Hlavní navigace

Jiří Balvín: O kompenzační licenci si požádáme už dnes

2. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

2. 1. 2008

Hudební televize Óčko nechce se žádostí o licenci pro zemské digitální televizní vysílání nijak otálet. Ředitel stanice Jiří Balvín serveru DigiZone.cz řekl: O kompenzační licenci si požádáme už dnes. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) bude mít pak 60 dnů ode dne podání žádosti na to, aby Óčku oprávnění pro zemské digitální vysílání udělila. Dohodu s některým provozovatelem multiplexu o šíření signálu může hudební televize uzavřít ještě před udělením licence.

Óčko je jedním ze šesti subjektů, které získaly licenci pro DVB-T v dubnu 2006 na základě vítězství v licenčním řízení RRTV. Vinou soudních sporů vyvolaných neúspěšnými uchazeči ale licencí zase pozbyly a šanci dostat se k nim zpět jim poskytla až tzv. diginovela zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání účinná od včerejška, tj. od 1. ledna 2008. O kompenzační licenci se kromě Óčka mohou přihlásit ještě zpravodajská televize Z 1, dětská TV Pohoda, regionální RTA a plnoformátové stanice TV Barrandov a Febio TV.

Kromě Óčka by měli být časnými žadateli o kompenzační licenci také stanice Z 1 a TV Barrandov. Obě chtějí začít vysílat ještě v první polovině letošního roku. Televize Z 1 končí 15. ledna sběr přihlášek uchazečů do rozsáhlého pracovního náboru. Nejvíce času pro zahájení vysílání chce využít naopak dokumentarista Fero Fenič se svojí Febio TV.

MKT nástroje 2 tip

Zákon nestanovuje termín, do kterého se musí nové digitální programy o kompenzační licence přihlásit. Definuje pouze 60denní lhůtu pro jejich udělení RRTV a další lhůtu 360 dní, kterou mají pak stanice pro zahájení vysílání. Kompenzační licence jsou platné do konce zemského analogového vysílání v Česku, tj. nejméně do 10. října 2010 a nejvýše do 31. prosince 2012.

O kompenzační licenci pro svůj druhý program v DVB-T si mohou požádat také současné celoplošné komerční televize Nova a Prima. Ty musejí navíc ale souhlasit s Technickým plánem přechodu (TPP) vypracovaným Českým telekomunikačním úřadem. Na přihlášení k TPP mají Nova a Prima čas nejvýše tři měsíce od nabytí jeho účinnosti. Vzhledem k tomu, že vláda by ho měla schválit a vydat jako své nařízení v březnu letošního roku, byl by pro Novu s Primou nejzazším termínem pro přihlášení k TPP letošní červen.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.