Hlavní navigace

Jiří Balvín: O kompenzační licenci si požádáme už dnes

2. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
2. 1. 2008

Hudební televize Óčko nechce se žádostí o licenci pro zemské digitální televizní vysílání nijak otálet. Ředitel stanice Jiří Balvín serveru DigiZone.cz řekl: O kompenzační licenci si požádáme už dnes. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) bude mít pak 60 dnů ode dne podání žádosti na to, aby Óčku oprávnění pro zemské digitální vysílání udělila. Dohodu s některým provozovatelem multiplexu o šíření signálu může hudební televize uzavřít ještě před udělením licence.

Óčko je jedním ze šesti subjektů, které získaly licenci pro DVB-T v dubnu 2006 na základě vítězství v licenčním řízení RRTV. Vinou soudních sporů vyvolaných neúspěšnými uchazeči ale licencí zase pozbyly a šanci dostat se k nim zpět jim poskytla až tzv. diginovela zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání účinná od včerejška, tj. od 1. ledna 2008. O kompenzační licenci se kromě Óčka mohou přihlásit ještě zpravodajská televize Z 1, dětská TV Pohoda, regionální RTA a plnoformátové stanice TV Barrandov a Febio TV.

Kromě Óčka by měli být časnými žadateli o kompenzační licenci také stanice Z 1 a TV Barrandov. Obě chtějí začít vysílat ještě v první polovině letošního roku. Televize Z 1 končí 15. ledna sběr přihlášek uchazečů do rozsáhlého pracovního náboru. Nejvíce času pro zahájení vysílání chce využít naopak dokumentarista Fero Fenič se svojí Febio TV.

BRAND

Zákon nestanovuje termín, do kterého se musí nové digitální programy o kompenzační licence přihlásit. Definuje pouze 60denní lhůtu pro jejich udělení RRTV a další lhůtu 360 dní, kterou mají pak stanice pro zahájení vysílání. Kompenzační licence jsou platné do konce zemského analogového vysílání v Česku, tj. nejméně do 10. října 2010 a nejvýše do 31. prosince 2012.

O kompenzační licenci pro svůj druhý program v DVB-T si mohou požádat také současné celoplošné komerční televize Nova a Prima. Ty musejí navíc ale souhlasit s Technickým plánem přechodu (TPP) vypracovaným Českým telekomunikačním úřadem. Na přihlášení k TPP mají Nova a Prima čas nejvýše tři měsíce od nabytí jeho účinnosti. Vzhledem k tomu, že vláda by ho měla schválit a vydat jako své nařízení v březnu letošního roku, byl by pro Novu s Primou nejzazším termínem pro přihlášení k TPP letošní červen.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).