Hlavní navigace

Kabeláž v korytě a kameraman v dobré kondici. Jak se chystá přenos závodu

18. 7. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: O2 TV Production
Diváci sportovních přenosů se dostávají čím dál blíž závodníkům. Sportovce mohou sledovat z bezprostřední blízkosti i z dronů. Jak se takový přenos technicky zařizuje?

Na konci června se ve třech dánských městech konalo mistrovství světa v orientačním běhu, a to s českými účastníky. Signál ze závodů přebíralo osm televizních stanic, mimo jiné dánská TV2, švédská SVT, Česká televize, rakouská ORF nebo švýcarská SRF. K dispozici byl rovněž internetový stream. Přímé přenosy pro organizátory vyráběla už poněkolikáté O2 TV Production, specializovaná divize českého operátora O2. Ta nám také umožnila nahlédnout do technického zázemí a popsala celou realizaci.

Šampionát začal 26. června závodem sprintových štafet v Koldingu (33 týmů tvořených čtyřmi běžci), 28. června následoval knock-out sprint ve Fredericii a poté 30. června individuální sprinty ve Vejle. Bylo to první mistrovství světa v orientačním běhu, které mělo na pořadu pouze sprintové disciplíny. Dánové ho chtěli uspořádat už předloni, tehdy jim ale plány překazila pandemie covid-19, takže šampionát odložili na letošní rok.

„O2 TV Production zajišťovala přenos šampionátu na základě výběrového řízení. Díky více než pětileté spolupráci se švédskými organizátory máme nejen ve Švédsku, ale v celé severní Evropě dobrou pověst. Další klíčovou věcí je náš zkušený a sehraný tým. Daří se nám tedy získávat zakázky i v této části Evropy,“ vysvětluje ředitel O2 TV Production Rostislav Suslo.

Oproti dosavadním závodům v zalesněných oblastech se soutěžilo čistě v městské zástavbě, a tomu se musela přizpůsobit instalace přenosové techniky a kabeláže. Orientační běžci si navíc mohou zvolit různé trasy běhu. Je proto těžké předvídat, kudy zrovna poběží.

Umístění kamer na kontrolních bodech je tak jedním ze základů úspěšné produkce celého závodu. V každé z lokalit museli technici natáhnout 15 km kamerové kabeláže a promyslet její skryté umístění. „Jde o závody v běhu orientačním, takže položení kabelů nesmí být viditelné běžcům, aby podél nich neběželi. Proto bylo potřeba prověšení kabeláže v ulicích, položení v korytu řeky či pod mostem,“ poznamenává Rostislav Suslo.

V každé z lokalit museli být technici minimálně jeden den předem, protože právě tolik času zabere rozmístění techniky. Je to právě z důvodu komplikovaných městských podmínek – na rozdíl od jednoduché instalace například na stadionech nebo v lese. Při instalaci nachodili technici v průměru 25 kilometrů za den. „Pokrývání se musí hodně předvídat, ověřovat si, co se v dané oblasti vyskytuje za objekty, dopravní prostředky apod. Tramvaj nebo vysoké nákladní auto může totiž během vteřiny zhatit celou práci,“ pokračuje šéf O2 TV Production.

„Závody se pořádají za každého počasí. My proto musíme být s technikou připraveni na všechny klimatické varianty,“ přidává další podmínky, na které je nutné myslet. Pokud by pršelo, jsou kamery chráněny pláštěnkami, proti větru se fixují pomocí pískových vaků, úvazů a lan. 

Příprava kamer při Mistrovství světa v orientačním běhu

Příprava kamer při Mistrovství světa v orientačním běhu

Autor: O2 TV Production

Realizační tým O2 TV Production tvořilo více než 40 lidí. Průběh každého závodu pokrývalo 14 kamer, jeden dron a dva LTE systémy pro běhací kamery. Běhací kamery se od těch běžných liší tím, že jsou připojené na kabelu. Kameraman vytvoří v okolí kamery rezervu až 50 metrů a následně v tomto okruhu běží s běžci. Protože jedna kamera s objektivem váží přes 10 kg, je to fyzicky poměrně náročné. Závod tedy neprověřuje jen kondici sportovců, ale s nadsázkou vlastně všech zúčastněných.

Mobilní kamery Sony Action Cam byly usazené na stabilizačním zařízení DJI RS PRO a připojené na LTE systémy. To jsou známé „batohy“, které se běžně využívají třeba v živých vstupech ve zpravodajství. Kameramani je měli na zádech. Jeden takový LTE batoh je vybaven osmi SIM kartami, které posílají signál přes mobilní síť na přijímací server v přenosovém vozu. Ten je připojen na fixní internetovou konektivitu.

Integrace těchto technologií je tedy závislá na dostupnosti vhodného internetového připojení s dostatečnou kapacitou, rychlostí a odezvou. Při závodech nechybí ani systém pro GPS tracking. Běžci měli na sobě lokátory a jejich aktuální poloha se díky nim přenášela do grafického znázornění na mapě města.

CIF 24 - tip - superearly cena

K televizním stanicím se potom signál nejčastěji šíří prostřednictvím satelitní distribuce. „V dnešní době se setkáváme také s distribucí přes internetové protokoly SRT a RTMP apod. Další variantou jsou specifická zařízení, která si na datové konektivitě vytvoří VPN tunel a propojí se s vysílatelem,“ doplňuje Rostislav Suslo. 

Příští světový šampionát v orientačním běhu se zase vrátí do přírody. Hostitelskou zemí bude tentokrát Švýcarsko, závodníci (i technici) si vyzkouší své schopnosti v oblasti Flims–Laax–Falera. Pořadatelé jim už dopředu slibují „členitý terén a dechberoucí výhledy“.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).