost počítačového softwaru se skrývá ve webových aplikacích, tj. v aplikacích, které běží na nějakém centrálním serveru, a váš browser, kterým se k nimi připojujete, funguje pouze jako „thin client“. (Překládá se to jako „tenký klient“. Zní to hrozně.)

Krásným příkladem toho, jaké možnosti skýtá uživateli taková dobrá webová aplikace, je Gmail. Nebudu zde ztrácet čas opětným vyjmenováváním jeho vychytaností. Na toto téma koneckonců již na Lupě vyšel celý článek a sehnat si na Gmailu konto již dnes není problém.

Je ale zajímavé sledovat, jak začínají vznikat další aplikace, které využívají znalostí komunikačního protokolu (nijak složitého) mezi serverem Gmailu a browserem. K prvním patřily různé „notifiery“, upozorňující vás, že máte na Gmailu poštu, a proxy, umožňující vám přístup ke Gmailu přes standardní POP3 protokol. Pak přišlo „druhé kolo“ a aplikace, které bych si s webmailem nikdy nespojoval:

Například tady je „Gmail drive“ – miniaturní aplikace, která vám na plochu vašich Windows přidá něco, co vypadá jako klasický disk o velikosti 1 GB. Až na to, že nejde o klasický disk a všechny soubory v něm se automaticky ukládají do vašeho Gmail konta. Prográmek se stará o to, že celý proces je pro uživatele transparentní (tj. na Gmailu máte uloženy maily s přílohami, ale na desktopu se vám tváří jako obecné soubory libovolného typu). Není problém něco podobného provozovat i na ne-Microsoft systémech.

A nebo je tu Gallina – blogovací systém, který je kompletně ovládaný z vašeho Gmail konta. Jednotlivé maily jsou příspěvky, odpovědi na ně jsou talkbacky, publikace se provádí tím, že mail „ohvězdičkujete“. Dokonce podporuje obrázky v příspěvcích.

BRAND

Všechny podobné aplikace jsou samozřejmě v beta fázi (přinejlepším) a nejedná se o nic, co by se dalo běžně každodenně používat. A o praktické využitelnosti těchto nadstaveb také nechci mluvit. Spíš na mě zapůsobilo, jak rychle se tyto aplikace objevily (nezapomínejme, že sám Gmail je také pořád ještě v betaverzi). Další důležitá skutečnost spočívá podle mě v tom, že Google se zatím nesnaží tyto programy (které jsou většinou v rozporu s „podmínkami užívání“ Gmailu) jakkoliv „potírat“ – vzpomeňme jak se AOL nebo Microsoft čertili, když se někdo snažil používat jejich protokoly „neautorizovaným“ způsobem. Dochází k zajímavému jevu – webmail se stává jakýmsi „operačním systémem“, nad nímž jsou stavěny aplikace.

Je jasné, že Google nemůže připustit, aby se z Gmailu stalo (například) skladiště warezů a bude muset tento problém v dohledné době nějak řešit. Jsem velmi zvědavý, jak se s tím vyrovná, aniž by přitom ztratilo svůj image „hodné megaspolečnosti“…

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).