Hlavní navigace

Kabeloví operátoři nemusí zařadit nové české digitální programy

18. 5. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
18. 5. 2007

Diginovela (PDF, 145kB) od ministerstev vnitra, informatiky a kultury neřeší otázku povinnosti kabelových operátorů zařazovat do jejich programové nabídky volně šířené pozemní digitální televize. Takzvané must carry se dostane na řadu až při přípravě úplně nového zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, po revizi evropské směrnice Televize bez hranic. Na tiskové konferenci to dnes uvedl první náměstek ministra kultury Jaromír Talíř.

KL22 hlasovani

Podle náměstka ministra vnitra pro informatiku Zdeňka Zajíčka je problematika must carry, tedy povinného zařazování všech pozemně šířených televizních stanic v dané lokalitě do nejnižší programové nabídky kabelových operátorů, kteří v této lokalitě působí, zastaralá a ministerstvo vnitra by spíše ponechalo na samotných operátorech a provozovatelích digitálních stanic, aby se dohodli, za jakých podmínek kde budou vysílat.

Nynější vysílací zákon kabelovým operátorům ukládá, aby v nejnižší programové nabídce šířili všechny celoplošné analogově šířené pozemní televizní stanice a v jednotlivých regionech také místní analogové regionální televizní stanice. Kabelové společnosti se této povinnosti léta brání, protože jim tento příkaz neumožňuje obohatit nejnižší programovou nabídku o programy, které jinak divák volně nenaladí.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.