Hlavní navigace

Jihomoravský kraj: kdo má nejrychlejší Internet

6. 2. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ve třetím dílu seriálu o výsledcích měření speedmeteru na Lupě jsme pro vás připravili přehled devíti internetových poskytovatelů z Jihomoravského kraje, kteří dosáhli loni nejvyšších průměrných rychlostí připojení.

Po Praze a Moravskoslezském kraji si tentokrát představíme poskytovatele v Jihomoravském kraji, kteří podle výsledků měření speedmeteru na Lupě dosáhli v loňském roce nejvyšších rychlostí připojení. Připomeňme, že do srovnání byli zařazeni poskytovatelé, kteří v průběhu loňského roku zaznamenali na speedmeteru na Lupě alespoň deset měření měsíčně.

V následujícím přehledu se objevují pouze firmy, které poskytují své služby domácnostem, provideři zaměřující se výhradně na firemní klientelu byli ze srovnání vyřazeni, stejně jako například akademické sítě a sítě státních institucí.

Do výsledné průměrné rychlosti jsou započítány výsledky za všechny technologie, které firma provozuje.

Od začátku roku 2011 proběhlo na našem speedmeteru téměř milion měření, přičemž u více než tři čtvrtě milionu měření jsme byli schopni určit kraj, ze kterého se uživatel k Internetu připojil.

 ABLE Agency (průměrná rychlost: downstream – 37,2 Mbit/s, upstream – 18,2 Mbit/s)

Společnost ABLE Agency poskytuje pod značkou Ada-Net od roku 2002 připojení k Internetu v Adamově. Ve městě, dříve proslulém například výrobou tiskařských strojů, začala firma před sedmi lety budovat optickou síť na bázi FTTx. Na ní nabízí tarify se symetrickou rychlostí až 40 Mbit/s (v noci až 100 Mbit/s).

Kromě toho v některých lokalitách nabízí také připojení prostřednictvím bezdrátové sítě 2,4 a 5 GHz.

Smart Comp. (průměrná rychlost: downstream – 18,8 Mbit/s, upstream  – 8,6 Mbit/s)

Brněnská firma Smart Comp. vznikla před dvanácti lety. Pod značkou NETBOX nabízí služby na bázi triple-play kombinující HDTV, internet a hlas. Původně působila pouze v rámci své optické sítě v Brně. Postupně ale začala nabízet služby i v dalších městech. Dostupné jsou například pro obyvatele několika ulic v pražských Stodůlkách. Díky spolupráci s firmou OpavaNet jsou její služby od roku 2009 dostupné také v Moravskoslez­ském kraji.

V Jihomoravském kraji pak firma nabízí své služby také například v Blansku, Boskovicích nebo ve Vyškově.

Poda (průměrná rychlost: downstream – 12,4 Mbit/s, upstream – 4,4 Mbit/s)

Společnost PODA začala nabízet připojení k Internetu na území Ostravska v roce 1996. Zpočátku se zaměřila především na firemní klientelu, později přibrala také zákazníky z řad domácností. V roce 2004 otevřela svou pobočku v Brně a začala zde poskytovat kompletní portfolio služeb.

V moravské metropoli firma buduje optickou síť, která v současnosti dosahuje délky necelých třech kilometrů. Přitom v domovské Ostravě disponuje PODA optickou sítí o celkové délce téměř 60 kilometrů.

Vývoj počtu zákazníků firmy PODA z řad domácností.
Autor: PODA

Vývoj počtu zákazníků firmy PODA z řad domácností.

UPC (průměrná rychlost: downstream – 11,6 Mbit/s, upstream – 1,5 Mbit/s)

Kabelového operátora UPC není třeba dlouze představovat. Na českém trhu pod tímto názvem působí už více než jedenáct let, její předchůdce firma Cable Plus ale vznikla už začátkem roku 1991. 

Díky postupným akvizicím lokálních jsou její služby dostupné napříč městy po celém Česku. UPC je po Telefónice O2 druhým největším tuzemským provozovatelem telekomunikačních služeb.

Maxprogres (průměrná rychlost – 10,7 Mbit/s, upstream – 7,4 Mbit/s)

Historie firmy sahá do roku 1996, kdy byla pod názvem TECHNISERV NET, s.r.o. zapsána do obchodního rejstříku. V roce 2002 získala svůj současný název. Zpočátku se zaměřovala především na výstavbu telekomunikačních sítí a vláknovou optiku. Později začala na své infrastruktuře poskytovat telekomunikační služby jak firmám, tak domácnostem.

V současné době nabízí triple-play kombinující televizní, hlasové a datové služby pod značkou 99. Připojení k Internetu pomocí optické sítě je dostupné v Brně a Boskovicích.

CzechBone (průměrná rychlost, downstream – 8,3 Mbit/s, upstream – 2,6 Mbit/s) 

CzechBone není název firmy, ale optické sítě, která protíná značnou část Česka. Vybudovala a provozuje ji společnost SELF servis, sídlící v Brně. Kromě ní provozuje také hostingová centra v Brně, Ivančicích a Ostravě. 

Stojí ale také za sítí Moravia internet, která je prostřednictvím rozvodů kabelové televize napojených na vlastní optické páteřní sítě dostupná v lokalitách jižně od Brna. Například tarif DATA Lite 50/2 Mbits/s přijde měsíčně na 990 Kč. 

Nejtv (průměrná rychlost: downstream – 8 Mbit/s, upstream – 1,28 Mbit/s)

Za firmou NejTV stojí BKS Capital Partners. NejTV nabízí své služby napříč většinou tuzemských krajů. V Jihomoravském kraji mohou její kabelovou síť k připojení k Internetu využít obyvatelé Břeclavi.  Firma disponuje také WiFi sítí v Prušánkách a Lednici.

Telefónica O2 (průměrná rychlost: downstream – 5,8 Mbits/s, upstream – upstream – 0,6 Mbit/s)

Telefóniku O2, bývalý Český Telecom, je všeobecně známá firma, která díky rozsáhlé telefonní sítí může zpravidla nabídnout připojení k Internetu prostřednictvím technologie VDSL  všude tam, kde má své telefonní rozvody, tedy ve všech městech a většině vesnic.  Firma v poslední době koupila několik lokálních WiFi a buduje vlastní optickou síť, na které plánovala ve větší míře nabízet služby koncovým uživatelům z řad domácností.

CIF23

Freebone (průměrná rychlost: downstream – 4,7 Mbits/s, upstream – upstream – 1,2 Mbit/s)

Firma působí v Břeclavi a okolí. Jejím cílem je dovést optické vlákno do každého domu v tomto městě. Freebone nabízí firmám a institucím vyhrazenou konektivitu.

Poskytuje ale také připojení k Internetu domácnostem a živnostníkům, od začátku roku pod novou značkou Breclav.net. A jak prostřednictvím optické, tak i bezdrátové sítě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).