Hlavní navigace

Jihočeši, nejde vám Nova, Prima a TV Barrandov? Přelaďte si set-top-boxy!

1. 7. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Jižní Čechy za sebou mají vypínání hlavních analogových televizních vysílačů a některých dokrývačů. Diváci, kteří už přijímají televizi digitálně, se však dnes mohou setkat s nepříjemným problémem: náhle jim nefungují nejznámější komerční televize. Nemůžete naladit Novu, Novu Cinema, Primu, Primu Cool nebo televizi Barrandov? Zřejmě jste dostatečně nevěnovali pozornost informační kampani k vypínání jihočeských analogových vysílačů a unikla vám informace o přelaďování digitální televize.

O půlnoci se měnil vysílací kanál multiplexu 2

Pět největších komerční televizí vysílá v digitální síti 2, která v jižních Čechách využívala do včerejší půlnoci kanál 50. Právě na tomto kanálu je mohli diváci naladit prostřednictvím set-top-boxu nebo digitálního televizoru z vysílačů Kleť u Českých Budějovic a Mařského vrchu u Vimperka. Jenže úderem půlnoci se digitální vysílání z těchto dvou vysílačů odmlčelo a od dnešní šesté hodiny ráno už digitální síť vysílá na novém a definitivním kanále 39. Ten set-top-boxy a digitální televizory neumí automaticky detekovat, jsou stále nastavené na příjem multiplexu 2 na kanále 50. Proto nemohou reprodukovat digitální vysílání programů Novy, Primy a Barrandova.

Proč se vlastně mění vysílací kanál až teď, když multiplex 2 v jižních Čechách začal vysílat už v září loňského roku? Vysvětlení je nasnadě. Na finálním kanále 39 nyní vysílá analogově ČT 1. Jakmile dojde k vypnutí analogu, uvolní se kmitočet 39 a bude jej tedy možno použít pro šíření multiplexu 2 přesně tak, jak stojí v Technickém plánu přechodu, říká obchodní ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský. Je to vlastně stejná operace, která loni v listopadu postihla diváky digitální televize v Brně, kde Česká televize přecházela z kanálu 25 na kanál 29. Také tamní diváci mohli mít s touto změnou problémy, zvlášť pokud se příliš nezajímali o digitalizaci.

Programy multiplexu 2
TV Nova logo zmenšené
TV Nova Cinema 2008 mini
TV Prima logo 2008 zmenšené
TV Prima Cool 2009 logo
TV Barrandov 2008 růžové mini
Mux 1 - pokrytí České Budějovice Kleť

Mapa pokrytí multiplexu 2 z vysílače České Budějovice – Kleť (Zdroj: České Radiokomunikace)

Přelaďte set-top-box nebo digitální televizor

Jihočechům, kteří přijímají zemskou digitální televizi na vlastní individuální anténu, stačí dnes ráno nebo kdykoli během dne spustit na set-top-boxu nebo digitálním televizoru automatické vyhledávání programů, případně si manuálně najít vysílací kanál 39. Digitální síť 2 se jim načte do programové nabídky a od té chvíle budou moci zase bez problémů sledovat všech pět největších českých komerčních televizí. Pokud přeladění neprovedou, digitální přijímače se budou snažit detekovat signál multiplexu 2 na původním kanále 50, který ale bude opuštěný a tudíž na něm nic nenaladí. Netřeba ale propadat panice, i neinformovaným divákům lehce poradí státní informační web o digitalizaci www.digitalne.tv nebo bezplatná telefonní linka 800 906 030.

Zajímavé je, že Nova, Prima ani Barrandov o přelaďování vůbec neinformují na svých webech. A to i přes to, že na nich mají zvláštní sekce věnované způsobu příjmu jejich signálu, případně přímo digitalizaci. Například Nova ale vlastní text o digitalizaci na webu www.nova.cz neaktualizovala už déle než rok – stále na něm informuje o připravovaném vypínání analogového televizního vysílání v Praze, které proběhlo loni v dubnu. Prima se zase zaměřuje spíše na vypínané analogové vysílače a dokrývače. Barrandov pro jistotu žádnou operaci v jižních Čechách vůbec nezmiňuje a odkazuje na internetové stránky Českých Radiokomunikací, kde se informace o přeladění multiplexu 2 objevuje hned na titulní straně v sekci tiskových zpráv.

Mux 1 - pokrytí Vimperk Mařský vrch

Mapa pokrytí multiplexu 2 z vysílače Vimperk – Mařský vrch (Zdroj: České Radiokomunikace)

NMKT21_tip EARLY

Největší problém nastane se společnými televizními anténami

Méně pohodlný přechod na finální kmitočet digitální sítě 2 budou mít diváci, kteří přijímají televizní signál prostřednictvím společné televizní antény (STA). Tyto antény jsou totiž nastavené na dosavadní kanál 50 a může se stát, že správce domu dopředu nepočítal s jeho přelaďováním. Obyvatelům takovému domu nezbude nic jiného, než přimět majitele nebo správce k tomu, aby si najal profesionální anténářskou firmu kvůli úpravě STA. Nestačí tedy jenom přeladit set-top-box nebo digitální televizor v domácnosti, protože do anténního rozvodu vůbec nejde kanál 39, nýbrž původní kanál 50. STA se dají upravovat několika způsoby, všechny si můžete projít v příloze DigiZone.cz Antény pro příjem digitální televize.

Vypínání analogu 200

Jižní Čechy vypínaly analogovou televizi. Které vysílače skončily?

Úderem půlnoci ukončily všechny velké analogové televizní vysílače v jižních Čechách vysílání a diváci z nich mohou přijímat televizi už jen digitálně. Vypínání analogu se ale dotklo i řady malých dokrývačů a opakovačů, které jsou závislé na analogovém signálu velkých vysílačů. Vypínaly je zejména Česká televize s Primou, zatímco Nova takový záměr neohlásila a spokojí se pouze s vypnutím hlavních vysílačů. Co se tedy v noci na dnešek na jihu Čech vypínalo?

Přeladění vysílacího kanálu nebude jedinou změnou, která se dnes dotkne multiplexu 2 v jižních Čechách. Diváci, kteří přijímají signál této digitální sítě z vysílače Kleť, ode dneška naladí na pozici televize Prima každý všední podvečer regionální zpravodajství českobudějovického studia RTA Jižní Čechy. Toto studio zatím vysílalo pouze analogově, a připojovalo se do celostátního programu Primy na základě licence, která mu určuje sdílení kmitočtů s touto celoplošnou televizí. RTA Jižní Čechy však bude digitálně vysílat pouze z Kleti, nikoli z Mařského vrchu. Multiplex 2 přitom využívá na obou těchto vysílačích stejný vysílací kanál a tvoří tedy jednofrekvenční síť. Pokud bude jeden vysílač šířit na pozici Primy jiný obsah než druhý, mohlo by to způsobit vzájemné rušení těchto vysílačů.

Anketa

Dokáží se podle vás Jihočeši vyrovnat s tím, že se jim změní vysílací kanál multiplexu 2?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.