Hlavní navigace

Jihočeši, nejde vám Nova, Prima a TV Barrandov? Přelaďte si set-top-boxy!

1. 7. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: 115393
Jižní Čechy za sebou mají vypínání hlavních analogových televizních vysílačů a některých dokrývačů. Diváci, kteří už přijímají televizi digitálně, se však dnes mohou setkat s nepříjemným problémem: náhle jim nefungují nejznámější komerční televize. Nemůžete naladit Novu, Novu Cinema, Primu, Primu Cool nebo televizi Barrandov? Zřejmě jste dostatečně nevěnovali pozornost informační kampani k vypínání jihočeských analogových vysílačů a unikla vám informace o přelaďování digitální televize.

O půlnoci se měnil vysílací kanál multiplexu 2

Pět největších komerční televizí vysílá v digitální síti 2, která v jižních Čechách využívala do včerejší půlnoci kanál 50. Právě na tomto kanálu je mohli diváci naladit prostřednictvím set-top-boxu nebo digitálního televizoru z vysílačů Kleť u Českých Budějovic a Mařského vrchu u Vimperka. Jenže úderem půlnoci se digitální vysílání z těchto dvou vysílačů odmlčelo a od dnešní šesté hodiny ráno už digitální síť vysílá na novém a definitivním kanále 39. Ten set-top-boxy a digitální televizory neumí automaticky detekovat, jsou stále nastavené na příjem multiplexu 2 na kanále 50. Proto nemohou reprodukovat digitální vysílání programů Novy, Primy a Barrandova.

Proč se vlastně mění vysílací kanál až teď, když multiplex 2 v jižních Čechách začal vysílat už v září loňského roku? Vysvětlení je nasnadě. Na finálním kanále 39 nyní vysílá analogově ČT 1. Jakmile dojde k vypnutí analogu, uvolní se kmitočet 39 a bude jej tedy možno použít pro šíření multiplexu 2 přesně tak, jak stojí v Technickém plánu přechodu, říká obchodní ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský. Je to vlastně stejná operace, která loni v listopadu postihla diváky digitální televize v Brně, kde Česká televize přecházela z kanálu 25 na kanál 29. Také tamní diváci mohli mít s touto změnou problémy, zvlášť pokud se příliš nezajímali o digitalizaci.

Programy multiplexu 2
TV Nova logo zmenšené
TV Nova Cinema 2008 mini
TV Prima logo 2008 zmenšené
TV Prima Cool 2009 logo
TV Barrandov 2008 růžové mini
Mux 1 - pokrytí České Budějovice Kleť

Mapa pokrytí multiplexu 2 z vysílače České Budějovice – Kleť (Zdroj: České Radiokomunikace)

Přelaďte set-top-box nebo digitální televizor

Jihočechům, kteří přijímají zemskou digitální televizi na vlastní individuální anténu, stačí dnes ráno nebo kdykoli během dne spustit na set-top-boxu nebo digitálním televizoru automatické vyhledávání programů, případně si manuálně najít vysílací kanál 39. Digitální síť 2 se jim načte do programové nabídky a od té chvíle budou moci zase bez problémů sledovat všech pět největších českých komerčních televizí. Pokud přeladění neprovedou, digitální přijímače se budou snažit detekovat signál multiplexu 2 na původním kanále 50, který ale bude opuštěný a tudíž na něm nic nenaladí. Netřeba ale propadat panice, i neinformovaným divákům lehce poradí státní informační web o digitalizaci www.digitalne.tv nebo bezplatná telefonní linka 800 906 030.

Zajímavé je, že Nova, Prima ani Barrandov o přelaďování vůbec neinformují na svých webech. A to i přes to, že na nich mají zvláštní sekce věnované způsobu příjmu jejich signálu, případně přímo digitalizaci. Například Nova ale vlastní text o digitalizaci na webu www.nova.cz neaktualizovala už déle než rok – stále na něm informuje o připravovaném vypínání analogového televizního vysílání v Praze, které proběhlo loni v dubnu. Prima se zase zaměřuje spíše na vypínané analogové vysílače a dokrývače. Barrandov pro jistotu žádnou operaci v jižních Čechách vůbec nezmiňuje a odkazuje na internetové stránky Českých Radiokomunikací, kde se informace o přeladění multiplexu 2 objevuje hned na titulní straně v sekci tiskových zpráv.

Mux 1 - pokrytí Vimperk Mařský vrch

Mapa pokrytí multiplexu 2 z vysílače Vimperk – Mařský vrch (Zdroj: České Radiokomunikace)

cif 24 - early cena - média

Největší problém nastane se společnými televizními anténami

Méně pohodlný přechod na finální kmitočet digitální sítě 2 budou mít diváci, kteří přijímají televizní signál prostřednictvím společné televizní antény (STA). Tyto antény jsou totiž nastavené na dosavadní kanál 50 a může se stát, že správce domu dopředu nepočítal s jeho přelaďováním. Obyvatelům takovému domu nezbude nic jiného, než přimět majitele nebo správce k tomu, aby si najal profesionální anténářskou firmu kvůli úpravě STA. Nestačí tedy jenom přeladit set-top-box nebo digitální televizor v domácnosti, protože do anténního rozvodu vůbec nejde kanál 39, nýbrž původní kanál 50. STA se dají upravovat několika způsoby, všechny si můžete projít v příloze DigiZone.cz Antény pro příjem digitální televize.

Vypínání analogu 200

Jižní Čechy vypínaly analogovou televizi. Které vysílače skončily?

Úderem půlnoci ukončily všechny velké analogové televizní vysílače v jižních Čechách vysílání a diváci z nich mohou přijímat televizi už jen digitálně. Vypínání analogu se ale dotklo i řady malých dokrývačů a opakovačů, které jsou závislé na analogovém signálu velkých vysílačů. Vypínaly je zejména Česká televize s Primou, zatímco Nova takový záměr neohlásila a spokojí se pouze s vypnutím hlavních vysílačů. Co se tedy v noci na dnešek na jihu Čech vypínalo?

Přeladění vysílacího kanálu nebude jedinou změnou, která se dnes dotkne multiplexu 2 v jižních Čechách. Diváci, kteří přijímají signál této digitální sítě z vysílače Kleť, ode dneška naladí na pozici televize Prima každý všední podvečer regionální zpravodajství českobudějovického studia RTA Jižní Čechy. Toto studio zatím vysílalo pouze analogově, a připojovalo se do celostátního programu Primy na základě licence, která mu určuje sdílení kmitočtů s touto celoplošnou televizí. RTA Jižní Čechy však bude digitálně vysílat pouze z Kleti, nikoli z Mařského vrchu. Multiplex 2 přitom využívá na obou těchto vysílačích stejný vysílací kanál a tvoří tedy jednofrekvenční síť. Pokud bude jeden vysílač šířit na pozici Primy jiný obsah než druhý, mohlo by to způsobit vzájemné rušení těchto vysílačů.

Dokáží se podle vás Jihočeši vyrovnat s tím, že se jim změní vysílací kanál multiplexu 2?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).